Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GTX 1080, i7 8700k - Zawieszanie PC podczas grania

15 Mar 2018 21:19 1005 9
  • Poziom 3  
    Od ok 4 miesięcy zmagam się z jednym problemem. Podczas gry potrafi w nieoczekiwanym momencie mi ją zawiesić, zawiesza się dźwięk obraz i nie mogę nic zrobić przez kilka sekund czasami dłużej i wyrzuca mnie do pulpitu, bardzo rzadko wymaga to resetu komputera. Kiedy się zawiesza pojawiają się takie cuda jak na zdjęcia które dosyłam oraz czasami później zamazuje mi napisy takimi kwadracikami jak w oknie zmiana rozdzielczości również dołączone zdjęcie. Potrafi się to pojawiać raz na 3 dni czasami wyrzuca 4 razy podczas 30 min grania. Wiem że na pewno nie jest to karta graficzna była sprawdzana u producenta. Temperatury są w normie na karcie graficznej lecz mnie martwią chwilowe skoki temperatur na procesorze do ok 80-95 stopni, jest to chwilowy skok na 1 sec i spada do ok 70 stopni i trzyma się tych okolic i poniżej. Podczas testów z obciążeniem procesora na 100% temperatury dochodziły do 75 stopni bardzo rzadko wyżej. Wszelkie testy ram procesora karty graficznej wykazują że wszystko jest w porządku. Nie jest to wina kabla do monitora ani samego monitora. W każdej grze objawia się podobnie czyli kolorowe plamy albo kwadraciki, przy mniej wymagających grach to się bardzo rzadko pojawia albo wgle lecz przy bardziej wymagających sytuacja jest odwrotna i często się błędy pojawiają. Pasty termoprzewodzące pod procesor są nowe.
    i7 8700K
    GTX 1080
    16GB 3000MHz ram
    płyta z370-A pro
    zasilacz SPC Vero 600W

GTX 1080, i7 8700k - Zawieszanie PC podczas grania GTX 1080, i7 8700k - Zawieszanie PC podczas grania
    GTX 1080, i7 8700k - Zawieszanie PC podczas graniaGTX 1080, i7 8700k - Zawieszanie PC podczas grania
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Witam.

Jakie masz temperatury CPU,GPU, procesor i7 8700K pracuje oczywiście bez OC, TAK ? Szukałbym przyczyny w PC na samych stykach magistrali PCI-E karty graficznej oraz PCB i przetarć kabli danych np. SATA oraz uszkodzeń elementów (wizualnie) elektronicznych na płycie głównej. Jak potrafisz to zdemontuj kartę graficzną i inne podzespoły ułatwiające wgląd na poszczególne elementy płyty głównej może dojrzysz usterkę. Jak nie ma usterki na płycie głównej to zostaje opcja wyczyszczenia styków magistri PCI-E karty graficznej jak i styków PCB GTX 1080. PCB karty 1080 szczycisz delikatnie przecierając styki szmatka itp. lekko zwilżoną np.spirytusem. Styki muszą być czyste!i suche, dalej za pomocą suchego małego (miękkiego) pędzelka delikatnie ( pamiętaj w szczelinie są również styki! )czyścisz szczelinę magistrali PCI-E na płycie głównej wydmuchując kurz ze szczeliny i tu również musi to być suche powietrze. Nie polecam powietrza w spraju, powietrze w spraju podawane z bliska na czyszczony element powoduje rozprężanie sprężonego powietrza co w efekcie moze wytworzyć się woda na danym przedmiocie i powodować uszkodzenie po włączeniu PC do sieci. Jak wykonasz te czynności z czyszczeniem to zamontuj kartę GTX 1080 w taki sposób, aby karta swobodnie weszła w magistralę PCI-E oraz wkręć śruby mocujące kartę i na koniec ZASILANIE PIN8. Śruby mocujące kartę nie powinny powodować naprężeń w złączu karty PCB z magistralą PCI-E na płycie głównej.
  • Poziom 3  
    Bez obciążenia CPU i GPU mają temperaturę ok 30°C, pod dużym obciążeniem GPU bardzo rzadko ma więcej niż 75°C , natomiast CPU trzyma temperaturę ok 65°C lecz miewa chwilowe skoki do ok 80°C-95°C i znowu normuje do ok 65°C. Skoki temperatury trwają ok 1 lub 2 sec. Procesor nie jest podkręcany. Jutro na spokojnie rozbiorę obudowę i będę postępował według twoich instrukcji, następnie przetestuje i dam znać jak rezultaty.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Eroc napisał:
    Jutro na spokojnie rozbiorę obudowę i będę postępował według twoich instrukcji, następnie przetestuje i dam znać jak rezultaty.

- można jeszcze przeczyścić styki RAM w podobny sposób.

Procesor - i7 8700K jego temperatura wg dokumentacji to 100C info. Intel Core™ i7-8700K Processor np. podczas grania można kontrolować temperatury procesora -poszczególne jego rdzenie, tem. karty graficznej oraz jakie zasoby są wykorzystywane przez PC za pomocą MSI Afterburner - omówienie i konfiguracja MSI Afterburner, czyli jak włączyć monitoring podzespołów komputerowych | Poradnik

Osobiście sprawdzam temperatury maksymalne, testując oddzielnie kartę graficzna i procesor, a później cały PC z monitoringiem MSI Afterburner. Procesor testuje przy pomocy programu Core Temp i CPU-Z. Program Core Temp przedstawia poszczególne rdzenie, obciążenie w % oraz temperaturę każdego rdzenia. Program CPU-Z służy do obciążenia wszystkich rdzenie na 100% służy do tego zakładka "Bench".

Kartę graficzną sprawdzam przy pomocy programów FurMark, GPU-z oraz test 3D Unigine 'Valley' Benchmark. Program FurMark to program sprawdzający kartę po serwisie tj. wymianie wentylatorów, pasty termoprzewodzacej itp. Program wyciska ze sprawnej karty maksymalne najwyższe graniczne temperatury. FurMark-iem testujemy kartę kilka minut sprawdzając wcześniej, czy sprawnie działają wentylatory. Uruchomiony FurMark obciąża procesor graficzny na 100% i jest to test ekstremalny dla karty graficznej i tu trzeba pilnować temperatury(temperatura GPU bezpieczna karty graficznej 60C-70C.) FurMark posiada kilka wbudowanych przydatnych funkcji podczas testu np. w oknie zakładki "GPU Shark" znajdziemy potrzebne parametry takie jakie mamy np. MSI Afterburner, czyli Temperatura procesora graficznego (GPU), obciążenie %, prędkość wentylatora, itp. W zakładce "CPU Burner"-to funkcja podobna do programu "CPU-Z" i możliwość obciążenia procesora i jego poszczególnych rdzeni z poziomu programu FurMark. Zakładka GPU-Z to programik z informacją o karcie i jej parametrach, a także zapis w pliku log i odczyt z poszczególnych sensorów. Program Unigine 'Valley' Benchmark dla wydajnych kart graficznych - przeprowadza test całego PC.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Tymi skokami temp. CPU się zajmij. Pierwsze co pomyślałem to kontroler PCI-E skoro nie karta. Ten jest w CPU. Skoro w grach są skoki a w programach syntetycznych nie to zainteresuj się turbo i jego częstotliwością. Może wtedy gdy obciąża maksymalnie jeden -2 rdzenie podbija taktowanie wysoko i się grzeje aż pojawia mu się limit od temp. i jest cyrk.

Może spróbuj się pobawić z HWiNFO w trybie sensor only. W programie włącz sobie zapis do logu. W ustawieniach zmień częstotliwość zapisu na np. 500 maks 1000ms. I po prostu zagraj aż pojawi się problem. W logu powinien zapisać się stan z chwili problemu.
  • Poziom 3  
    Długo nie było odzewu. Komputer był na gwarancji została wymieniona płyta główna procesor ram... prawie wszystko poza karta graficzna i dalej to samo.
  • Poziom 16  
    No to wymień dysk twardy i będzie po problemie.

I jeszcze 1 pytanie mam do tych co się znają na komputerach, jak rozgrzałem kartę graf Geforce 920M do 88 C to czy mogłem ją uszkodzić ?
    Jak narazie to ona działa ;)
  • Poziom 3  
    Pisze przecież że zostało wymienione wszystko poza karta graficzna
  • Poziom 35  
    icooz napisał:
    jak rozgrzałem kartę graf Geforce 920M do 88 C to czy mogłem ją uszkodzić ?
    Jednym z efektów uszkodzeń karty sa artefakty i czarny ekran.
    To jest karta wbudowana w Płytę główną i to nie jest karta do grania, a raczej chwyt marketingowy umieszczony w Laptopie dla osób, którzy szukają tanich laptopów do grania. Jest alternatywa możesz za pomocą laptopa z dobrym procesorem i7 i złączem ExpressCard <-- > miniPCI-E podłączyc za pomocą PCI-E V8.4D EXP GDC dowolną kartę na złączu PCI-E

GTX 1080, i7 8700k - Zawieszanie PC podczas grania
  • Poziom 16  
    Eroc no to została tylko grafika do zmiany.....
    Przeczytałem temat od nowa i naprawdę zrób to co jest napisane w post #5. Zrób także test OOCT powersuply i daj logi bo chcę zobaczyć te skoki temp cpu. Podmień zasilacz dla testu. Sensownych pomysłów nie mam.

Chyba pozostaje pójść do porządnego serwisu i niech sprawdzą każdą część przy tobie ale tak zanim do tego dojdzie czy korzystasz z jakiegokolwiek oc albo spróbuj zrobić lekki oc w dół i sprawdź czy nadal cię wyrzuca z gry.