Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

układ elektroniczny przełącznika faz

16 Mar 2018 00:27 549 8
  • Poziom 4  
    Mam pytanie odnośnie przełącznika faz a w szczególności zastanawia mnie jedna sprawa.Wiem,że przełącznik ten mierzy napięcie każdej z faz i na wyjściu podaje fazę o najlepszych parametrach.Moje pytanie tyczy się jak zbudować taki przełącznik na podstawie mikrokontrolera. Gdyby ktoś posiadał materiały, które by mi pomogły z moim problemem również byłbym bardzo wdzięczny.
    Wszystkim dziękuję za pomoc.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Admin grupy audio
    Przede wszystkim dla mikrokontrolera trzeba napisać program. Jesteś w stanie to zrobić?

Zasada działania przełącznika zaczerpnięta z instrukcji obsługi:

Cytat:
    Na wejście przełącznika doprowadzone jest napięcie trójfazowe (3×230V+N). Na wyjście przełącznika kierowane jest napięcie jednofazowe (230VAC), tzn. napięcie fazowe jednej z faz. Układ elektroniczny przełącznika kontroluje wartości napięć doprowadzonych faz tak, aby napięcie wyjściowe nie było mniejsze niż 195V. Faza o prawidłowych parametrach kierowana jest na wyjście przełącznika. Świecenie odpowiedniej diody LED zielonej, sygnalizuje załączenie danej fazy na wyjście przełącznika. Faza L1 jest fazą priorytetową, tzn., że jeżeli jej parametry będą prawidłowe, to faza ta będzie zawsze załączana na wyjście. W przypadku spadku napięcia w fazie L1 poniżej 190V lub jego zaniku (gaśnie zielona dioda L1), układ elektroniczny przełączy na wyjście fazę L2 (o ile jej parametry będą prawidłowe). W przypadku równoczesnego braku prawidłowych napięć w fazach L1 i L2 (gasną zielone diody L1 i L2), na wyjście zostanie załączona faza L3. W przypadku powrotu prawidłowego napięcia zasilania w fazie L1 (powyżej 195V), układ załączy na wyjście tę fazę.

ftp://fif.com.pl/File/download/INSTRUKCJE%20[...i%20faz/FF%20PF-431%20inst%20D170803%20PL.pdf

Jak widać zasada działania jest dość prosta, układ elektroniczny również nie będzie skomplikowany, tyle że trzeba napisać program.
    Pomijam już sensowność takiego przedsięwzięcia - przełącznik którego opis zacytowałem kosztuje ok 200zł. Nie zbudujesz samodzielnie takiego urządzenia za dużo mniejsze pieniądze, nie mówiąc o tym że tak naprawdę by go w pełni "legalnie" używać potrzebne są różne atesty, certyfikaty itp. które fabryczny wyrób ma - Twój miał nie będzie.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 4  
    Dziękuję za odpowiedź. Oczywiście, że ten przełącznik nie będzie mógł być nigdzie stosowany lecz jest to projekt jedynie w celach naukowych.
    Zasadę działania takiego urządzenia rozumiem tylko borykam się z problemem układu elektronicznego na podstawie mikrokontrolera (jakby ten układ miało wyglądać).
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
  • Admin grupy audio
    Zapytam więc kolejny raz - czy napiszesz program dla mikrokontrolera? Od strony elektronicznej to jest bardzo prosta sprawa, choć możliwych rozwiązań może być kilka.
    Poza tym żeby dyskutować o rozwiązaniu na mikrokontrolerze to trzeba najpierw wiedzieć jaki mikrokontroler ma zostać użyty.
    Inaczej to jest dyskusja typu czy samochodem da się przewieźć rower i jak to zrobić.
  • Poziom 4  
    Z programowaniem mikrokontrolera myślę,że sobie poradzę jedynie co mi sprawia problemy to właśnie układ elektroniczny,który bym musiał zrobić a mikrokontroler to z rodziny msp430 użyję.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Admin grupy audio
    Dla przykładu taki MSP430FR2311 ma 8 kanałowy przetwornik ADC, który należy do tego celu wykorzystać. Wykorzystujesz 3 kanały gdzie każdy będzie mierzył napięcie jednej z faz.
    Oczywiście nie można mierzyć wprost 230V, dlatego możliwości są dwie - albo napięcie sieci zmniejszamy np. za pomocą transformatora i prostujemy, a następnie mierzymy wartość napięcia stałego, albo nie prostujemy i wykorzystujemy odpowiednie algorytmy i zaprzęgamy procesor do obliczenia wartości napięć z zebranych próbek. Kwestia czy moc obliczeniowa procesora na to pozwoli. Nie znam tych procesorów, więc nie wiem.

Dalej to już kwestia załączenia jednego z trzech przekaźników (lub triaków).
  • Poziom 4  
    Bardzo dziękuję za udzielane odpowiedzi.
  • Pomocny post

Poziom 28  
    Przy załączaniu przekaźników warto pomyśleć nad sprzętowym zabezpieczeniem przed załączeniem więcej niż jednego przekaźnika powodując zwarcie międzyfazowe.
  • Poziom 4  
    Bardzo dobry pomysł na pewno uwzględnię to również przy budowie.
    Pozdrawiam