Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz do suba lub tuby

17 Sie 2005 23:42 2153 27
  • Poziom 17  
    Witam!
    Mam problem, a mianowicie poszukuje latwo dostepnego wzmacniacza do tuby lub suba na STX 30/200/X. Do tej pory myslalem o TDA 7294 lecz czytajac wiele artykulow doszedlem do wniosku ze nie jest to zbyt dobry pomysl. Szukajac tego wzmacniacza we Wroclawiu dostalem go w tylko jednym sklepie elektroniczym i to w dodatku nie zmostkowany. Myslalem rowniez o wzmacniaczu MOSFET poniewaz jako scalak to jedyny jest dostepny na allegro. Prosze o porady.
  • PCBway
  • Poziom 18  
    Myśle że TDA7294 w mostku znakomicie nadaje sie do suba.Ten wzmacniacz dobrze przenosi dolne czestotliwości no i w mostku bedzie mial kopa;)
  • Poziom 35  
    ja mysle ze mostek na tda(120-130w) bedzIe za slaby na stx,polecal bym cos na tranzystorach minimum 200-250w
  • Poziom 27  
    Zrób sobie na tranzystorach jak do stx-a do ten tda to pujdzie z dymem jak mu dasz popalić i niewykożystasz głośnika go on to ze 300W wytrzyma!
  • PCBway
  • Poziom 18  
    Jeśli tda w mostku bedzie za słabe to co wy chcecie nagłośnić?Mieszkanie czy jakąś dyskotekę?Jeżeli zrobisz wzmachol 300W to musisz liczyć sie z dużym kosztem transformatora zasilającego - bedzie musiał mieć ponad 500W.Jeżeli chcesz sie bawić w tranzystorki to połączysz kilka ze sobą i uzyskasz oczekiwaną przez siebie moc.
  • Poziom 35  
    adigrzelczak w pelni sie z toba zagadzam tylko poco budowac taki duzy sub jesli niestac nas na wzmacniacz do niego,ja osobiscie mam 250w na subie w pokoju 14m² i mi jest malo:Dto wszystko zalezy kto jak lubi sluchac
  • Poziom 17  
    Mam 200zl do wykozystania na wzmacniacz. Zasilacz mam 35V od starej wiezy. Jesli ten zasilacz bedzie za slaby to 200zl zostaje na zasilacz i wzmacniacz. Ewentualnie moze jakas stowke bym jeszcze wytrzasnol. Klopot jednak w tym ze mostkujac tego TDA wychodzi nam wzmacniacz za ponad 200zl... (2x TDA (ok.50zl) mostek(50zl) + zasilacz do wszystkiego to conajmniej ze 100zl). Zauwazylem ze gdy jest wzmacniacz pod ten glosnik to niema zasilacza pod ten wzmacniacz. Najlepiej gdyby to wszysko bylo latwo dostepne, bo chodzac po elektronicznych to ci sprzedawcy tylko obiecuja ze bedzie i nigdy niema...
  • Poziom 18  
    Mam w domu 5 układzików TDA7294 co prawda siedzą we wzmacniaczach ale zawsze mogę wylutować.Są 100% sprawne.Jakbyś chciał to 2 mogę odsprzedać.A zasilacz ze starego wzmacniacza raczej na pewno będzie za słaby.Mam też trafo 450VA 2x28V które idealnie by sie nadało.Posaiada ekranowanie magnetyczne i elektryczne i dodatkowe uzwojenie 12V chyba 1A.Jakbyś był zainteresowany to możemy sie dogadac.Gwarantuję że wszystko jest sprawne.Jeśli nie ufasz to moge wystawić na aukcji z opcją kup teraz a jak cos bedzie nie tak to zawsze można to do nich zgłosic i bede miał lipe;)Przemysl to.
  • Poziom 29  
    Zapomniałem dodać...
    TDA7294 są po 10zł nówki :)
    Więc wykonanie samego modułu 150W mostek (samemu) to max. 50zł
  • Poziom 17  
    Tego TDA mam w elektronicznym za 100zl tyle ze niezmoskowanego, a ja tego nie potrafie zrobic.
    Do The End: Wlasnie o ten wzmacniacz mi chodzilo, tylko nie moge nigdzie znalesc zasilacza o tak duzym napieciu...
  • Poziom 29  
    Cytat:
    Do The End: Wlasnie o ten wzmacniacz mi chodzilo, tylko nie moge nigdzie znalesc zasilacza o tak duzym napieciu...

Jesli chodzi Ci o tego mos feta co podałem link to trafo toroidalne można zamówić w TORAL-u (tanio i dobrze) a kondensatory kupić np. w
    www.kondensatory.com
  • Poziom 17  
    Tak chodzilo mi o tego MOSFETA. Czyli ten zasilacz trzeba samemu zlozyc ? Niema takich zasilaczy gotwych na rynku ?
  • Poziom 35  
    The End napisał:
    Proponuję to:
    http://www.altron.com.pl/cgibin/shop?info=al35z&sid=376b15e3
    Dobra końcóweczka mocy MOS FET na tranzystorkach
    Cena dobra i dobry wzmacniacz 85zł
    Do tego zrobisz dobry zasilacz za 100zł
    I masz za 200zł z przesyłkami mocną koncówkę mocy :idea:

zgadzam sie z kolega,ten wzmacniacz bedzie napewno lepszy od mostka tda,do tego trafko 250-300w 2x35v i kondensatory 2x10000uf 50v razem kolo 200-250zl
  • Poziom 18  
    THE END zamawiałeś trafo w toralu?Mam tylko jedno pytanie- trafo buczy?Jedyna firma w jakiej udało mi sie znalezc ciche trafa to www.toroidy.pl i to w konfiguracji audio high-end które kosztują 100% wiecej od standardowych.
  • Poziom 33  
    Jeśli chcesz mostek na TDA 7294 to proponuje kupić u Irka (to nie reklama, tylko pomoc :) ) Sam niebawem u niego kupuje taki mostek. Za 120zł dostajemy mostek TDA 7294, mostek prostowniczy, aktywny filtr dolnoprzepustowy III rzędu (12db/okt) regulowany w zakresie 60-150 (200Hz) oraz filtr subsoniczny (19, 25 lub 33Hz do wyboru) i zmiane fazy 0-180'
    Polecam
  • Poziom 29  
    Cytat:
    THE END zamawiałeś trafo w toralu?

Od zawsze w Toralu zamawiam, tanio i naprawdę dobrze.
    Żadne trafo z zakupionych mi nie buczało, no może lekko ale to naturalne buczenie wręcz nie do uszłyszenia ale jednak ;)
    Cytat:
    http://www.altron.com.pl/cgibin/shop?info=al12z&sid=3c615906 to jest ten TDA juz ladnie poskladany. Zasilacz do tego 35V i gitara gra ?

No w tym przypadku też trzeba zrobić zasilacz symetryczny tak samo jak do tego mos fet-a 200W... tyle, że na trochę wyższe napięcia.
    Ja bym robił na mos fecie...
    Gdybyś mógł usłyszeć jak grają oba, to wiem , że bierzesz mos feta :)
    Pozatym wydaje się, że 5zł różnicy to nie dużo a taki tranzystorowy wzmacniacz jest lepszy od tego TDA7294 w mostku, pod każdym względem.
    P.S. nie zapomnij o dość dużym radiatorze ;)
    Cytat:
    Jeśli chcesz mostek na TDA 7294 to proponuje kupić u Irka (to nie reklama, tylko pomoc ) Sam niebawem u niego kupuje taki mostek. Za 120zł dostajemy mostek TDA 7294, mostek prostowniczy, aktywny filtr dolnoprzepustowy III rzędu (12db/okt) regulowany w zakresie 60-150 (200Hz) oraz filtr subsoniczny (19, 25 lub 33Hz do wyboru) i zmiane fazy 0-180'
    Polecam

To zależy, bo jeśli chcesz wykonać wlasnoręcznie to proponuję tego mos fet-a a jak chcesz sobie tylko po podłączać to bierz gotowe.
    Ja jeśli chodzi o wzmacniacze, to zawsze sam sobie robie i każdy powinien choć raz spróbować coś samemu poskładać od trawienia PCB do montażu w obudowę ;)
    Pozdr.
  • Poziom 17  
    A copowiecie o tym http://allegro.pl/show_item.php?item=59854687 :?:
    Jakby pogadać na gg to pewno mały upust będzie do tego mały zasilacz... jeżeli trafo jest symetryczne to wszystko gotowe!
    W komplecie mamy zasilacz, chłodzenie filtr DP i pare innych bajerów... Przynamniej moim zdaniem zdecydowanie lepsze niż TDA7294 w mostku no i kolejny plus to w jednej calości mamy wszystko co ptrzeba (bez kombinacji) żeby zrobić suba aktywnego.
    Pozdro
  • Poziom 35  
    jeszcze nie slyszalem dobrej opini o firmie MATRONIX podobno bardzo mizernie wkonane i slabej jakosci elemety
  • Poziom 17  
    ige napisał:
    jeszcze nie slyszalem dobrej opini o firmie MATRONIX podobno bardzo mizernie wkonane i slabej jakosci elemety

Co do wykonania to chyba widać na fotkach... co temu brakuje?

Dodano po 4 [minuty]:

Swoja drogą znam opinie tych nowych modeli i są bardzo zadowalające zacytuje to kogoś (nie podam kogo narazie): "ogolnie wykonanie i dopracowanie estetyka sa na baradzo wysokim poziomie"
  • Poziom 27  
    Widać jak wygląda na zdjęciu ale niewidać jak będzie wyglądać jak ci listonosz przyniesie :|
  • Poziom 18  
    Wzmak - mostek TDA7294

>>> A co powiecie gdyby do mostka na tych TDA dodać ..... wzmacniacz prądowy ??? Dał by on niezłego kopa w niskich częstotliwościach bo mostek TDA może dać 20A prądu (chyba), i bas by był nieziemski, bo zwykłe wzmacniacze wzmacniają V/V, a ten by wzmacniał V/A :D Dobry pomysł ??? Czekam na odpowiedzi profesionalistów :D
  • Poziom 17  
    bocian90 napisał:
    Widać jak wygląda na zdjęciu ale niewidać jak będzie wyglądać jak ci listonosz przyniesie :|

Dostaniesz to co na fotkach jak nie to możesz zwracać a tak pozatym to co innego możesz dostać skoro płytka drukowana jest fabryczna? Przecież to logiczne że identycznie to samo dostaniesz....

mariomario napisał:
    wzmacniacz - mostek TDA7294

Jak ma konkurować mostek na 2 tda z 6 dużymi mosfetami? Dodam, że tda ma zabezpieczenie nadmiarowoprądowe i dużo z tego nie uzyskasz i w dodatku mostek ma pracować tylko na 8 ohmach przy 4 można go spalić :| no i nie mówie już o tym, że nie dostaniesz gwarancji na te mostki i jak spali to się bedzie dopiero zastanawiać nad czyms lepszym a kasa pujdzie z dymem :D

mariomario napisał:

>>> A co powiecie gdyby do mostka na tych TDA dodać ..... wzmacniacz prądowy ??? Dał by on niezłego kopa w niskich częstotliwościach bo mostek TDA może dać 20A prądu (chyba), i bas by był nieziemski, bo zwykłe wzmacniacze wzmacniają V/V, a ten by wzmacniał V/A :D Dobry pomysł ??? Czekam na odpowiedzi profesionalistów :D

Bez sensu pomysł bo lepiej zbudować wzmacniacz od nowa bez żadnych mostków itd wyjdzie taniej i dużo lepiej.
  • Poziom 27  
    Słyszałem wiele o tej firmie ale żadna opinia njiebyła dobra,z reszta miema to jak samodzielnie zrobiony wzmacniacz.
  • Poziom 17  
    bocian90 napisał:
    Słyszałem wiele o tej firmie ale żadna opinia njiebyła dobra,z reszta miema to jak samodzielnie zrobiony wzmacniacz.

Nie ocenia się po firmie tylko po konkretnym produkcie bo jeden produkt takiej firmy to shit a drugi moze być bardzo dobry.
    Nierozumie dla czego więszkość ludzi pisze że ta firma jest ok a ta zła... jak dla mnie to konkretny produkt trzeba porównać z produktem konkuręcji i wtedy dawać wniosek a nie bezsensownie pisać nie bo coś tam nie przygldajac się zbytnio nawet....