Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Komputer na komunię jaki polecacie

16 Mar 2018 18:49 1575 24
  • Poziom 21  
    Witam.

Potrzebuję kupić komputer dla dziecka na komunię. Niestety nie wiem jaki.
    Pierwsze co to chcę go na raty i do maksymalnej kwoty 1500-1600zł. Po drugie musi to być zestaw z monitorem.

Wiadomo, że jak dla dziecka ni to pewnie do gier.
    Jednak nie wiem gdzie i jaki kupić. Myślałem nad zestawem z media marketu albo z awansu czy saturna. Jednak wpadłem na pomysł żeby taki zestaw kupić np w morele z własnych wybranych części...
    Niestety nie znam się na dzisiejszych komputerach.
    Dlatego bardzo bym prosił o jakiś składak włącznie z myszką, klawiaturą i monitorem do ww kwoty.

Aaa no i nie wiem czy w morele da się kupić na raty.

Z góry dzięki za pomoc.
  • OptexOptex
  • OptexOptex
  • Poziom 43  
    zadam64 napisał:
    a na komputer przyjdzie czas

Kiedy?
    Już w szkole podstawowej jest informatyka i ma się uczyć na "sucho"?
  • Poziom 35  
    A ha zrozumialem teraz, ze chodzi do szkoly i bedzie prawdopodobnie uzywal go do nauki o czym nie bylo mowy wczesniej. Myslalem ze do gier, wiec podejrzewam ze najzwyklejszy wystarczy w tej cenie, a do szkoly go nie bedzie targal bo chyba maja pracownie komputerowa, mysle ze cena zakupu nalezy pod rozwage rodzicow i ich mozliwosci. Odradzam kupowanie uzywek!! Oczywiscie w sklepie beda chcieli wcisnac wszystko.
  • Poziom 21  
    Nie pytałem co mam kupić innego na komunię.
    Prosiłem o pomoc w wyborze komputera lub pomoc w jego poskładaniu.

Zadam64, nic nie wnosisz do tematu.
  • Poziom 35  
    tomek122 napisał:
    Nie pytałem co mam kupić innego na komunię.
    Prosiłem o pomoc w wyborze komputera lub pomoc w jego poskładaniu.

Zadam64, nic nie wnosisz do tematu.

cokolwiek kupisz wedlug uznania bedzie dobry na tym poziomie tego dziecka to tak jak kupisz samochod gdy dziecko nie umie jezdzic na rowerku
    pozdrawiam
    dobranoc wylaczam sie z dyskusji powodzenia :D :)
  • Poziom 43  
    tomek122 napisał:
    Prosiłem o pomoc w wyborze komputer

Tak szczerze, to też stoję przed takim wyborem, przyjęcia już w maju.
    Nie przymierzałem się do składaka, celuję bardziej w gotowy zestaw.
    Moja poprzeczka stoi, trochę wyżej (2-2.5) w końcu, nie jest to "zakup" na chwilę.
    Osobiście celuję w Lenovo, lub Dell z minimum i3. Sam też dokładnie nie wiem, czy to dobry cel.

Dodano po 3 [minuty]:

zadam64 napisał:

cokolwiek kupisz wedlug uznania bedzie dobry na tym poziomie tego dziecka

Nie oceniaj, czyjegoś dziecka, ze swojego poziomu pisania. :cry:
  • Poziom 17  
    tomek122 napisał:
    Pierwsze co to chcę go na raty i do maksymalnej kwoty 1500-1600zł. Po drugie musi to być zestaw z monitorem.
    W tej kwocie próbowałem coś złożyć na Morele.net. Procesor to Pentium G4560, 4 GB Ram-u DDR 4 od firmy GOODRAM, Płyta główna ASRock H110M DVS R3.0 (90-MXB4A0-A0UAYZ),karta graficzna zintegrowana z procesorem, dysk twardy toshiba P 300 1 TB, zasilacz silentium pc 500w, Obudowa SilentiumPC Brutus M10, Monitor Philips 223V5LSB2/10. Trzeba jeszcze doliczyć myszkę i klawiaturę, W tym momencie wychodzi około 1455 zł.( bez myszki i klawiatury oraz głośników). Wadą jest zintegrowana grafika czyli tylko starsze gry, i tylko 4 GB pamięci RAM co również będzie przeszkadzać. Można wybrać jeszcze tańszą obudowę chociaż ta jest tania, i zasilacz o mniejszej mocy ale również markowy , ten 500w będzie pod ewentualną przyszłą rozbudowę.
  • Poziom 43  
    kokapetyl napisał:
    Osobiście celuję w Lenovo, lub Dell

Trochę mnie przyciemniło. :cry:
    Ty pytasz o komputer, ja proponuję laptopa, ale to tylko dla tego, że tak się już nastawiłem na zakup "laptopa"
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 21  
    Hmm, może by tak na czymś zaoszczędzić aby jednak kupić kartę graficzną? Może np na dysku, kupić np 500GB?
  • Poziom 17  
    tomek122 napisał:
    Hmm, może by tak na czymś zaoszczędzić aby jednak kupić kartę graficzną? Może np na dysku, kupić np 500GB?
    Można zamienić zasilacz na: Chieftec 450W (GPA-450S8), obudowę na: Tracer Go ATX (TRAOBU44458), i kupić kartę graficzną najtańszą a sensowną do grania Palit GT 1030 2GB GDDR5 (64 bit), DVI-D, HDMI, BOX omijając wszystkie karty serii ge force 7xx. Z kolei wadą tej karty jest 64 bitowa szyna pamięci ale powinna dać radę. Na dysku nie bardzo da się zaoszczędzić z względu na to że róznica pomiedzy toshibą 1 TB a 500 GB to kilkanaście złotych, nie opłaca się. Noi Napęd LG SuperMulti GH24NSD1 RBBB. Razem z poprzednimi podzespołami wychodzi 1676,97 złrównież bez myszki, klawiatury i głośników- po prostu nie ma ich w konfiguratorze podzespołów i trzeba samemu sobie popatrzeć ale kupując najtańsze w ok. 100-150 zł za te trzy rzeczy trzeba zapłacić.
    https://www.morele.net/koszyk/
  • Poziom 25  
    Z moich propozycji to na ryzen 3 2100G.
    https://www.morele.net/inventory/info/7182687f/
    Jesteśmy troszkę ponad budżetem,ALE:
    -o kartę graficzną możemy rozbudować się później, bo zintegrowana karta graficzna powinna na razie wystarczyć (zależy w co dziecko będzie grało- wiedźmin na tym nie pohula, ale LoL, CS i inne tego typu sieciówki),
    -4 rdzeniowy procesor porównywalny z i5 6/7 generacji,
    -koszta można jeszcze obciąć przez zmianę obudowy na tańszą i zasilacza, ewentualnie poszukać innych części z outletu ( tak jak płyta główna).

Zestaw opracowany na jednym z moich archiwalnych. Jutro dokonam jeszcze korekt, bo już późna pora.
  • Poziom 21  
    Dodam tylko koledzy, że jeśli chodzi o przyszłą rozbudowę, to na 99,9% nie bedzie rozbudowywany.

A jeśli chodzi o dzisiejsze gry, to raczej też w nie grać nie będzie.

Dlatego chciałbym aby zestaw zawierał już kartę graficzną kosztem np. słabszego procesora lub czegoś innego.

I jeszcze jedna ważna rzecz, chciałbym aby był do tego jeszcze system operacyjny. Miło by było gdyby to był windows7, ewentualnie aby do dobranego sprzętu były sterowniki na windows 7. To wtedy z zestaw może być bez systemu.
  • Poziom 25  
    @tomek122 na intelu 6/7/8 generacji W7 odpada. Chyba, że chcesz bujać się z problemami związanymi z niestabilnością.
    Z Ryzenami różnie. Ale raczej stabilniej niż pod intelem.
    tomek122 napisał:
    Dodam tylko koledzy, że jeśli chodzi o przyszłą rozbudowę, to na 99,9% nie bedzie rozbudowywany.

Nigdy nie mów nigdy. Mój kolega płacze, bo też tak myślał. Zawsze myśl o przyszłości. Dzieciak kasę zaoszczędzi i będzie chciał kompa "ulepszyć" a tu zonk.

Oj wybacz. Dopiero zauważyłem, że do tego trzeba doliczyć jeszcze monitor :/

No już mnie głowa boli :P 1703 na częściach bez wysyłki.
    -Ryzen 3 2100G-4rdzenie, przyzwoita integra. Trochę słabsza od GT1030,
    -płyta główna z przyszłościową podstawką==> aby zmienić procesor nie musisz wymieniać płyty głównej,
    -tylko 4GB RAM(warto pokusić się o rozbudowę,
    -obudowa z filtrem przednim-ułatwione czyszczenie,
    -monitor z matrycą AMVA+ ==> lepszae odwzorowanie kolorów,
    -płyta główna z przyszłościową podstawką==> aby zmienić procesor nie musisz wymieniać płyty głównej,

http://www.morele.net/inventory/info/01276538/
  • Poziom 17  
    Ten zestaw na Ryzenie również bardzo dobry, jeśli chodzi o ten na Pentium-ie G4560 to trzeba jeszcze doliczyć usługę aktualizacji biosu bo inaczej procesor nie będzie wykrywany przez płytę główną ( coś około 25zł na morele), dokładając system to kolejne 350zł co najmniej i robi się już trochę ponad 2100 zł.
  • Poziom 21  
    Heh. No wièc widzę, budżet to min 2000zł.
    Myślałem, że da się bez systemu kupić i windowsa samu zainstalować.
    No więc sprzęt musi po rozpakowaniu działać, tzn musi być windows.

Co do rozbudowy, to wiem na pewno, nie bedzie rozbudowywał, bo obecnie od kilku lat chłopak posiada starego laptopa (della). Jo i wiem, że ich niestety nie stać bedzie na to.
  • Poziom 17  
    System Windows 10 HOME PL na Morele.net kosztuje dokładnie 369zł. Być może jest tak że po złożeniu komputera instalują na nim system żeby sprawdzić czy wszystko działa i tak już zostaje. Np. przy zakupie laptopa moich znajomych był już na nim system mimo że nie kupili go osobno na płycie. Ewentualnie pozostaje instalacja jakiejś nie do końca legalnej wersji z internetu czego oczywiście oficjalnie nie polecamy:D. WIndows 7 może mieć problem ze wsparciem nowych podzespołów i nie do końca wiadomo co się będzie działo a i z kupnem nowego systemu może być problem. Jeśli chodzi o oszczędności na procesorze to w tej konfiguracji z Pentium G4560 to wydaje się on rozsądnym minimum do grania w najnowsze gry ale raczej w średnich ustawieniach, wiele zależy od karty. Można zaoszczędzić na procesorze 50 zł i kupić najlepszego celerona 39xx ale będzie on odstawał dosyć sporo i jednak warto dołożyć , ewentualnie ten zestaw oparty na AMD Ryzen też jest w porządku.
  • Poziom 20  
    Uparł się kolega przy "składaku", a gdzieś tam pisze że może by coś zaoszczędzić.
    Skoro komputer nie musi być full wypas "szybki", to po co upierać się przy składaku.
    Można ładnego laptopa kupić. Zresztą to kolegi wybór.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator - Komputery Serwis
    Wersja uboga za 1300zł, na której coś tam da się uruchomić: https://www.morele.net/inventory/info/3478f799/ - są pewne kompromisy, np 4GB RAM, ale RAM można kiedyś dołożyć, a jeśli ważna jest niska cena zestawu - to tak musi być. Zestaw oparty na Ryzenie 2200G wykorzystujący jego zintegrowaną kartę graficzną.

Do zestawu pewnie będziesz chciał dokupić system: https://www.morele.net/system-operacyjny-microsoft-windows-10-home-pl-64-bit-oem-761042/

Jeśli chodzi o monitor to fajny monitor do ogólnego użytku to na przykład Benq GW2270: https://www.morele.net/monitor-benq-gw2270-779222/ - matryca AMVA jest dość przyjemna, chociaż jeśli sprzęt miałby być głównie do gier (szczególnie szybszych - np FPS) - to można poświęcić jakość obrazu i wybrać tańszy monitor na matrycy TN. Matryca TN jest szybsza niż AMVA i to jest jej jedyna zaleta - kąty widzenia gorsze, kontrast słabszy. Jeśli będziesz szukał tańszego monitora, to zwróć uwagę, żeby miał jakiekolwiek wejście cyfrowe (DVI lub HDMI). Te najtańsze mają tylko analogowe DSUB, do dzisiejszych kart graficznych to za mało. Monitory TN z wejściem cyfrowym mają szanse być 50zł tańsze.

Całość warto zmontować, jeśli Ty nie chcesz tego zrobić to musi to zrobić sklep: https://www.morele.net/montaz-komponentow-zes...-elementow-bez-dodatkowego-chlodzenia-266770/
    Jeśli przekroczysz 1500zł (czyli kupisz zestaw z monitorem, zestaw z Windowsem albo zestaw z jednym i drugim) to możesz skorzystać z kodu rabatowego, który obniży cenę montażu i wysyłkę kurierem łącznie do jednej złotówki -> O44Y129AC8.
  • Poziom 21  
    Laptop odpada. Zresztą chłopak nie chce laptopa. W sumie nie upieram się przy składaku. Tylko wydaje mi się, że tak bedzie taniej i lepiej. ALE jeśli da się kupić gotowy zestaw w na dobrych częściach (a nie np z tandetnym zasilaczem), to nie widzę problem7.

Ps. Jjeśli chodzi o składanie samemu, to bez obaw, dam radę gdyż sobie zawsze tak robiłem.
  • Poziom 22  
    Kolega dt1 dosyć ciekawą konfigurację podał. Jedyne, do czego mógłbym mieć wątpliwości to ta aktualizacja biosu, w której pisze, że jest ona niezbędna głównie do Intela(do tej płyty i procesora jest potrzebna?).

Oczywiście nie jest to zestaw ,,gamingowy" i najnowszych produkcji nie uciągnie, ale na taki trzeba by przeznaczyć przynajmniej 2-3x tyle(i obecnie raczej nie opłaca sie ich kupować).
    Duża zaletą zastosowania tego procesora jest to, że wbudowana w niego karta graficzna jest tylko jakieś 20-30% słabsza od GTX 1030 z tym pentiumem(przy czym procesor z nią wbudowaną nie jest dużo droższy od samej 1030, która jest raczej nieopłacalnym wyborem na obecną chwilę), bo ani to wydajne ani tanie, a wydajniejsze karty mają ceny nie z tej ziemi.

Co do monitora, te opóźnienia na poziomie 5ms nie są aż tak duże, by grać dużą rolę nawet przy graniu w FPSy, oczywiście przy profesjonalnym graniu bierze się takie rzeczy pod uwagę, ale wtedy kupuje się monitory za kasę podobną do ceny całej konfiguracji. (Gram na monitorze z podobnym opóźnieniem). W razie, gdyby w monitorze nie było wejścia cyfrowego, a w komputerze wyjścia analogowego od biedy można kupić przejściówkę HDMI-D-Sub. Do niedawna były drogie (sam kupowałem za 70zł), ale ostatnio patrzyłem to kosztuje już 40zł.

Co do Windowsa, jak będziesz szukał w innym sklepie, to trzeba uważac na ,,okazje" czyli Windowsa tańszego od 300zł. Bo to zwykle kupno samego klucza, który co prawda działa(nie wiadomo jak długo), ale z legalnością nie ma wiele wspólnego i tu wielkiej roli nie gra, czy zapłacisz 200zł, czy 20zł, czy wystawią fakturę czy nie, według Microsoftu jest to nielegalne. Nie wiem jak sprawa wygląda z legalnością tego w Unii, ale to temat na kolejny temat w sumie. Dla mnie najdziwniejsze jest to, że Microsoft nie zrobi listy oficjalnych dystrybutorów, u których byłby pewny zakup.

Co do Linuxa, no to niestety Polska Szkoła Podstawowa uczy na płatnym oprogramowaniu Microsoftu raczej, więc słabo. Co do gierek, to starsze częściej odpalą na wine niż na windowsie, nowsze gorzej.

Co do składak/gotowiec, no to warto byłoby się zorientować, ale za taką kwotę ciężko będzie coś sensownego znaleźć gotowego. Często jak sie kupuje system do kompa, to gotowiec wychodzi cenowo lepiej, przy czym najczęściej ładują tam zasilacze dziwnych marek, może nie z czarnej listy, ale też nie markowe.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Aktualizacja jest najpewniej potrzebna, gdyż płyta główna (jak większość płyt AM4) była dostępna na rynku przed Ryzenami serii 2000 i w starszych wersjach BIOS Ryzena 2200G nie obsłuży. Można to zresztą sprawdzić na stronie producenta płyty.

Przejsciowki, o których kolega pisze występują masowo na Allegro i można je kupić za 10-20 zł. Tyle że kupując nowy monitor nie warto kombinować z przejściówką, lepiej kupić monitor z wejściem cyfrowym.

Gotowce zwykle są zlepkiem wszelkich możliwych cięć budżetowych. Szczególnie te tanie nie są specjalnie godne uwagi.
  • Poziom 21  
    Dziękuję wszystkim za rady. Komputer pokładany dzięki waszej pomocy.

Bardzo dziękuję i temat zamykam.