Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wieża UNIVERSUM-jak połączyc z PC

18 Sie 2005 00:25 1556 7
  • Poziom 10  
    witam

mam wierze przywiezioną z niemiec firmy universum.. moze ktoś słyszał...

chcialbym polaczyc wyjscie karty dzwiekowej tak abym w kolumnach od wierzy mogl uslyszec to co odtwarzam na PC. Jest jednak problem... wieza ta nie posiada zadngo wejscia z tyłu jak i z przodu.

Wierza zawiera tuner radiowy, odtwarzacz kaset, odtwarzacz CD, a także tryb AUX w którym odtwarza stare płyty winylowe. Planuje rozebrac wierze i dostac sie do wejscia własnie AUX bo i tak płyt winylowych nie słucham.

macie jakies pomysly? poradzicie cos?
  • Poziom 35  
    wejscie gramofonowe sie nie nadaje bo mam bardzo duza czulosci,musial bys sie podlaczyc pod inne wejscie
  • Poziom 16  
    Mozna i pod wejście gramofonowe. Jest z nim takjak pisał kolega dlatego nalezy wykonać układ korekcji czestotliwości kompensujący charakterystyke RIAA. więcej preczytaj tutaj (elektroda- audio):

http://www.elektroda.net/audio/anty_riaa.html
  • Poziom 10  
    ok wykonam ten układ anty riaa. Tylko ja nie mam wejscia gramofonowego nigdzie na zewnątrz... musiałbym wpiąć wyjście tego układu riaa pod wejscie gramofonu? chyba sobie z tym nie poradze
  • Poziom 16  
    Chcemy się podpiąć sygnałem z kompa na końcówce uniwersumki:)
    1) Idziemy do sklepu Kupujemy tam Przełacznik dzwigienkowy taki niebieski żeby miał dwa niezależne rzędy po trzy styki. Potencjometr 50kom i 0,5mb kabla słuchawkowego stereo dwie żyły dwa ekrany)
    2) Rozkręcamy wieże, patrzymy czy regulacja głośności jest na potencjometrze czy nie (UP/DOWN) jeśli tak to jesteśmy w domu.
    3) Na tylnej ściance zawiercamy dwa czinche (fachowo złącza RCA też trzeba kupić w sklepie.) Na przedniej estetycznie montujemy przełącznik
    4) Jeżeli nasza wieża ma regulacje głośności na potencometrze to robimy tak: Odłączamy kable od wejścia na potencjometr i wszytkie masy kabli łączymy razem. Jest tam taki układ, że jeden koniec potencjometru idzie na masę a środek to wejście kanału drug skrajny to wyjście (wyjścia i masy na dobrą sprawe nie ruszamy)
    5) do srodka zamontowanego przełacznika lutujemy dwa przewody, które łączymy z przewodami wejściem potencjometru (chodzi mi o dwa środkowe styki w tym przełaczniku) do górnych styków dolutowujemy odlutowane kabelki od wejścia na potencjometr.
    6) do dołu przełacznika dolutowujemy przewody od sygnału zkomputera ( z chinchów)
    7) załączamy teraz wieże. W jednym położeniu przełacznika dźwigienkowego możemy słuchać TAPE CD - i Longplayów a w drugim sugnału z komputera.
    8 ) A co jeśli wierza nie ma potencjometru a ma z ato regulację UP DOWN?? No to gorzej aleBOb Budowniczy zawsze daje radę. Więc musimy zobaczyć jaka w naszym radiu siedzi końcówka mocy i zciągnąc jej notę znaleść nózkę in ,input ETC łatwo to znaleść i zobaczyć w nocie potem przeciamy te ściezki.
    9) zawiercamy dodatkowy potencjometr (bedzie służył do regulacji głośności z PC).
    10 punkty które wchodziły na kondensatory wejściowe łaczymy z wejściem przełacznika ,wejścia kondensatorów ze środkiem. Sygnał z komputera - z chinchów podajemy do dołu przełącznika przez dodatkowy potencjometr (jeden skrajny wejście sygnału srodek wyjście drugi skrajny masa i analogicznie drugi kanał) tereaz w jednym położeniu przełacznika słuchamy sygnału z TAPE_CD-LP i jego głośnośc regulujemy guzikiem UP/DOWN a w drugim położeniu słuchamy muzyki z komputera i jej głośność regulujemy dodatkowym potencjometrem.

Opcja totalnie trzecia odnajdujemy przewody wychodzące z gramofonu wykonujemy układ omówiony wyżej i jego wyjście łączymy z kablami wychodzącymi z igły psujemy gramofon ale słuchamy muzyki z komputera w położeniu PHONO. Acha jak masz uszkodzony magnetofon (często padały) możesz się podpiąc na jego wjściu na wzmacniacz i nie dawac żadnych filtrów - słuchasz w położeniu tape. ale msisz znaleść wyjście sygnału a nie podpinać się na głowicy napewno jest tam wstyczka output. Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    rozebralem wkońcu wieże

ze względu że budowa i rozmieszczenie w srodku elektroniki nie pozwala mi zbytnio zajrzeć do potencjonometru i tape musiałbym rozebrać całą wieże ... dosłownie na czynniki pierwsze

dlatego podłącze się do wejscia od gramofonu...

po podłączeniu jest dźwięk .. jednak słychać takie buczenie i ogólnie dzwięk jest słabej jakości ... czy jesteście pewni ze jesli podłącze ten układ anty_riaa to będzie ok?
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Jestesmy pewni to buczenie jest dlatego, że gramofon ma dużą czułość i innącharakterystyke przenoszenia dlatego dzwiek jest lichy - zresztą wygląda to na słaby sygnał
  • Poziom 10  
    dzięki za pomoc janusz121 ... oczywiście klikłem na "pomógł"

jeszcze raz dzieki za pomoc.