Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy muzyka typu bass boosted może zaszkodzić moim głośnikom?

poprostunick123 16 Mar 2018 22:13 4128 10
    poprostunick123
    Level 6  
    Mam pytanie czy muzyka z kanału Bass Nation itp., a konkretnie bass czy jeśli będę słuchał trochę głośno tej muzyki to może to jakoś zaszkodzić moim głośnikom, a konkrentie 2 subwofferom?
    Dysponuje takim sprzętem:
    >Altus 110
    >Wzmacniacz Denon PMA - 260
    >Bass podkręcony prawie na full treble na połowie

Jeśli nie wiesz co to za muzyka to wyszukaj na youtube moje przykładowe
    >Noixes - murder
    >gryfon - MAD
    >Noixes - Champion
    >SLIGHT - Tsunami

Mam też takie same pytanie co do piosenek typu "Bass Boosted" czyli ze wzmocionym basem np:

>Cardi B - Bodak Yellow (Nitti Gritti Remix) [Bass Boosted]
    >Fabian Mazur & UNKWN - Firestarter [Bass Boosted]
    >Mike Emilio & Modo - Kanjiklub 2017 [Bass Boosted]

Sorry jak coś jest nie tak w tym poście, jestem świeży na tym forum
  • Helpful post
    eldocktor
    Level 6  
    To zależy od poziomu głośności, jak głośniki zaczynają charczeć albo za bardzo się zniekształcać to należy je trochę ściszyć.
    A i do basu jest subwoofer.
  • Helpful post
    alien90fr
    Level 26  
    Raczej nie powinno jeśli nie przesterowujesz wzmacniacza a co to za subwoofery?
    poprostunick123
    Level 6  
    Wiem, że do basu jest subwoofer, żle napisałem

Dodano po 1 [minuty]:

alien90fr wrote:
    Raczej nie powinno jeśli nie przesterowujesz wzmacniacza a co to za subwoofery?

Chodziło mi że te głośniki te Altusy to w cudzysłowiu "subwoofery" bo posiadają głośnik niskotonowy sorry za te nie sprecyzowanie :(
  • Helpful post
    alien90fr
    Level 26  
    Nie przesadzaj z głośnościa a będzie ok
    poprostunick123
    Level 6  
    Jeszcze jedno pytanie > Czy jak mocno wychyla membrana to czy może się coś stać?
    Jeśli nie wiecie o co chodzi to znajdżcie sobie (przykładową) piosenke COSMIC - Beat Slayer i przewińcie na 1:40
    Czy jeśli są takie mocne niskie częstotliwości to czy może się coś zepsuć? Podejrzewam że jest to gdzieś około 15 - 10 Hz ale to tylko moje podejrzenia
    Hmmm... a może po prostu zmniejszyć wzmocnienie bassu na wzmacniaczu i będzie ok?
    alien90fr
    Level 26  
    Wiem o co chodzi.. puść sobie "bass i love you" jeśli nie słuchać przesterowanego sygnału i zniekształceń dźwięku nie powinno się nic stać. Ale jeśli masz obawy możesz trochę zmniejszyć ustawienie basu.
    poprostunick123
    Level 6  
    Mam jeszcze jedno pytanie xd wiem że przez cały czas pytam sorry ale chcę trochę się dowiedzieć
    Co to za dzwięk wydobywa się z głośnika niskotonowego w trakcie trwania piosenki
    i czy może to jakoś wpłynąć na moje głośniki? Na przykłądzie tych piosenek:
    >Leowi - Be Alright w minucie 1:25
    >Cali Boom - Battle Scared od minuty 0:55
    Jeśli nic nie słyszycie to ja słysze takie "zżżżżżżżżż"albo "rrrrrrrrrr" wydobywające się z głośnika, taki jakby podmuch wiatru nwm jak to określić, w niektórych intrach na youtube też to słysze np: intro z kanału Planeta Faktów, przyznam szczerze że się troche wystraszyłem jak to usłyszałem
    Pytam bo jak miałem zwykły subwoofer to nic takiego nie słyszałem, być może też dlatego że nie nachylałem się i nie słuchałem uważnie wydobywających się dzwięków
    ceger
    Level 22  
    Niezła nuta:) te "zżżżżżżżżż"albo "rrrrrrrrrr" to odgłosy "mechaniczne" głośników pracujących w ekstremalnych wychyleniach.
    U mnie to jeszcze dodatkowo "fofają" basrefleksy :/ Mam niby filtr 20Hz w amplitunerze ale niewiele pomaga.
    Zredukuj filtrem pasmo na te kolumny powyżej 40Hz a infradźwięki zostaw woferom bo altusy 110 mają katalogowe pasmo >40Hz.
    Albo słuchaj muzy a nie sprzętu... :)
    poprostunick123
    Level 6  
    ceger wrote:
    Niezła nuta:) te "zżżżżżżżżż"albo "rrrrrrrrrr" to odgłosy "mechaniczne" głośników pracujących w ekstremalnych wychyleniach.
    U mnie to jeszcze dodatkowo "fofają" basrefleksy :/ Mam niby filtr 20Hz w amplitunerze ale niewiele pomaga.
    Zredukuj filtrem pasmo na te kolumny powyżej 40Hz a infradźwięki zostaw woferom bo altusy 110 mają katalogowe pasmo >40Hz.
    Albo słuchaj muzy a nie sprzętu... :)

Dzięki za odpowiedź :D
    Ale akurat ta nuta Be Alright jest fajna a ma taki moment w którym też takie coś słychać ale on trwa może z 3 sekundy a nuta mi się podoba :)
    DjMapet
    Level 43  
    poprostunick123 wrote:
    Czy muzyka typu bass boosted może zaszkodzić moim głośnikom?

Może a w zasadzie musi. Szybko dojdzie do zużycia zawieszeń, oraz utraty sztywności membran a w ekstremalnych sytuacjach do przegrzania i w efekcie spalenia cewek głośników.
    Jak wspomniał kolega wyżej, GDN-y Altusów nie są odpowiednimi przetwornikami do przetwarzania tak niskiej części pasma basowego, wręcz infradźwięków.
    Poza tym, zasilane są wzmacniaczem o mocy 2x25W/8 om, więc przy przetwarzaniu tak niskiej części pasma przy mocnym wysterowaniu, dość szybko może ulec przesterowaniu, co niewątpliwie bardzo negatywnie wpływa na kondycję głośników.
    Sprawę załatwił by subwofer z odpowiednim, przynajmniej 12" przetwornikiem sub-niskotonowym. Najlepiej aktywny z filtrem górno i dolnoprzepustowym, by nie katować Altusów tak niskim basem.

Pozdrawiam.