Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moc grzejników słabnie przy włączeniu ogrzewania podłogowego

Paul-K 16 Mar 2018 23:35 996 8
    Paul-K
    Level 10  
    Witam

Czytałem już kilka wątków w tym dziale podobnych do kwestii którą chciałbym opisać, ale jako, że na sprawach hydrauliczno-ciepłowniczych znam się słabo wolałbym jednak zapytać niż coś rozregulować.
    Otóż mam w mieszkaniu ogrzewanie (siec miejska) podłogowe w postaci 4 pętli: przedpokój (~8m2), kuchnia (~10m2), salon (~24m2), łazienka (~4m2). 3 pierwsze są sterowane panelem znajdującym się w salonie - wszystkie 3 pomieszczenia tworzą jedną przestrzeń. Pętla w łazience ma osobne sterowanie. W dwóch sypialniach mam klasyczne grzejniki. Trzeci grzejnik znajdował się w salonie, ale w trakcie wykańczania mieszkania został zdjęty i twierdząc, że przecież mamy ogrzewanie podłogowe, nie zakładaliśmy go ponownie.
    Problem mam taki, że przy ustawionej temperaturze na sterowniku w salonie na 22-23 stopnie, tak jakby grzejnikom obniżała się moc, czasami są zaledwie letnie na maksymalnym odkręceniu głowicy termostatycznej. Jak obniżę temperaturę do 20-21 stopnie, grzejniki w sypialniach zaczynają grzać znacznie lepiej, chociaż również moim zdaniem mogłyby grzać mocniej. Dolna część jest dość wyraźnie chłodniejsza - nie jest to kwestia zapowietrzenia.
    Generalnie na etapie decyzji o podłogówce naczytaliśmy się i nasłuchaliśmy dużo o tym, że jest to inwestycja która po latach się zwraca i że większa wydajność jest uzyskiwana tymi samymi "nakładami sił" + do tego komfort ciepłej podłogi. Teraz jak wyłączę grzejniki to czuć, że podłoga jest ciepła, ale przecież to nie ma działać naprzemiennie tylko w połączeniu. Za instalację daliśmy ~10 tys. i nie chcielibyśmy aby pieniądze te poszły w błoto. Instalacji dokonywała firma polecona przez dewelopera.
    Niedługo po tym jak firma instalatorska uruchomiła rozdzielacz, przyszedł raz jeszcze pan instalator i zamontował coś, niestety nie pamiętam co dokładnie, ale mówił, że to jest jakieś zabezpieczenie, że jak będzie bardzo zimno i rozkręcimy ogrzewanie to, aby coś się nie popsuło.
    Załączam zdjęcie, które z pewnością ułatwi Wam odniesienie się do opisanego przeze mnie problemu. gdyby potrzebne były dodatkowe informacje o elementach rozdzielacza, zrobię dodatkowe zdjęcia.

Moc grzejników słabnie przy włączeniu ogrzewania podłogowego

I z góry dziękuje za udzielone porady. Dodam, że nad podłogówką jest ok 1cm kleju dedykowanego do takich zastosowań i gres.

Pozdrawiam
    Paweł
    eurotips
    Level 38  
    Dostajesz tyle ciepła ile zamówiłeś, zamówisz większą moc to będziesz miał większą opłatę stałą. Pewno na tym cały pic polega, technicznie wszystko masz sprawne, zamówisz większą moc to wymienią ci kryzę od strony sieci i wszędzie będziesz miał ciepło a nawet gorąco jak przyjdzie rozliczenie za sezon.
    piracik
    Moderator of Heating systems
    Może wystarczy ustawić sobie jakieś 30*C na podłogę. Słabo widać na tym zdjęciu ale wygląda jakby szło ponad 50*C w tej chwili.

Druga sprawa to jaką ma moc pompa na grzejniki.
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    Ewidentnie za wysoka temperatura za mieszaczem i całe cieplo o wysokim parametrze jest ściągane przez pompkę podłogowej. Obniż na mieszaczu ( na 30 przy pracy ciąglej lub 35-40 stopni jak z termostatem dzień/noc) jak Kol. wyżej napisał.
    Paul-K
    Level 10  
    Zarówno na zasilaniu jak i odpływie jest grubo powyżej 50C. Sam nic nie kręciłem, więc dziwię się, że takie ustawienia zostawiła firma instalatorska. Jutro do nich zadzwonię, aby przyszli i skorygowali.
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Pozdrawiam
    Paweł
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    Lepiej dla Ciebie byś wiedział jak to się robi ( ustawiasz temp. na głowicy) bo trzeba poeksperymentować jakie ustawienie jest optymalne.
    Paul-K
    Level 10  
    hmm, eksperymentować generalnie lubię :)
    Czy głowica o której piszesz to jest to białe pokrętło na zdjęciu na dole?
    idepopizze
    Level 33  
    Te grzejniki na ścianach to masz równolegle do podłogówki ?
    Paul-K
    Level 10  
    Witam po dłuższej przerwie z garścią nowych informacji i kilkoma pytaniami.

Był pan instalator, który wyregulował automatykę w taki sposób, że podłogówka nie blokuje grzejników naściennych i vice versa. Inna osoba z firmy instalatorskiej stwierdziła, że problem był w tym, że zaprojektowany w salonie grzejnik był odłączony (taką podjęliśmy decyzję na etapie remontu, że jeśli okaże się potrzebny to go zawiesimy a jeśli nie to nie będziemy wieszać - w salonie jest podłogówka i grzejnik naścienny pozostawiliśmy jako backup - ewentualnie opcję szybkiego nagrzania pomieszczenia po większym wychłodzeniu).

To o co chciałbym Was jeszcze zapytać to:

1. Widać na zdjęciu które załączyłem, że pętle są podłączone odwrotnie. Zasilany jest "koniec niebieski" a na powrocie jest "koniec czerwony". I tutaj mam pytanie o konsekwencje. Słyszałem, że jest to celowe aby woda cieplejsza zaczynała płynąc po obwodzie pomieszczenia, przy ścianach a mniej cieplejsza była w środku. Inne osoby mówią, że to nie ma większego znaczenia. Niby nie, ale z jakiegoś powodu końce pętli są oznaczane kolorami...

2. Temperatura na obu zegarach wynosi: przy otwartych siłownikach 20kilka - 40kilka st. C a przy zamkniętych siłownikach ponad 60 st. C. Czy na powrocie temperatura nie powinna być znacznie niższa?

3. Różnica między wskazaniem na sterowniku aktualnej temperatury (np. 23,5st.C a nastawą 25,0st.C) nie powoduje załączenia siłowników, czyli pomimo, że brakuje 1,5st.C do wymaganej temperatury podłogówka nie grzeje. Czy to jest prawidłowe zachowanie?

Z góry dziękuję za odpowiedzi

Paweł