Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odkształcenie napięcia prostownika

pawelr98 17 Mar 2018 01:49 789 8
 • #1
  pawelr98
  Level 39  
  Witam

  Mam pewną zagwozdkę.
  Odkształcenie napięcia prostownika

  Jest to wyjście prostownika dwupołówkowego z kondensatorem.
  Obciążenie rezystancyjne.  Dla pewnego przedziału rezystancji pojawiało się owe zniekształcenie napięcia wyjściowego. Powyżej i poniżej owe zjawisko zanikało.

  Nie mogę jakoś się doszukać informacji na ten temat oraz nigdy nie spotkałem się z tym zjawiskiem podczas pracy na własnym sprzęcie.
  Zjawisko to zarejestrowałem podczas pracy w laboratorium na uczelni.

  Podejrzewam iż zjawisko to ma związek z prądem pobieranym przez kondensator.
  Prąd pobierany przez kondensator spada po przejściu przez szczyt, powoduje to zwiększenie napięcia przed prostownikiem i w konsekwencji ponowne ładowanie kondensatora.

  Dobrze myślę ?

  Transformator był 24V,mostek na diodach krzemowych i kondensator 200µF (o ile dobrze pamiętam, tak duże tętnienia pasują do tej pojemności).
 • #2
  akytam
  Level 17  
  Masz jakiś problem z mostkiem. Okres jest 20 ms co sugeruje prostowanie jednopołówkowe. A jak to ogarniesz to dla czystej ciekawości spróbuj sprawdzić czy falka u góry nie jest rezonansem transformatora i tych 200uF.
 • #3
  pawelr98
  Level 39  
  Prostowanie było dwupołówkowe o ile dobrze pamiętam.

  Ale teraz patrzę że rzeczywiście coś tu nie pasuje.

  Nie mniej jednak najbardziej interesuje mnie skąd bierze się to zniekształcenie.
  Poprawiono/trymer01
 • #4
  jarek_lnx
  Level 43  
  Dwie przyczyny mogą współistnieć, rezonans indukcyjności rozproszenia transformatora z pojemnością obciążenia, oraz niezależne od twojego układu zniekształcenia napięcia sieciowego.
 • #5
  pawelr98
  Level 39  
  Stawiałbym jednak na rezonans.

  Mam rozumieć iż przy nagłym spadku prądu nastąpiła reakcja indukcyjności która "posłała" na wyjście "strzał" wyższego napięcia ?
  Przy niższym obciążeniu zmiana prądu była niewystarczająca a dla większego obciążenia "strzał" rozproszył się na obciążeniu. Jak wspominałem owy rezonans występował tylko w pewnym przedziale rezystancji obciążenia(stąd odrzucam wpływ napięcia sieci jako że na wszystkich stanowiskach zjawisko było to samo).

  Staram się zrozumieć to zjawisko aby móc opisać je w sprawozdaniu z laboratoriów.

  Dopowiem jeszcze iż użyty w doświadczeniu transformator był transformatorem bezpieczeństwa 24V o mocy jeśli dobrze pamiętam 600VA (ważył na pewno niemało).
 • #6
  _jta_
  Electronics specialist
  Jaką indukcyjność rozproszenia może mieć taki transformator? Podczas szybkiego narastania napięcia płynie spory prąd ładowania kondensatora, i przez ten prąd w tej indukcyjności magazynuje się jakaś energia, która następnie ładuje kondensator ponad napięcie, jakie dałby transformator bez obciążenia (to ten pierwszy wierzchołek), potem napięcie maleje (rozładowanie kondensatora prądem obciążenia) do momentu, gdy osiągnie napięcie dawane przez transformator, które wciąż rośnie i daje dodatkowy wierzchołek.
 • #7
  jarek_lnx
  Level 43  
  Sprawdzałem w symulacji, da się uzyskać coś podobnego dla indukcyjności rozproszenia rzędu 100-200uH przy pojemności 200uF. Zasilenie zbliżonym do rzeczywistego - trapezowego kształtu napięcia sieciowego ułatwia uzyskanie tego efektu.
 • #8
  _jta_
  Electronics specialist
  Przy mocy 600W uzwojenie 24V powinno mieć ze 40 zwojów, przekrój rdzenia ze 30cm2, uzwojenia są oddzielone (transformator bezpieczeństwa), to może spokojnie mieć indukcyjność rozproszenia ponad 300uH nawet dla uzwojeń nawiniętych na środkowej kolumnie (na odrębnych na rdzeniu dwukolumnowym znacznie więcej).
 • #9
  jarek_lnx
  Level 43  
  Na oscylogramie z pierwszego postu piki odległe są o ok 1ms wymagało by 126uH przy pojemności 200uF.