Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Philips FA 920 - tranzystory mocy, jakie zamienniki?....

Adam5502 17 Mar 2018 12:42 747 29
    Adam5502
    Level 9  
    Witam, posiadam wzmacniacz Philips FA 920 i mam taki problem, że uszkodzone ma tranzystory na jednym z kanałów. Są tam tranzystory 2SB1894 i 2SD1254, czy mogę zamienić je na 2SB688 i 2SD718??.
  • Helpful post
    SERVICE-AV
    Level 39  
    Otwórz dokumentację tych tranzystorów i wczytaj się w pierwsze słowa...
    Adam5502
    Level 9  
    Co jest podane?

Dodano po 5 [minuty]:

Chodzi o napięcia podane emiter -kolektor orginał -160 v a zamiennik -120v

Dodano po 4 [minuty]:

To jakie tranzystory bym mógł wstawić zamiast 2SB1894 i 2SB1254?
    Adam5502
    Level 9  
    Ok fajnie dziękuje za podpowiedz nie wiedziałem nawet o takim sklepie jak Elecena z podzespołami. Czyli jeśli chodzi o tranzystory do tego wzmacniacza tylko oryginał?

A czy jest jakaś różnica po między oznaczeniem 2SB1894 a 2SD1894?
  • Helpful post
    SERVICE-AV
    Level 39  
    2SB1894 - coś takiego nie istnieje :)
    Adam5502
    Level 9  
    Aha musiałem żle sczytać z tranzystora ok fajnie dziękuje za pomoc namierzyłem już tranzystory i zakupuję Dziękuję za pomoc.
    Adam5502
    Level 9  
    Witam dostałem zamówione tranzystory była mowa o 2SD1894 i 2SB1254 a w sklepie dostałem inne FN1016 i FP1016 czy one będą dobre? Pan sprzedawca w sklepie zaśmiał się trochę mówiąc są te tranzystory na półce gdzie nikt praktycznie nie zagląda w sensie że to tranzystory z 20 lat? Nie wiem czy to dokonać prawda. Pisało na pudełku Sanken AKAi - AIWA. Mam jeszcze pytanie odnośnie tych tranzystorów czy wymienić wszystkie na te które kopie czy na jednym kanale mogą być takie a na drugim oryginały, bo tylko jeden kanał był uszkodzony.
  • Helpful post
    Freddy
    Level 43  
    Wolałbym założyć jednak 2SD, aby mieć identyczne pary w obu kanałach.
    W załączeniu masz serwisówkę, może się przydać.
    Adam5502
    Level 9  
    Mogę dokupić jeszcze 2 takie same tranzystory te FN i FP założyć na 2 kanał ten działający czy tak może być ?

Dodano po 4 [minuty]:

Czyli wymienić wszystkie tranzystory w końcówce mocy na FN i FP.

Dodano po 2 [minuty]:

A zanim wstawię nowe tranzystory mocy to wzmacniacz powinie zagrać wiadomo nie zbyt głośno na samych sterujących tak? Czy nie robić takich prób?
  • Helpful post
    Freddy
    Level 43  
    Musisz sprawdzić układ i spróbować dojść do tego, dlaczego wysiadły tranzystory.
    Porównaj napięcia czy się zgadzają z SM.
    Adam5502
    Level 9  
    Ok dziękuję za service manual ale wzmacniacz włączyć na wyjetych tranzystorach mocy i wtedy mierzyć w punktach ?A co tranzystorów mocy mogę zastosować te FN i FP oczywiście wymienię wszystkie tak?
  • Helpful post
    Freddy
    Level 43  
    Jeśli oryginały są niedostępne, to możesz dać FN.
    Możesz włączyć bez stopnia mocy i pomierzyć.
    Adam5502
    Level 9  
    Co do orginałów akurat nie ma w inter-chipie w Olsztynie cena za FN to 10zł szt.Widzę że na Internecie są 2Sd ale trzeba doliczyć przesyłkę do ceny tranzystowo i wychodzi dużo drożej A tu mam sklep pod ręką .Ok i tak robię dokupię parę FN i FP żeby były te same końcówki i robię pomiary na wyjętych końcówkach .Aha wzmacniacz posiada układ z przekażnikiem który załącza napięcia i tu mam problem z diagnoza muszę poświęcić trochę czasu na lokalizacjie uszkodzenia.Fajnie dziękuję za pomoc narazie w wolnej chwili siądę do wzmacniacza ale czeka mnie jeszcze kenwood o którym piszę innym poście i jak znajdę chwile czasu na niego .Oczywiście postaram się naprawić wzmacniacz sam nie oddając do naprawy komuś po tym jak pewien elektronik w okolicy skasował mnie 100zł za popsikanie kontaktem dwóch potencjometrów od barwy głosu we wzmacniaczu.
    Freddy
    Level 43  
    Zobacz sobie TUTAJ. W niektórych sklepach są dostępne.
    Adam5502 wrote:
    Oczywiście postaram się naprawić wzmacniacz sam nie oddając do naprawy komuś po tym jak pewien elektronik w okolicy skasował mnie 100zł za popsikanie kontaktem dwóch potencjometrów od barwy głosu we wzmacniaczu.
    Przykre, trochę przesadził, ale on też z czegoś musi żyć :)
    Pomożemy w naprawie w miarę naszych możliwości.
    Adam5502
    Level 9  
    Tak wiem są dostępne te 2SD ale jak mogę założyć FN i FP to mój Philips fa920 będzie miał już takie końcówki .
    Freddy
    Level 43  
    Możesz założyć - jasne.
    Napisałem o 2SD i 2SB tylko dlatego, bo niektórzy chcą zachować "oryginalność" :)
    SERVICE-AV
    Level 39  
    Montuj jak w oryginale, szkoda psuć tak pięknie grającego starego dobrego Philipsa.
    Freddy
    Level 43  
    Napisałem to już w #9, ale jak komuś nie zależy na tym, to jego sprawa.
    Adam5502
    Level 9  
    Ok zakupie oryginały w takim razie, pewnie po wymianie na inne zmieniły by się walory słuchowe?
    Freddy
    Level 43  
    Pewnie tak :) - nie zapomnij ustawić prądów zgodnie z SM.
    Adam5502
    Level 9  
    Tak wiem że była mowa o orginalach ale kupiłem parę tych FN i FP bo w sklepie mi tak zasugerował a ja łyknełem jak bociany żabę, dobrze nic się nie stało najwyżej do zupy się doda. Zamawiam w takim razie 2SD i 2SB, oryginały są firmy Panasonic?

Dodano po 3 [minuty]:

W porządku zanim zamontuje tranzystory opiszę co i jak tak żeby zaraz nie posadzić nowych tranzystorów.

Dodano po 3 [godziny] 53 [minuty]:

Ok A więc była chwila to zabrałem się wyjęcie końcówek mocy ,zmierzyłem napięcia na trafie 2x28V i 2x22 V , włączyłem wzmacniacz bez końcówek i szok wzmacniacz zagrał co prawda cicho ale nie długo po chwili słychać buczenie ,na zaciskach kolumn jest 0,50v stałego napięcia ,włączyłem wzmacniacz na słuchawka a nie na kolumnie ,czy to są obiawy uszkodzonych tranzystorów sterujących?.

Dodano po 5 [minuty]:

Tranzystory do końcówki zamówione Ogrinał Panasonica .

Dodano po 22 [minuty]:

Czy tranzystory sterujące to te zaznaczone na schemacie jako 7261 i 7260 tak?
    Freddy
    Level 43  
    Adam5502 wrote:
    czy to są obiawy uszkodzonych tranzystorów sterujących?.
    Napisałem, żebyś sprawdził wszystko przed wlutowaniem końcówki mocy :)
    Sprawdź również kondensatory elektrolityczne w zasilaczu, czy nie są spuchnięte, lub nie wyglądają na przegrzane.
    Freddy
    Level 43  
    Wiem, dlatego sprawdź wszystko zanim wlutujesz, aby uniknąć niespodzianek.
    Adam5502
    Level 9  
    Ale ja nie wlutowałem końcówki tylko wylutowałem i podłączyłem

Dodano po 1 [minuty]:

Kondensatory są Ok wizualnie nic nie spuchnięte napięcia jakie mają na włączonym wzmacniaczu 37V

Dodano po 2 [minuty]:

Tak i teraz jak końcówki wyjęte to mierzyć napięcia na złączach E B C w miejscach tranzystorów ,a co z tym jak włączyłem tylko na sterujących to gra ale po chwili cichnie i słychać buczenie ?

Dodano po 5 [minuty]:

Tranzystor oznaczony na schemacie jako 7281 symbol BDT 61F do czego jest i za co jest odpowiedzialny?,

Dodano po 21 [minuty]:

Mierzyłem napięcia na złączach tranzystorów mocy i wszędzie jest Ok czyli po 37 V tylko na złączu tranzystora mocy nr ze schematu 7274 jest napięcie 0,15V dlaczego?
    Adam5502
    Level 9  
    Lektura zaliczona przeczytałem cały post z 2 razy ,jeden z użytkowników opisał jak sprawdza wzmacniacz i pisał że przed wstawieniem tranzystorów mocy włącza go na tranzystory sterujących na glosnikiu 4Ohm i zawsze tak robi i nic się nie dzieje trochę taka nie jasność .
    Adam5502
    Level 9  
    Chciałem podziękować wszystkim tym którzy poświęcili swój czas i chęci na odpowiedzi o naprawie Philipsa Fa 920 ,przemyślałem naprawę wzmacniacza i doszedłem do wniosku że sam nie poradzę sobie i marnuję czas i pieniądze ,zamówiłem orginalne tranzystory końcowe 40 zł para więc przy mojej niewiedzy zaraz mogły by ulec zniszczeniu .Poszukam w okolicy elektronika który będzie w stanie naprawić owy wzmacniacz .Dziękuję temat uważam za zamknięty.
    Freddy
    Level 43  
    Cieszymy się, że mogliśmy choć trochę pomóc - skoro uważasz, że nie dasz sobie rady, to rzeczywiście lepszym rozwiązaniem będzie oddanie do seriwsu.
    |Jeśli nie masz więcej pytań, to zamknij temat klawiszem "rozwiązano".
    Adam5502
    Level 9  
    Wzmacniacz oddałem dla doświadczonego elektronika.