Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Radio odbiornik Mazur - Naprawa odbiornika Mazur

Z.Z.U 18 Mar 2018 21:19 2292 45
    Z.Z.U
    Poziom 5  
    Co to znaczy "formować" przed użyciem ?
    fzyga43
    Poziom 20  
    Może to teoria nie mająca nic wspólnego z praktyką.To nie lampy nadawcze dużej mocy.
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Porównaj wymierzone tobą napięcie z napięciem, wskazanym na schemacie . Napięcie w punkcie 2 więcej niż w punkcie 1 - a musi być na 10 - 15V mniej. Napięcie na anodzie triody 1 ECH21( punkt 6 ) składa 34V, a musi składać 115V . Napięcie na anodzie EBL21, powinno być na 8-12V mniej od napięcia na 1 kondensatorze filtru( punkt 1 ) . Napięcie w punkcie 7 - 104V, a zgodnie schematu - 70V. Wywołuje pytanie i różnica napięcia na anodzie triody 2 ECH21( punkt 4 ) - 40V i 66V.
    KaW
    Poziom 34  
    Wygląda na to ,że czeka kolegę praca od podstaw .To znaczy :
    1-najpierw uruchomienie do końca- sprawnego działania wzmacniacza małej częstotliwości./adapterowego/.
    A co słychać w radiu tranzystorowym- w tej okolicy-u kolegi ?
    zworys
    Poziom 38  
    Z.Z.U napisał:
    Co to znaczy "formować" przed użyciem ?

To znaczy że powinny przez conajmniej parę godzin mieć załączone jedynie napięcie żarzenia żeby katoda zregenerowała emisję. W necie jest duzo na temat formowania lamp.
    KaW
    Poziom 34  
    Jeśli ktoś lampy produkuje to tak ale lampy w sprzedaży są juz gotowym wyrobem.
    Z.Z.U
    Poziom 5  
    Jeżeli chodzi o odbiór na innych odbiornikach to z tym nie mam problemu mieszkam poza miastem i nie ma tu dużo zakłóceń

Dodano po 2 [minuty]:

Co jest przyczyną rozbieżności w napięciach ?Transformator,rezystory czy kondensatory ?
    zworys
    Poziom 38  
    Jeśli kondensatory opisane na pierwszym schemacie jako C20 i C12 są oryginalne to należy zwrócić uwagę czy są właściwie wlutowane. Te kondensatory mają trzy końcówki - jedna z nich to ekran. Błędne wlutowanie będzie powodowało zanik sygnału.
    aksakal
    Kolego, Z.Z.U ! Żeby dać odpowiedź na twoje pytanie - Co jest przyczyną rozbieżności w napięciach - należy być pewnym, że nie pomyliłeś się w wymiarach, Niektóre znaczenia napięcia wywołują wątpliwości w ich słuszności . Wymierzyj znów napięcie we wskazanych punktach i zawiadom. Po tym można będzie zawiadomić ci możliwe przyczyny rozbieżności. W twoich domniemaniach przyczyn - Transformator, rezystory czy kondensatory - słowo transformator należy zamienić na lampy.
    Z.Z.U
    Poziom 5  
    Witam dziś pracowałem nad moim Mazurem i przyszło mi do głowy by sprawdzić rezystory.Po zmierzeniu wszystkich znalazłem jeden uszkodzony,od lmpy EBL21 10 k.Nie dawał oznak życia,po wymianie na nowy (z epoki)odbiornik odżył.Odtworzylem coś z telefonu przez wejście gramofonowe i głos był czysty i dobrze slyszalny.Sprawdzilem jak teraz wygląda odbiór stacji,na falach długich odebrałem Program 1 Polskiego radia.Poczekam do wieczora na propagacje i spróbuję z uziemieniem.Dla mnie to już wielki sukces.
    Z.Z.U
    Poziom 5  
    Witam sprawdziłem w nocy z uziemieniem,stacji radiowych było więcej i wszystko fajnie dzialalo.Ale chciałbym się zapytać czy mogę jakoś wzmocnić sygnał odbiornika ?
    aksakal
    Porównaj głośność radioodbiornika przy odtworzeniu sygnału z adaptera i przy przyjęciu PR1. To pozwoli ocenić gdzie znajduje się przyczyna niedostatecznej głośności - w radioodbiorniku czy w wzmacniaczu mcz .
    Z.Z.U
    Poziom 5  
    Sygnał odtworzony przez wejście gramofonowe jest głosniejszy.
    aksakal
    Które źródło sygnału wykorzystałeś przy testowaniu z gniazd adaptera.
    aksakal
    Nie zadziwiająco, że z adaptera głośność jest większa. Napięcie na wyjściu telefonu co najmniej do 3-4 razy więcej nominalnej czułości wzmacniacza mcz - 0.15 - 0.25V.