Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo U330 Touch - Zasilanie? Schemat? :)

dudzionfncrew 17 Mar 2018 15:48 882 16
  • #1 17 Mar 2018 15:48
    dudzionfncrew
    Poziom 9  

Witam.
    Dostałem od klienta laptopa u330 touch na wgranie windy. Sprzęt dostałem bez oryginalnego zasilacza. Problem polega na tym, że nie ma do niego żadnej serwisówki a wydaje się, że lapek jest zasilany dwoma napięciami (z gniazda zasilania do płyty idą 3 piny, masa i dwa inne potencjały). Po podłączeniu do zasilacza labolatoryjnego oraz zasilacza kupionego w xkomie zero reakcji.
    Czy posiada ktoś schemat do tego laptopa? Miał ktoś u siebie na warsztacie ten model?
    Ps. w dniu kiedy go dostałem laptop działał jeszcze na zasilaniu z baterii, aktualnie bateria jest rozładowana.Lenovo U330 Touch - Zasilanie? Schemat? :)Lenovo U330 Touch - Zasilanie? Schemat? :)Lenovo U330 Touch - Zasilanie? Schemat? :)

0 16
  • #2 17 Mar 2018 16:07
    boro1234567
    Spec od komputerów

Ten model jest zasilany pojedynczym napięciem.
    Jak podłączyłeś zasilacz laboratoryjny?

0
  • #3 17 Mar 2018 19:35
    dudzionfncrew
    Poziom 9  

No normalnie, plus do śrokowego pinu gniazda zasilania, a - do masy lapka. 20V na zasilaczu, prąc jaki płynie to 0,03A. Zero reakcji laptopa.
    Masz jakąś dokumentację do tej płyty głównej, albo jakiś pomysł co dalej? Baterie naładowałem na zasilaczu laboratoryjnym i to też nic nie dało.
    Pzdr

0
  • Pomocny post
    #4 17 Mar 2018 19:50
    Stani12
    Poziom 25  

Pin środkowy gniazda służy do załączania napięcia zasilania bądź nie jest podłączony. Napięcie zasilania ma być podłączone do zewnętrznych pinów - masa, do wewnętrznych pinów (nie środkowego) - plus. Środkowy albo nie podłaczony albo sygnał ADAPTER_ID. Jeśli ten komputer ma ID to duże prawdopodobieństwo, że uwaliłeś KBC.
    Na moim adapterze (przejściówce) do zasilacza serwisowego zmierzyłem rezystancję 0,56k pomiędzy masą a pinem środkowym.
    Napisz jaką masz rewizję: 1 czy SB.

0
  • #5 17 Mar 2018 20:03
    dudzionfncrew
    Poziom 9  

Potencjał masy jest na skrajnie zewnętrznych pinach. Po podłączeniu napięcie do tych bocznych pinów na zasilaczu lab. mam prąc 0,1A. O co chodzi z tym pinem środkowym?
    Masz jakąś dokumentację żebym teraz znalazł sobie usterkę? Jesteś pewny, że to kbc poleciało? Miałeś już z tym doświadczenie? Jeżeli jesteś pewien, to wymienie w ciemno układ kbc.

0
  • Pomocny post
    #6 17 Mar 2018 20:04
    boro1234567
    Spec od komputerów

dudzionfncrew napisał:
    No normalnie, plus do śrokowego pinu gniazda zasilania, a - do masy lapka.

W ten sposób uszkodziłeś KBC.
    Taki jest pinout tego złącza.
    dudzionfncrew napisał:
    Jesteś pewny, że to kbc poleciało?

Na 100%.

0
  • #8 17 Mar 2018 20:24
    Stani12
    Poziom 25  

Nie miałem takiego doświadczenia jakie Tobie się zdarzyło. Jest to standardowe gniazdo Lenovo i takiej głupoty bym nie zrobił.
    Nie podałeś rewizji płyty (oznaczenie płyty głównej -nadruk na płycie).

0
  • #10 17 Mar 2018 21:25
    Stani12
    Poziom 25  

Płyta to pewnie Quanta LZ5 DA0LZ5MB8D0 REV:d.
    KBC: IT8587E FXA tak jak pisał kolega czasnaczok jest programowalne.
    Nie myślę, że masz programator więc szukaj zaprogramowanego.
    Jest jeszcze cień szansy jeśli dioda PD11 była szybsza niż KBC i odpaliło jakąś ścieżkę pomiędzy PD11 a pinem 5 gniazda zasilania.
    Masz wycinek schematu z gniazdem zasilania.
    Sygnał ACDC_ID idzie wprost do 67 nogi KBC, więc sam rozumiesz co może być.Lenovo U330 Touch - Zasilanie? Schemat? :)

Dodano po 13 [minuty]:

dudzionfncrew napisał:
    Baterie naładowałem na zasilaczu laboratoryjnym i to też nic nie dało.
    Pzdr

Jednak odbieram nadzieję. Musiałby ruszyć na baterii.

0
  • #11 17 Mar 2018 21:26
    boro1234567
    Spec od komputerów

Stani12 napisał:

Jest jeszcze cień szansy jeśli dioda PD11 była szybsza niż KBC i odpaliło jakąś ścieżkę pomiędzy PD11 a pinem 5 gniazda zasilania.

Przy podanym przez Autora poborze prądu nie ma szans.

0
  • #13 23 Mar 2018 15:12
    dudzionfncrew
    Poziom 9  

@czasnaczok Dzięki za umer aukcji :) Wiem, że jest programowalny, pewnie znajdę we Wro kogoś kto mi go zaprogramuje.
    @boro1234567 Dzięki za odpowiedź i pinout. Jednak ten pinout się nie zgadza.
    @Stani12 Między pinem środkowym a masą mam 134 Ω, jak zdemontuje płytę główną to podam jej oznaczenie.
    Jak wsadzę kbc, to dam znać co z tą sprawą :)
    Pozdrawiam.

0
  • #14 23 Mar 2018 17:28
    lisek
    Spec od monitorów

Raczej będzie tak jak pisał kol.Stani12

Lenovo U330 Touch, na płycie napisano
    - DA0LZ5MB8D0 REV.? (DA0LZ5MB8D0 - to platforma Quanta LZ5)

0
  • #15 23 Mar 2018 17:58
    boro1234567
    Spec od komputerów

dudzionfncrew napisał:

Co się nie zgadza?

0
  • #16 23 Mar 2018 18:19
    dudzionfncrew
    Poziom 9  

Napisałem post, zanim strona się odświeżyła i nie widziałem trzech ostatnich komentarzy. Dziękuję za dokumentację i odpowiedzi :)
    Jak wrzucę kbc to dam znać. Nie mam programatora, ani nigdy nie programowałem żadnego układu.
    Sorry za offtop, ale czy do zaprogramowania takiego układu biosa nadał by się programator "willem 7.1"? ( http://www.gotronik.pl/programatory/willem7.html )

Dodano po 17 [minuty]:

boro1234567 napisał:
    dudzionfncrew napisał:

Co się nie zgadza?

Pinout gniazda, który mi podałeś parę postów wyżej.

0
  • #17 23 Mar 2018 19:45
    boro1234567
    Spec od komputerów

dudzionfncrew napisał:

Pinout gniazda, który mi podałeś parę postów wyżej.

Co się nie zgadza?
    Na zewnętrznej okładzinie masz minus, wewnątrz plus i szpilka połączona rezystorem z masą.
    dudzionfncrew napisał:

Sorry za offtop, ale czy do zaprogramowania takiego układu biosa nadał by się programator "willem 7.1"? ( http://www.gotronik.pl/programatory/willem7.html )

Tym nie zaprogramujesz KBC, musisz kupić dedykowany programator.
    dudzionfncrew napisał:
    Między pinem środkowym a masą mam 134 Ω, jak zdemontuje płytę główną to podam jej oznaczenie.

Jakiej mocy masz zasilacz?

0