Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Polar PDN685 - bęben pralki ociera po wymianie łożysk

vogel1977 17 Mar 2018 21:18 912 17
  • #1 17 Mar 2018 21:18
    vogel1977
    Poziom 3  

Witam, po wymianie łożysk i przykręceniu krzyżaka ciężko obraca się bęben, ociera chyba o fartuch wydając charakterystyczne piski otarć, co można zrobić?

0 17
  • #2 17 Mar 2018 21:58
    zjo
    Poziom 17  

Nie moja bajka trochę, ale w swojej pdc 585 (jeśli dobrze pamiętam model) wymieniałem łożyska i wydaje mi się, że bęben nie ma szans zetknąć się z fartuchem. Prędzej chyba z pokrywą zbiornika... Według mnie nie jest u ciebie dobity do łożysk, zdaje się że na drugie łożysko tam Singer wchodził, możliwe że u ciebie skorodował i zniknął... W każdym razie powinien być pierścień zabezpieczający oś bębna przed wysunięciem się do przodu, jednocześnie pojawienie się rowka na pierścień określa prawidłowe wsunięcie osi. Druga możliwość to krzywo przykręcony krzyżak, ale bez wycieku by się wtedy nie obeszło raczej...

0
  • #3 17 Mar 2018 22:14
    vogel1977
    Poziom 3  

Łożyska wymieniałem razem z simmeringiem, z krzyżakiem był problem przy montażu, ciężko go było nastawić na wszystkie otwory na śruby, musiałem się dobrze nasiłować żeby dolne dwie sztuki nastawnic, przy tylko górnych dwóch śrubach nie było tego, po dokręceniu dolnej, jak krzyżak doszedł na swoje miejsce zauważyłem ten problem kręcąc ręką bęben.

0
  • #4 17 Mar 2018 22:34
    mychaj
    Poziom 30  

Kolego tu nie ma specjalnej filozofii, musisz to jeszcze raz rozebrać i poskładać, coś niestety skopałeś przy wymianie.
    Jeśli wszystko trafiło na swoje miejsce i masz odpowiednie części to nie ma opcji aby nie pasowało.

1
  • #5 17 Mar 2018 22:35
    zjo
    Poziom 17  

Wymiana łożysk bez wymiany uszczelniaczy mija się z celem, to oczywiste było... Ale dalej nie wiemy co z zabezpieczeniem osi, o którym pisałem. Powinien tam być pierścień sprężysty. Spróbuj od strony drzwi dopchnąć bęben do oporu w stronę piasty, przy okazji będzie można wyczuć gdzie się ociera.

0
  • #6 17 Mar 2018 22:38
    vogel1977
    Poziom 3  

No to nie wiem, łożyska na równo dobite, nic nie wystaje, simmering też, to co może być źle zrobione?

0
  • #7 17 Mar 2018 22:41
    zjo
    Poziom 17  

Tak jak pisałem, w pdc 585 na zewnętrzne łożysko przychodził pierścień sprężysty zabezpieczający oś przed wysunięciem, dopiero później simering.

0
  • #8 17 Mar 2018 22:42
    vogel1977
    Poziom 3  

u mnie tego pierscienia nie było

0
  • #10 17 Mar 2018 22:51
    mychaj
    Poziom 30  

Osadzenie osi krzyżaka w łożyskach?
    Krzywy krzyżak/oś krzyżaka?
    Pokrzywiony bęben?
    Źle poskładana wanna?

0
  • #11 17 Mar 2018 23:29
    vogel1977
    Poziom 3  

Tak według tego obszernego opisu robiłem i d.pa, a możliwe jest, że to ten simering obciera gdzies?

0
  • #12 17 Mar 2018 23:38
    zjo
    Poziom 17  

Simering ma się ocierać tylko o oś. Jeśli masz wrażenie, że tarcie występuje z przodu, ten kierunek jest raczej wykluczony. Bardziej możliwe są przyczyny podane wcześniej, czyli skrzywienie osi bębna na przykład, ale sprawdziłbym dokładność przykręcenia krzyżaka.

0
  • #13 18 Mar 2018 09:04
    mychaj
    Poziom 30  

Może to jest głupie pytanie , ale jakie łożyska miałeś? Jakiego producenta , 2Z, 2RS , 2LU?
    I w jaki sposób je nabiłeś?
    Łożyska no name często hałasują po założeniu - sam miałem kilka dni temu taki przypadek, wymieniałem 6203 2RS 4 sztuki w bieżni,
    szwagier kupował, dali mu jakieś tanie , po wymianie hałasowały, dopiero komplet z NSK załatwił sprawę, różnica była ogromna,
    tamte nadawały się co najwyżej na konstrukcje spinnera dla dzieci, różnica wyszła dopiero jak się ma porządną sztukę.

0
  • #14 18 Mar 2018 09:32
    vogel1977
    Poziom 3  

Łożyska kupione tutaj: Link. Wbijałem przez stare łożyska, moim zdaniem z łożyskami jest ok, gdy krzyżak był dokręcony na dwóch górnych śrubach, obracało się dobrze, w tym momencie dolne otwory miały z 0,5 cm różnicy żeby wkręcić śrubę (Dolne ramiona krzyżaka te 0,5cm odstawały od bębna), trzeba było ostro się na siłować żeby wróciły na miejsce.

0
  • #15 18 Mar 2018 18:25
    Paw_el

Specjalista AGD

zjo napisał:
    Nie moja bajka trochę
    To (całkiem inna bajka :D) widać z porad jakie udzielasz.
    zjo napisał:
    Tak jak pisałem, w PDC 585 na zewnętrzne łożysko przychodził pierścień sprężysty zabezpieczający oś przed wysunięciem, dopiero później Simmerring.
    Całkiem inne rozwiązanie i pewnie miałeś na myśli pierścień Segera.
    vogel1977 napisał:
    (Dolne ramiona krzyżaka te 0,5 cm odstawały od bębna), trzeba było ostro się na siłować żeby wróciły na miejsce.
    Demontuj i montuj od nowa, prawdopodobnie źle wciągnąłeś bęben na łożyska i Ci obciera albo o fartuch lub o grzałkę.

0
  • #16 18 Mar 2018 20:12
    vogel1977
    Poziom 3  

Pawel a ten krzyzak tak ciezko sie mocuje ??bo to była zmora,a jak to wciagac,bo moze źle to qres..wo robie

Dodano po 5 [minuty]:

tylko to słychać typowe o gume obcieranie nie o metal

0
  • #17 18 Mar 2018 20:18
    zjo
    Poziom 17  

Nie bardzo było widać zainteresowanie, więc spróbowałem na miarę możliwości pomóc na gruncie analogii, w końcu akurat w temacie łożyskowania bębna chyba nie ma możliwości zastosowania bardzo odbiegających od siebie rozwiązań. Tak, miałem na myśli sagera. Jeśli chodzi o porady - żadna raczej nie miała szans pogorszyć sprawy, a nuż udałoby się coś zdziałać... Ale już się nie udzielam, niech fachowcy działają. Ja sobie tylko z ciekawości pośledzę rozwój sytuacji...

1
  • #18 19 Mar 2018 14:51
    Gobro
    Poziom 28  

Zdemontuj krzyżak i zamontuj przykręcając najpierw śruby na dole później na górze.

0