Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Polar PDN685 - bęben pralki ociera po wymianie łożysk

vogel1977 17 Mar 2018 21:18 3612 17
 • #1
  vogel1977
  Level 6  
  Witam, po wymianie łożysk i przykręceniu krzyżaka ciężko obraca się bęben, ociera chyba o fartuch wydając charakterystyczne piski otarć, co można zrobić?
 • #2
  zjo
  Level 28  
  Nie moja bajka trochę, ale w swojej pdc 585 (jeśli dobrze pamiętam model) wymieniałem łożyska i wydaje mi się, że bęben nie ma szans zetknąć się z fartuchem. Prędzej chyba z pokrywą zbiornika... Według mnie nie jest u ciebie dobity do łożysk, zdaje się że na drugie łożysko tam Singer wchodził, możliwe że u ciebie skorodował i zniknął... W każdym razie powinien być pierścień zabezpieczający oś bębna przed wysunięciem się do przodu, jednocześnie pojawienie się rowka na pierścień określa prawidłowe wsunięcie osi. Druga możliwość to krzywo przykręcony krzyżak, ale bez wycieku by się wtedy nie obeszło raczej...
 • #3
  vogel1977
  Level 6  
  Łożyska wymieniałem razem z simmeringiem, z krzyżakiem był problem przy montażu, ciężko go było nastawić na wszystkie otwory na śruby, musiałem się dobrze nasiłować żeby dolne dwie sztuki nastawnic, przy tylko górnych dwóch śrubach nie było tego, po dokręceniu dolnej, jak krzyżak doszedł na swoje miejsce zauważyłem ten problem kręcąc ręką bęben.
 • #5
  zjo
  Level 28  
  Wymiana łożysk bez wymiany uszczelniaczy mija się z celem, to oczywiste było... Ale dalej nie wiemy co z zabezpieczeniem osi, o którym pisałem. Powinien tam być pierścień sprężysty. Spróbuj od strony drzwi dopchnąć bęben do oporu w stronę piasty, przy okazji będzie można wyczuć gdzie się ociera.
 • #6
  vogel1977
  Level 6  
  No to nie wiem, łożyska na równo dobite, nic nie wystaje, simmering też, to co może być źle zrobione?
 • #7
  zjo
  Level 28  
  Tak jak pisałem, w pdc 585 na zewnętrzne łożysko przychodził pierścień sprężysty zabezpieczający oś przed wysunięciem, dopiero później simering.
 • #8
  vogel1977
  Level 6  
  u mnie tego pierscienia nie było
 • #11
  vogel1977
  Level 6  
  Tak według tego obszernego opisu robiłem i d.pa, a możliwe jest, że to ten simering obciera gdzies?
 • #12
  zjo
  Level 28  
  Simering ma się ocierać tylko o oś. Jeśli masz wrażenie, że tarcie występuje z przodu, ten kierunek jest raczej wykluczony. Bardziej możliwe są przyczyny podane wcześniej, czyli skrzywienie osi bębna na przykład, ale sprawdziłbym dokładność przykręcenia krzyżaka.
 • #13
  mychaj
  Level 35  
  Może to jest głupie pytanie , ale jakie łożyska miałeś? Jakiego producenta , 2Z, 2RS , 2LU?
  I w jaki sposób je nabiłeś?
  Łożyska no name często hałasują po założeniu - sam miałem kilka dni temu taki przypadek, wymieniałem 6203 2RS 4 sztuki w bieżni,
  szwagier kupował, dali mu jakieś tanie , po wymianie hałasowały, dopiero komplet z NSK załatwił sprawę, różnica była ogromna,
  tamte nadawały się co najwyżej na konstrukcje spinnera dla dzieci, różnica wyszła dopiero jak się ma porządną sztukę.
 • #14
  vogel1977
  Level 6  
  Łożyska kupione tutaj: Link. Wbijałem przez stare łożyska, moim zdaniem z łożyskami jest ok, gdy krzyżak był dokręcony na dwóch górnych śrubach, obracało się dobrze, w tym momencie dolne otwory miały z 0,5 cm różnicy żeby wkręcić śrubę (Dolne ramiona krzyżaka te 0,5cm odstawały od bębna), trzeba było ostro się na siłować żeby wróciły na miejsce.
 • #15
  Paw_el

  Home appliances specialist
  zjo wrote:
  Nie moja bajka trochę
  To (całkiem inna bajka :D) widać z porad jakie udzielasz.
  zjo wrote:
  Tak jak pisałem, w PDC 585 na zewnętrzne łożysko przychodził pierścień sprężysty zabezpieczający oś przed wysunięciem, dopiero później Simmerring.
  Całkiem inne rozwiązanie i pewnie miałeś na myśli pierścień Segera.
  vogel1977 wrote:
  (Dolne ramiona krzyżaka te 0,5 cm odstawały od bębna), trzeba było ostro się na siłować żeby wróciły na miejsce.
  Demontuj i montuj od nowa, prawdopodobnie źle wciągnąłeś bęben na łożyska i Ci obciera albo o fartuch lub o grzałkę.
 • #16
  vogel1977
  Level 6  
  Pawel a ten krzyzak tak ciezko sie mocuje ??bo to była zmora,a jak to wciagac,bo moze źle to qres..wo robie

  Dodano po 5 [minuty]:

  tylko to słychać typowe o gume obcieranie nie o metal
 • #17
  zjo
  Level 28  
  Nie bardzo było widać zainteresowanie, więc spróbowałem na miarę możliwości pomóc na gruncie analogii, w końcu akurat w temacie łożyskowania bębna chyba nie ma możliwości zastosowania bardzo odbiegających od siebie rozwiązań. Tak, miałem na myśli sagera. Jeśli chodzi o porady - żadna raczej nie miała szans pogorszyć sprawy, a nuż udałoby się coś zdziałać... Ale już się nie udzielam, niech fachowcy działają. Ja sobie tylko z ciekawości pośledzę rozwój sytuacji...
 • #18
  Gobro
  Level 31  
  Zdemontuj krzyżak i zamontuj przykręcając najpierw śruby na dole później na górze.