Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zmiana płyty - Komp nie odpala

17 Mar 2018 21:41 1095 35
  • Poziom 14  
    Witam.

Proszę o pomoc, bo moja wiedza jest lekko mówiąc ograniczona i nie mam pomysłu od czego zacząć... zmieniłem sobie płytę główną, bo stara wyciągnęła ducha (kondensatory) i komp nie odpala. Płyta główna to -Gigabyte GA-MA69VM-S2
    - procesor DualCore AMD Athlon 64 X2 Black Edition, 3216 MHz (16 x 201) 6400+
    - zasilacz Chieftec GPA-400S8 (80+) 400W

Możliwe, że np. źle coś podpiąłem w Front Panel Jumper?
  • Poziom 10  
    Daj jakieś zdjęcia bo na podstawie czego mamy określi co jest źle
  • Poziom 37  
    Dziesiątki rzeczy mogły źle pójść. Są jakieś sygnały życia? LED / beep ?
  • Poziom 43  
    Odepnij panel, zewrzyj wkrętakiem piny PW i będziesz wiedział.
  • Poziom 23  
    Zaczynając od najprostszych przyczyn... Wyłączony przełącznik zasilania w zasilaczu, nie dociśnięty kabel sieciowy, uszkodzony zasilacz, rzeczywiście błędne podłączenie panela, uszkodzony przewód lub switch power on, nie dociśnięty wtyk wiązki zasilającej mb... To taki check list na szybko. No i oczywiście uszkodzona płyta, chociaż kompletna martwota jest raczej rzadka.
  • Poziom 14  
    Sytuacja wygląda w ten sposób, że na Front Panel Jumper zgodnie z książką (manual z neta - tylko nie wiem, czego, ale jest rev 1.0, a ja mam rev 2.3) w miejscu, gdzie powinien byś wpięty PW- / PW+ przepiąłem POWER SW/CH i komp odpalił, ale znowu z nieznanych przyczyn mam wrażenie, że prąd jest za słaby, jaki jest dostarczany. Może to mylne wrażenie, ale wiatrak na karcie graficznej nie działa... próby delikatnego wypinania i wpinania przynoszą efekt na parę sek. odpala, a za chwilę znowu nie działa...
  • Poziom 10  
    Jak karta nie osiągnie odpowiedniej temperatury to i wiatrak wentylator nie będzie chodził. Niech chwile pochodzi i powinno załączyć.
  • Poziom 43  
    No jak coś dociskasz na działającym sprzęcie to on długo nie pożyje. Najkrótsza droga na złomowisko elektrośmieci to jest.
    Sprawdzaj po kolei. Płyta, CPU, chłodzenie CPU i speaker resztę odpinasz. Odpalasz zwierając na chwile piny PWR tam gdzie podpinasz przycisk power. Piszczy?
  • Poziom 15  
    a ta karta graficzna nie ma czasem dodatkowego zasilania ? Jakby komp miał za słabe napięcie to by nie pracował. Kartę graficzną na włączonym kompie wpinasz? straszne .
  • Poziom 23  
    Podłączenie PW switch prawidłowe. Żyjemy w czasach rządów ekologii, nie można marnować energii na kręcenie wentylatorem na zimnym scalaku... Ja zrozumiałem, że autor odłącza i podpina wiatraki wentylatory na grafice, to mniej niebezpieczne. Podłączanie karty podczas pracy to spore prawdopodobieństwo śmierci dla mostka. W ostatnim poście autor stwierdził, że komp odpalił, pytanie co przez to rozumie. Jeśli normalnie się uruchomił, proponuję zakończyć doświadczenia, w myśl chwalebnej zasady "działa-nie ruszać".
  • Poziom 14  
    Panowie... spokojnie, bo widzę, że parę osób odleciało w snuciach i wyciąganiu wniosków z fusów, bo nic takiego nie pisałem. Nikt nie przemienia niczego w czasie chodzenia komputera, bo to chyba jest oczywiste. Metoda prób i błędów na wyłączonym i ograniczyła się jedynie do przepięcia w sensie miejsca POWER SW/CH.

Pisząc, że działa mam na myśli, że komputer odpalił - w czasie odpalania słychać dźwięk bip z podpiętego spekera. Z grafiką coś jest nie tak, ale dziwne, bo godz. temu działała na innej płycie (grafika nie ma oddzielnego zasilania). To nie kwestia temperatury jaką osiąga, bo wiatrak działał na niej cały czas, a w momentach zagrzania wchodził wentylator na wyższe obroty, a teraz cisza. Wypiąłem delikatnie wtyczkę z karty, co jest wentylator to jedynie, co było słychać to bardzo szybką pracę wentylatora, który nie zmieniał obrotów.

Nie wiem, może kwestia zapuścić ew. reset biosu? Może poprzedni właściciel miał ustawione pod siebie i coś np. u mnie przez to nie działa jak powinno?
  • Poziom 15  
    Nie rozumiem, odpala Windows? Tylko bios? Czy po prosu wentylator na CPU się obraca? Obraz jest, czy brak obrazu? Trzeba precyzyjniej, my tego nie widzimy a z opisu nie wynika co i jak działa :)
  • Poziom 14  
    Komputer odpala w rozumieniu takim... widać bios, wczytuje ustawienia z niego, sprawdza pamięć, dyski itd. do Windowsa nie wchodzi, bo nie mam na dany moment, bo poszedł format... próba zainstalowania windowsa nic nie daje, bo wszystko stoi przy wyborze bootowania z jakiego ma iść na pierwszy rzut.

Grafika nadal nie daje znaku, co do wentylatora, ale znowu przy próbie resetu biosu i wsadzeniu zworki, wiatrak wentylator na grafice odpala na bardzo wysokich obrotach. Po wyciągnięciu zworki... wiatrak wentylator staje.
  • Poziom 23  
    Całkiem zginąłem. Jeśli grafika nie daje znaku (rozumiem że życia), to co generuje według kolegi obraz POST na ekranie?
  • Poziom 15  
    tzn wybierasz że ma bootować np z pena i sie zawiesza? czy nie wybierasz nic i tak "stoi" tzn poprawnie pracuje i czeka na twoją komende .
    monitor podpiety do karty czy do plyty ?
  • Poziom 14  
    zjo napisał:
    Całkiem zginąłem. Jeśli grafika nie daje znaku (rozumiem że życia), to co generuje według kolegi obraz POST na ekranie?

Kolega chyba nie czyta..., albo niewyraźnie pisze... grafika odpala... chodzi mi o sam wentylator na karcie o czym wielokrotnie napisałem (wentylator nie chodzi, a odpala w dziwnych sytuacjach o których również nadmieniłem)

...@malik123
    Wybieram bootowanie z pena... piszę, że startuje i na tym tyle... czekanie na nic się zdaje, bo nie ma żadnego ruchu. Monitor podpięty pod kartę.
  • Poziom 23  
    Nie wiem jak na podstawie zdania "grafika nie daje znaku" miałem wywnioskować, że grafika odpala, ale chodzi o wentylator. O 0.30 w sobotę mogę być faktycznie trochę tępy, ale nie wiem... No może. :-) Dopóki grafika nie da oznak przegrzania (można jej z początku przypilnować, tryb stresu włączyłbym dopiero przy wyraźnie wyczuwalnym wzroście temperatury bez reakcji chłodzenia), dałbym spokój wentylatorowi. Co do bootowania z USB, zacząłbym od sprawdzenia startu ze sprawdzonego nośnika instalacyjnego na DVD, z pamięciami USB może być różnie.
  • Poziom 15  
    odepnij wszystko oprocz klaw myszy , k.g . zostaw jedna kosc ram, i załaduj domyślne ustawiania bios.
    jaka to k.graficzna?
    ps nie skojarzyłem o jakiej zworce pisałeś, reset bios?
  • Poziom 23  
    Tak podejrzewam, ze zwartym zasilaniem CMOS wszystkie wentylatory ruszą na maksymalnych obrotach do momentu załadowania konfiguracji, pod warunkiem że płyta w ogóle podniesie zasilanie.
  • Poziom 15  
    Płyta ma zintegrowana grafikę, trzeba sprawdzić jak to jest ustawione, powinna wykryć automatycznie, ale warto sprawdzić.
  • Poziom 23  
    Jeśli zewnętrzna jest sprawna, integra powinna być z automatu wyłączona, ale faktycznie można sprawdzić parametr "init display first". Który, notabene, na pracę wentylatora grafiki wpłynie nijak. :-)
  • Poziom 14  
    Działam od rana, ale już mi ręce opadają, bo jak jedno się "zrobi" to za chwilę wylatuje następne :)

W temacie bootowania z pena. Podłączyłem napęd optyczny i ku mojemu zdziwieniu zadziałało. System do instalacji ruszył, ale po chwili wyleciał mi taki komunikat:

Zmiana płyty - Komp nie odpala
    - dodam, że na usb mam wpiętą klawiaturę oraz mysz

W temacie ustawień biosu to mi nic nie przychodzi do głowy, aby odpalił wentylator na karcie graficznej. Podsyłam ustawienia jakie są wprowadzone u mnie w bios, a może ktoś, coś podpowie :)

Zmiana płyty - Komp nie odpalaZmiana płyty - Komp nie odpalaZmiana płyty - Komp nie odpalaZmiana płyty - Komp nie odpalaZmiana płyty - Komp nie odpalaZmiana płyty - Komp nie odpala
  • Poziom 36  
    A to nie jest komunikat o braku sterownika kontrolera dysku twardego ?
    Sterownik powinien być na CD od płyty głównej, lub na stronie producenta płyty. Być może do wypakowania, nagrania i wskazania instalatorowi windowsa.
    Jaki system instalujesz ? XP np nie posiadał w sobie sterowników pod SATA, trzeba było je instalować podczas instalacji windowsa, bo nie znajdował dysków SATA. 7 natomiast nie musi posiadać tego szczególnego sterownika na tej konkretnej płycie i sytuacja będzie podobna. http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-ma69vm-s2_10#support-dl > SATA RAID/AHCI widzisz "preinstall" ?

Trzecia fota BIOSu, "SATA > AHCI", co tam jeszcze masz ? IDE, RAID ?
  • Poziom 15  
    Trzecia fota to pewnie tak jak piszesz IDE, ale AHCI jest ok, grafika dobrze jako pierwsza PCIE, a komunikat Windows o sterownikach to jasne że do dysku. Trzeba zgrać je na pana pendrive i podczas ładowania wskazać systemowi i powinien pójść dalej.
  • Poziom 14  
    g107r napisał:
    A to nie jest komunikat o braku sterownika kontrolera dysku twardego ?
    Sterownik powinien być na CD od płyty głównej, lub na stronie producenta płyty. Być może do wypakowania, nagrania i wskazania instalatorowi windowsa.
    Jaki system instalujesz ? XP np nie posiadał w sobie sterowników pod SATA, trzeba było je instalować podczas instalacji windowsa, bo nie znajdował dysków SATA. 7 natomiast nie musi posiadać tego szczególnego sterownika na tej konkretnej płycie i sytuacja będzie podobna. http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-ma69vm-s2_10#support-dl > SATA RAID/AHCI widzisz "preinstall" ?

Trzecia fota BIOSu, "SATA > AHCI", co tam jeszcze masz ? IDE, RAID ?

Zerknę jak wrócę, co i jak, ale w temacie systemu to instaluję Win8 PRO i dlatego jestem zdziwiony, że mam taki komunikat. Wchodziłem na tą stronę, co kolega podał, klikam na ściągnięcie sterowników SATA pod 64bitowy system i nie ściąga nic, a mam jedynie taki komunikat:

ATi SATA2 RAID Driver (Preinstall driver)

OS:Windows Vista 64bit - przy kliknięciu na EUROPE ma coś takiego:

Podany plik XML nie zawiera żadnych informacji o stylach z nim związanych. Poniżej wyświetlone jest drzewo dokumentu.
    <Error><Code>BlobNotFound</Code><Message>The specified blob does not exist.
    RequestId:b37c9a65-f01e-0075-14ae-becda5000000
    Time:2018-03-18T11:43:41.9441752Z</Message></Error>

A przy:
    ATi SATA2 RAID Driver (Preinstall driver, press F6 during Windows* setup to read from floppy)

OS:Windows 2000,Windows XP 32bit,Windows XP 64bit,Windows Server 2003 32bit,Windows Server 2003 64bit mam coś takiego:

Podany plik XML nie zawiera żadnych informacji o stylach z nim związanych. Poniżej wyświetlone jest drzewo dokumentu.
    <Error><Code>BlobNotFound</Code><Message>The specified blob does not exist.
    RequestId:b5ae23a8-a01e-0022-17ae-be2428000000
    Time:2018-03-18T11:44:23.6811773Z</Message></Error>
  • Poziom 14  
    g107r napisał:
    Ruskie linki jeszcze ?? normalnie działają, albo druga opcja, prawy klawisz myszy i z menu wybierasz "zapisz element docelowy jako", ale ta pozostała reszta chyba już wygasła.

Moja radość trwała bardzo krótko... :) po wyszukaniu sterowników SATA z pena w czasie komunikatu, że ich nie ma... wyleciał błąd w czasie ładowania.

Pierwszy komunikat po wyszukaniu:

Po chwili ładowania, błąd:

Może zabawić się w wer. 32bity?
    EDIT:
    Niestety, ale wer. 32bity nie jest widziana na pendrive jako sterownik...
  • Poziom 37  
    Witam.
    Zmierz napięcie baterii CR2032 - jeśli jest poniżej 3 V wymień ją na nową. Te płyty są bardzo kapryśne jeśli napięcie baterii spadnie poniżej 2.8 V.
    Jaką masz wersję BIOS? Zaktualizuj BIOS do najnowszej stabilnej wersji lub do wersji beta F10e.
    Czy oznaczenie starej płyty głównej jest identyczne z oznaczeniem nowej płyty?
    gothic77 napisał:
    stara wyciągnęła ducha (kondensatory)

Kondensatory kosztują kilka złotych, ich wymiana "po znajomości" również nie powinna być droga.
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    A płytę kupiłeś nową czy używaną, prywatnie czy od handlarza na allegro? Pytam bo handlarze oferują często śmieci, zwroty ze sklepów albo po prostu elektro śmieci. Ktoś oddał bo miał właśnie problemy, albo serwis przebadał że uszkodzona.
    Ja bym spróbował zainstalować 10. Sprawdź też kable, łącza, często rozsiane wszędzie błędy generuje RAM, co to za kości? Ile? Oznaczenie.

Poprawiłem pisownię w Twoich postach. Dbaj o nią proszę.
    RADU23