Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prostownik Einhell jakie natężenie ładowania

wolf1974 17 Mar 2018 23:23 3150 9
    wolf1974
    Level 9  
    Witam.
    Sprawiłem sobie prostownik Einhell CC-BC 4M.
    Ładowanie jest dziecinnie proste. Wystarczy podłączyć klemy i włączyć do sieci. Prostownik sam znajdzie odpowiednie ustawienia ładowania.
    Ma on zakres ładowania przy 6V-2A i 12V - 4A oraz "zimowy" do ładowania przy temperaturze niższej niż 5 stopni- 12V 4A (jakieś ponoć mocniejsze ładowanie zimowe)

Wszystko byłoby ok tylko że mam akumulator 12V 110Ah.
    Według zasad ładowania powinien on być ładowany natężeniem 1/10 pojemności aku.
    Teraz nie wiem czy mam ręcznie przestawić prostownik na to "zimowe" ładowanie czy pozwolić mu automatycznie wybrać rodzaj ładowania? :|

Będę wdzięczny za pomoc
    zworys
    Level 39  
    Ładowanie mniejszym prądem poza wydłużeniem czasu ładowania nie jest błędem ani szkodliwe. Wartość podana jako 1/10 Ah to jest graniczna przy standardowym ładowaniu ( wg większości producentów akumulatorów ) Skoro ma automatykę to lepiej zostawić na trybie automatycznym - rozumiem że także automatycznie kończy proces ładowania?
    wolf1974
    Level 9  
    Tak. Kończy i przechodzi w stan podtrzymania.
    Dziękuję za pomoc. :)
    marian paszek
    Level 19  
    Podłącz akumulator rozładowany do napięcia np. 10,5Vw trybie zimowym i mierz czas ładowania do wystąpienia gazowania elektrolitu . Jeżeli ten prostownik ma tryb automatyki wyłączającej ładowanie przy określonym napięciu na akumulatorze to do mom. wyłączenia . Naładujesz ale przy 4 A czas ładowania będzie dłuższy 2x niż byś mu dal np. 8A. To samo powtórz w trybie normalnym i będziesz miał świadomość co daje tryb zimowy i ile czasu potrzebujesz do naładowania akumulatora 110Ah tym prostownikiem . :shii:
    zworys
    Level 39  
    marian paszek wrote:
    Naładujesz ale przy 4 A czas ładowania będzie dłuższy 2x niż byś mu dal np. 8A

Ten prostownik nie da więcej niż 4A. To "zimowe" ładowanie to prawdopodobnie inny kształt impulsu ładującego. Generalnie do standardowego ładowania takiego akumulatora ten prostownik jest trochę za mały . Do podładowywania nadaje się jak najbardziej.
    amator2000
    Level 24  
    Alternator w klasycznym samochodzie nie odróżnia zimy od lata, i ładuje akumulator zawsze w jednakowy sposób. Może w Maybachu albo Bentleyu jest inaczej, i ładowaniem akumulatora steruje jakiś specjalny program ... :D :D

Więc myślę, że to "zimowe" ładowanie w tym prostowniku to jakiś błąd tłumaczenia instrukcji z "chińskiego na nasze".
    :lol: :lol:
    kkknc
    Level 43  
    Wiesz, czasy Żuka to minęły. Dziś w dobie normy Euro 6 alternator jest sterowany. A i wcześniej też auta miały i to zwykłe auta, sterowany alternatora.
    amator2000
    Level 24  
    kkknc wrote:
    Dziś w dobie normy Euro 6 alternator jest sterowany

Jeśli masz na myśli, że utrzymywanie napięcia 14,4 to "sterowanie" - to masz rację, to także jest sterowanie, i było nawet w Polonezie, Żuków nie naprawiałem, więc nie wiem .
    :lol:

Tylko że nie takie "sterowanie" miałem na myśli.
    :lol: :D :lol:
    kkknc
    Level 43  
    Oj znawco. Alternator dziś może nie ładować w ogóle. Jest wyłączany przy przyspieszaniu, by przy zwalnianiu odzyskać energię i podwyższyć napięcie do 15,5V. O czujnikach temperatury w pobliżu akumulatora nie wspominam. Bo dziś ma już go masa aut. A pierwsze w Europie to chyba Volvo 740 było. Produkowane od 84r
    System inteligentnego ładowania ma dziś każde auto z S&S.