Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie silnika od pralki + regulacja obrotów

18 Mar 2018 01:11 1779 3
  • Level 5  
    Mam takie cudo:
    Code:
    proserwis.info.pl/produkt/silnik-9000316043-do-pralki-bosch-waa20262by01/

Zapoznałem się też z tym filmikiem:
    Code:
    youtube.com/watch?v=ZnvlOwkuL3A

(przepraszam, ale mam za mało punktów, żeby po prostu wstawić linki)

Zanim jednak się zabiorę za eksperymenty:
    1. Czy potrzebuję do tego silnika kondensator, czy odpalę go bezpośrednim zasileniem?
    2. Czy da się regulować obroty takiego silnika bez osobnego regulatora? Ktoś pisze o czymś takim w komentarzu. Nie potrzebna mi płynna regulacja, wystarczy mi 2 stopniowa lub nawet na sztywno podłączenie z wolniejszymi obrotami.
    3. A nóż ktoś wie, który styk jest od czego lub może to rozpisać.

Dzięki za poświęcony czas i serdecznie pozdrawiam.
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    Level 43  
    Witam. Kondensator to najwyżej przeciwzakłóceniowy. Regulacja obrotów odbywa się albo metodą PWM albo możesz dać najprostszy regulator fazowy. Nie jest to duży koszt no i urządzenie dość małe i lekkie. Jakieś wstępne obciążenie lub regulator może być nawet konieczne.
    W gnieździe są bodaj dwa szare przewody - to od wirnika, dwa czerwone cienkie to od czujnika impulsów, no i dwa czarne od stojana. Stojan i wirnik łączysz szeregowo, ten szereg zasilasz. Włączając wprost do sieci będziesz miał spore obroty.
  • Level 5  
    Obu panom dziękuję.

Wojtek: dokładnie identyczne podłączenie jak na filmie, który podałeś.
    Dla pokoleń. Wystarczy przyłożyć miernik do szczotki i znaleźć styk, z którym reaguje. Tak znajdziemy 2 styki od szczotek. To samo robimy ze stojanem. W tym silniku nie widać kabli, bo całość jest na zalanej kostce. Tak łatwo znaleźć, co jest które.

Fuutro: dzięki za te dwa pojęcia związane z regulacją. Miałem jakieś odniesienie, po którym zacząłem szperać.
    Czytając o regulatorach, uświadomiłem sobie, że mam w garażu przegrzewający się odkurzacz, który miałem wywalić. Miał w sobie potencjometr z kablem idącym do regulatora przymocowanego obok silnika. Całość bardzo ładnie pracuje. Jak to nigdy nie wiadomo, co może się przydać, fart że nigdy nie chciało mi się tego odkurzacza wywalać : )

Wielkie dzięki Panowie!