Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Ariston MTA 45D2 NF - błyska LCD i resetuje ustawienia. Teraz dziwny komunikat.

Kamilstey 18 Mar 2018 13:11 1689 5
 • #1
  Kamilstey
  Level 2  
  Witam
  Problem dotyczy lodówki Ariston MTA 45D2 NF.

  W lodówce błyska/miga wyświetlacz LCD. Przy każdym mignięciu resetuje się np. godzina. Po włączeniu, LCD nie włącza się w ogóle z czasem zaczyna migać (wszystko pojawia się na chwilę i znika) aby po dłuższym czasie zaświecać się na coraz dłuższy czas. Po np. 40 minutach ciągle świeci, czas nalicza ale np. naciśnięcie przycisku „+” powoduje mignięcie i zresetowanie czasu.
  Podczas migania na wtyczce od LCD pulsują napięcia na pinach 5,1V / 24V / 30V natomiast gdy wyświetlacz stale świeci w/w są stabilne. Przez cały czas błyskania LCD od chwili włączenia wtyczki sprężarka pracuje. Po włączeniu ciepłej lodówki przez jakiś czas „pipczał” buzer.

  Lodówka posiada sterownik jak na załączonym zdjęciu. Profilaktycznie wymieniłem w nim kondensatory C20, C25, C26, C28, C32. Przelutowałem między innymi procesor, sprawdziłem diodę w KA431AZ. Sytuacja nie uległa zmianie. Mam „dziwne podejrzenie” na IR2153S.

  W czasie działania wyświetlacza po naciśnięciu przycisku mode wyświetlacz zgasł i teraz po naciśnięciu przycisku „on/off” na LCD świeci się „off” i wyświetla dziwny komunikat:
  „CIHAZ DEVRE DISI” . Nigdzie nie mogę znaleźć tłumaczenia - być może to język starożytnych Egipcjan. Od czasu pojawienia się komunikatu przestała działać sprężarka.

  Dobrałem się do wyświetlacza i posprawdzałem przyciski. Żaden z nich nie zwiera.

  Lodówka przestała poprawnie działać po kilkudniowym odłączeniu od prądu.
  Ariston MTA 45D2 NF - błyska LCD i resetuje ustawienia. Teraz dziwny komunikat.Ariston MTA 45D2 NF - błyska LCD i resetuje ustawienia. Teraz dziwny komunikat.
 • #2
  Pedros050
  Level 43  
  Witam.„CIHAZ DEVRE DISI” to z tureckiego OBWÓD URZĄDZENIA DISI. Proponuje powiadomić Serwis Ariston .
 • #3
  Kamilstey
  Level 2  
  O tym też mi powiedział tłumacz Google. Nie wiem co to jest "DISI" ale dziękuję za odpowiedź. Na pewno powiadomię serwis. Na naprawę pogwarancyjną nie mam kasy stąd też ta prośba o pomoc.
 • #4
  nares
  Home appliances specialist
  Zajrzyj na pw.
 • #5
  tolo
  Level 34  
  Spróbuj jeszcze wymienić kondensator sieciowy.
 • #6
  Kamilstey
  Level 2  
  Udało się naprawić lodówkę głównie dzięki użytkownikowi nares któremu należy się piwo. Wymiana wszystkich (bez wyjątku) kondensatorów pomogło dokładnie tak jak zapewniał w/w kolega. Dziękuję.