Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka DYI - Moja Przygoda

duku03 18 Mar 2018 14:37 4365 9
 • Lodówka DYI - Moja Przygoda
  Witam!
  Moja przygoda zaczęła się z pomysłu na zrobienie lodówki. Miała być ona zrobiona na bazie modułu peltiera (Tec1-12705Link).
  Krok pierwszy - Projekt

  Zaczęło się to od pierwszych schematów, z których dużo się nie doczytacie (sam mam z tym problem):
  Lodówka DYI - Moja Przygoda
  Po czym trochę lepszy szkic samego środka lodówki, ze wstępnymi wymiarami
  Lodówka DYI - Moja Przygoda
  Aż po szkic ostateczny, przy którym zostałem, lecz z małą zmianą - Już tłumaczę:
  Lodówka DYI - Moja Przygoda

  Pierwszym konceptem było stworzenie "komory chłodniczej", "komory wlotowej" i "wylotowej". Chłodnicza - do przechowywania jedzenia. Wlotowa - do ochłodzenia heatsinka (radiatora), który jest kluczowy do funkcjonowania lodówki, o czym sie przekonałem w niemiły sposób, oraz wylotowa, czyli komora, w której byłoby zasilanie oraz wymuszony przepływ powietrza przez wiatrak pomiędzy tymi komorami - w "przegrodzie". Chłodzenie samej komory chłodniczej polegałoby na przenoszeniu zimna z radiatora z drugiej strony modułu peltiera, do powietrza. W grę wchodziła pasta termoprzewodząca.

  Przed tym projektem, nie miałem dużej styczności z prądem, ani z takim modułem, dlatego moje błędy mogą wydawać się banalne. Pierwszym problemem, który napotkałem było nadmierne nagrzewanie się modułu - z oby dwu stron. Przez pierwsze kilka sekund po podłączeniu z jednej strony był zimny a z drugiej ciepły. Później oby dwie stawały się gorące. Okazało się, że żeby termoregulator utrzymywał różnicę temperatur, potrzebuje ją oddać - z tej ciepłej strony. Brak oddawania skutkował, w tym, że ciepło z jednej strony przechodziło na drugą (sam regulator ma około 7mm w grubości).Przyłożyłem do niego małego 40x40 heatsinka, i czas utrzymywania zimnej strony powiększył się do około minuty. Więc, jeżeli temperatura miała utrzymywać się dość nisko, potrzebowałem większego radiatora oraz pasty termoprzewodzącej , która zagwarantowałaby przenoszenie temperatury. Postanowiłem użyć starego radiatora od procesora, i jedną z tańszych past ze sklepu elektronicznego - najwygodniej było mi w Euro.
  Skoro sam plan i chłodzenie było załatwione - czas na ramę i styropian. "Rama" została wykonana z płyty meblowej - 16mm, a styropian w moim przypadku - to resztki z izolacji podłoża basenu. Wymiary wszystkiego zmieniały się wielokrotnie podczas robienia lodówki. Pierwotnie miały istnieć trzy komory, a ostatecznie zostały dwie, bez "przegrody". Początkowo drzwi miały być z pleksi, ale póżniej postanowiliśmy, że będą one również z płyty, i będą izolowane. Do wszystkiego użyliśmy zasilacza 120W, do wiatraków, lampki oraz samego termoregulatora. Postanowiliśmy również pozostać przy jednej półce oraz dodaliśmy termometr (i higrometr w jednym) w drzwiczkach.
  Żeby zapewnić oziębianie powietrza w komorze chłodniczej, zamontowaliśmy wiatraczek 60mm oraz "przesmyk", który miał oddzielić ciepłe powietrze znad półki i przenosić je (oziębiając, przez zimny heatsink) pod półkę.
  Lampka, oraz czujnik dotyku, zamontowany by działał przy otwieraniu drzwi, osadziliśmy w styropianie.
  Zasilacz przykręciliśmy do ścianki w komorze wylotowo-wlotowej (po ich złączeniu w jedno). Sam styropian był przyklejony, a komory były oddzielone jedną płytą meblową.
  Wszystko skręcone, zasilanie podłączone, i gotowe!
  Oto krótka galeria samej lodówki:

  Lodówka DYI - Moja PrzygodaLodówka DYI - Moja PrzygodaLodówka DYI - Moja PrzygodaLodówka DYI - Moja PrzygodaLodówka DYI - Moja PrzygodaLodówka DYI - Moja PrzygodaLodówka DYI - Moja PrzygodaLodówka DYI - Moja PrzygodaLodówka DYI - Moja PrzygodaLodówka DYI - Moja PrzygodaLodówka DYI - Moja Przygoda

  Dzięki za uwagę, mam nadzieję, że sie podobało i pozdrawiam!

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  duku03
  Poziom 2  
  Offline 
  Specjalizuje się w: brak specjalizacji
  duku03 napisał 3 postów o ocenie 1, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Bydgoszcz. Jest z nami od 2018 roku.
 • #2
  badworm
  Poziom 18  
  Jaką temperaturę udaje Ci się utrzymywać we wnętrzu tej lodówki? Kiedyś myślałem nad podobnym projektem ale doszedłem do wniosku, że lepiej chyba byłoby rozejrzeć się za używaną minilodówką w jakiej np. wystawione są w sklepach napoje energetyczne.
 • #3
  duku03
  Poziom 2  
  badworm napisał:
  Jaką temperaturę udaje Ci się utrzymywać we wnętrzu tej lodówki? Kiedyś myślałem nad podobnym projektem ale doszedłem do wniosku, że lepiej chyba byłoby rozejrzeć się za używaną minilodówką w jakiej np. wystawione są w sklepach napoje energetyczne.

  Nie podłączałem jej na bardzo długo ale po około dwóch godzinach temperatura spadła do 16 stopni. Bardzo możliwe, że po dłuższym czasie temperatura byłaby niższa. Jako tako lodówki w sklepach są ładne i najprawdopodobniej bardziej energooszczędne niż moja, ale sam koszt wykonania jest niższy. Zamysłem na ten projekt było też trzymanie karmówki, dla (możliwe - przyszłego gada), dlatego zależało mi na niskim koszcie.
  Pozdrawiam
 • #4
  szczodros
  Poziom 18  
  badworm napisał:
  Jaką temperaturę udaje Ci się utrzymywać we wnętrzu tej lodówki? Kiedyś myślałem nad podobnym projektem ale doszedłem do wniosku, że lepiej chyba byłoby rozejrzeć się za używaną minilodówką w jakiej np. wystawione są w sklepach napoje energetyczne.

  Są też takie mini lodówki mieszczące się w gabarytach 50/50/50(cm) (45+5L) na agregacie jak normalne w cenach około 350 zł więc pewnie cenowo podobnie jak te wystawowe. A na pewno lepsze niż autora projektu.

  Autorze: nie grzebałeś z czcionką? Bardzo zlewają się linijki Twojego postu w wersji mobilnej

  Dodano po 59 [sekundy]:

  Zresztą w wersji na komputer też, zmień czcionkę

  Moderowany przez Mirek Z.:

  "Poprawkę" czcionki i zamieszczenia obrazków już zatwierdziłem.

 • #6
  duku03
  Poziom 2  
  mychaj napisał:
  Mierzyłeś pobór energii? Jak to wygląda od strony ekonomicznej? 16stopni to niewiele jak na coś co ma być ,,lodówką?

  Jeżeli chodzi o pobór energii, to jest to około 60~ Wattów, ale jako-tako, można zmniejszyć ten pobór, wybierając inny termoregulator: Tu jest lista innych, z różnymi wymaganiami = mniejszy pobór prądu.
  Odnośnie 16-stu stopni, osiągnięte zostało to po dwóch godzinach pracy,
  Pozdrawiam.
 • #7
  andrzej123456
  Poziom 12  
  Pytanie do k.duku03-
  -jak sądzisz czy stosując elementy peltier można schłodzić garnek z 50 l wody z tem. 20 st do 10 st
  -zakładam że garnek będzie izolowany podobnym materiałem jak w twoim przypadku
  -ile elementów Peltier i o jakiej mocy będzie potrzebne.

  Myślę że ciekawy będzie następujący pomiar w twoim przypadku:
  -wstaw 1 l wody do twojej lodówki o określonej temperaturze (20 st)
  -po jakim czasie spadnie temperatura wody (np o 5 st)
  -taki wynik może nam dać pogląd na ogólną wydajność chłodzenia elementem Peltier .
 • #8
  vodiczka
  Poziom 43  
  mychaj napisał:
  16stopni to niewiele jak na coś co ma być ,,lodówką
  To "coś" nie jest ani lodówką ani nawet chłodziarką, która powinna utrzymywać przynajmniej 10°C
  duku03 napisał:
  Okazało się, że żeby termoregulator utrzymywał różnicę temperatur, potrzebuje ją oddać - z tej ciepłej strony.
  Tak bywa gdy z dużą dawką entuzjazmu i optymizmu przystępuje się do budowy czegoś o czym nie ma się zielonego pojęcia a w trakcie budowy "odkrywa Amerykę". Autor zasłużył na nagrodę w kategorii ANTYDIY roku. :cry:
  duku03 napisał:
  Zamysłem na ten projekt było też trzymanie karmówki, dla (możliwe - przyszłego gada),
  Na karmę dla gada może się nada. :D
 • #9
  kryles1
  Poziom 3  
  A mnie ciekawi inna kwestia, czy od stworzenia projektu udało Ci się go wykorzystać na wspomnianą karmę dla gada? Bo w sumie temperatura 16 stopni sprawia, że chyba nie nadaje się ten sprzęt do mrożenia jedzenia.
 • #10
  vodiczka
  Poziom 43  
  andrzej123456 napisał:
  po jakim czasie spadnie temperatura wody (np o 5 st)
  -taki wynik może nam dać pogląd na ogólną wydajność chłodzenia elementem Peltier .
  Lodówki turystyczne z ogniwem Peltiera są znane od lat i pozwalają na wyciągnięcie zasadniczego wniosku - praktyczne nadają się do przechowywania napojów i potraw, schłodzonych uprzednio w klasycznej lodowce a nie do samoistnego chłodzenia.