Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki Migomat do 2000 bester magnum?

Inoutochyto 18 Mar 2018 19:21 10068 5
 • #1
  Inoutochyto
  Level 1  
  Witam
  Przeczytałem już dziesiątki postów i nadal nie uzyskałem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi.
  Mam zamiar zakupić migomat głowie do nauki spawania jak i około domowego majsterkowania.
  Naczytałem sie wiele o spawarkach inwertorowych i zdania są podzielone jak to wkońcu jest.
  Wielkość bez znaczenia
  Z góry dziękuję za odpowiedź
 • #2
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Zdecydowanie inwertor.
  Miałem Bestera 1801 i nie byłem zadowolony. Ciężki i nieporęczny. Nierzadko spoiny to było zwykłe smarkanie, a nie spawanie. Jakość spoiny bardzo mocno zależna od długości przedłużacza zasilającego oraz grubości zastosowanych w nim przewodów.
  Sprzedałem i kupiłem chińską spawarkę inwertorową IDEAL TECNOMIG 225 PRO CuSi
  Spawarka lekka, z możliwością odpięcia kabli spawalniczych oraz ich wymiany. Z funkcją lutospawania, która jest bardzo przydatna przy naprawach blacharki samochodowej oraz gniazdem do podgrzewania reduktora ciśnienia. Takich możliwości nie miał Bester.
  Ponadto IDEAL spawa maksymalnym prądem 200A przy cyklu 60% zaś Bester 160A przy cyklu 10%. Oznacza to, że spawając maksymalnym prądem trzeba robić dłuższe przerwy przy Besterze. Nie raz w trakcie pracy Bester sam mi się wyłączał i zmuszał do czekania, aż ostygnie - załączało się zabezpieczenie termiczne spawarki. Dodam jeszcze, że spawanie Besterem zasilanym z gniazda 230V i standardowym zabezpieczeniem 16A to była udręka, ponieważ zabezpieczenie to często się wyłączało w chwili zajarzania łuku i to przy zmniejszonym prądzie spawania.
  W przypadku IDEAL-a jeszcze nie zdarzyło mi się, aby zabezpieczenie termiczne wyłączyło mi spawarkę i zmusiło do przerwy, a wyłączenia zabezpieczenia instalacji 16A i to przy maksymalnym prądzie spawania zdarzają się sporadycznie i to tylko przy bardzo intensywnym spawaniu.
  Zaletą Bestera jest natomiast to, że prawdopodobnie spawarka jest mniej podatna na uszkodzenia, bo jest spawarką transformatorową, a ponadto można go także zasilić napięciem 400V.
  IDEALA tylko 230V. Ale mając do dyspozycji gniazdo siłowe z większym zabezpieczeniem można IDEALA zasilić przejściówką z mufy siłowej na wtyk 230V, oczywiście napięciem 230V i wtedy nie ma już najmniejszych problemów, a i tak wtedy IDEALEM zasilanym napięciem 230V spawa się lepiej jak Besterem przy zasilaniu 400V.
  Co do awaryjności:
  Obydwie spawarki użytkowałem ok. 5 lat każda.
  Ani z jedną, ani z drugą spawarką nie miałem żadnych problemów.
  Reasumując - zdecydowanie wolę IDEALA

  P.S.
  Jeżeli masz możliwość zainwestowania ok. 5 tys. zł to polecam spawarkę
  Kemppi MinarcMig Evo 200
  Spawarka, którą nawet małpa wykona idealny spaw. Jest to sprzęt zarówno dla chcących się uczyć spawania jak i dla ludzi, którym zależy na bardzo dobrych spawach bez potrzeby doktoryzowania się ze spawalnictwa.
  Oczywiście trzeba posiadać podstawową wiedzę o materiałach i spoiwach, ale dobór parametrów spawania w tych spawarkach nie jest w ogóle potrzebny, bo ustawia się tylko rodzaj i grubość materiału, rodzaj spoiny, a spawarka ustawia parametry spawania automatycznie. Oczywiście istnieje także tryb ręczny.
  Miałem okazję pracować takim sprzętem i kolejną spawarką jaką kupię to będzie właśnie ta. Póki co mam IDEALA, który świetnie się spisuje w pracach domowych i nie tylko.
 • #3
  Allweld_pl
  Level 8  
  Zdecydowanie inwertor dodatkowo a przy budżecie do 2 tys. to już w ogóle nie ma o czym mówić. Zasilanie 230 V jest wystarczające. W tej kwocie max. potencjał to 208 Alu synergia Magnuma. Po drodze jest sporo urządzeń, które równie dobrze sprostają konkretnym wymaganiom. Za mało szczegółów co będzie spawane stal czarna, nierdzewka, aluminium, miedź itd? Jakie przekroje czy 1-10 mm wystarczy? Urządzenie przenośne czy raczej większe stacjonarne z podajnikiem na szpule 15 kilogramowe?
 • #4
  Marek Lisik
  Level 8  
  Oczywiście że zdania będą podzielone, to się nazywa własne zdanie oparte na tym co się lubi. Jedni lubią blondynki drudzy szatynki. Urządzenia transformatorowe przechodzą już do lamusa, sam osobiście się przerzuciłem z transformatorowej na inwertorową. Przyszłością są urządzenia produkowane w technologii IGBT zarówno te przypominające wyglądem spawarki transformatorowe jak i ten które swoją wielkością śmieszą potencjalnych klientów. " Takie to małe i to potrafi spawać" ?
 • #5
  Allweld_pl
  Level 8  
  Co ciekawe inwertory 200 A a nawet do 250 A spokojnie dają radę przy zasilaniu 230V. Co ciekawe ciężko jest przekonać osoby spawające od lat transformatorem, do tego faktu!
 • #6
  Marek Lisik
  Level 8  
  Spawarki transformatorowe nadają się przede wszystkim do przedsiębiorstw w których nie zwraca się uwagi na stopień ilości opiłków po szlifowaniu. W tym wypadku transformator będzie działał i działał, a na nim może być usypana wyspa. Jest to sprzęt który jest ciężki i nie nadaje się do pracy mobilnej, cieżko go samego podnieść a co dopiero wsadzić na jakiś samochód. W kwestii przekonywania różnie to bywa, człowiek jak nie spróbuje to nie poczuje, taka prawda. Mało jest takich którzy wierzą w to co mówi im sprzedawca, muszą sami poczytać upewnić się po 5 razy, zapytają połowę polski czy ta spawarka jest ok :D