Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wycinanie blach transformatorowych

18 Mar 2018 20:01 762 18
  • Poziom 12  
    Gdzie można zamówić wycinanie kształtek z blach transformatorowych wg. rysunku?
    Muszę zrobić mały alternator. Chodzi oczywiście o detal a nie hurt.
  • Computer Controls
  • Użytkownik usunął konto  
  • Computer Controls
  • Poziom 30  
    Ja bym proponował wykonać wzór w 2d (np. .dxf) i zlecić do wypalenia laserem. Powinno wyjść sporo taniej niż wodą.
  • Moderator Samochody
    danthe napisał:
    Ja bym proponował wykonać wzór w 2d (np. .dxf) i zlecić do wypalenia laserem. Powinno wyjść sporo taniej niż wodą.
    Zobacz sobie koszt blachy transformatorowej i zobacz ile odpadu z tego wyjdzie, jeśli to ma być tradycyjne okrągłe jarzmo.
  • Poziom 30  
    Czy na wodnej wyjdzie mniejszy odpad? A na prasie? Jeśli ma być okrągłe to jedyny pomysł na wykorzystanie odpadu to wykonać z niego wirnik.
  • Moderator Samochody
    danthe napisał:
    Czy na wodnej wyjdzie mniejszy odpad?
    Piszę ogolnie - wycinanie okręgów z arkusza - odpad ze środka. Ile m2 blachy potrzeba na kilkadziesiąt takich "ringów" ? Razem z obróbką, to samo jarzmo wyjdzie z kilkaset zł. Przy cięciu z taśmy, jedynie prasa ze stosownym wykrojnikiem.
  • Poziom 42  
    Już prędzej by gdzieś wygrzebać gotowca. Mały alternator to znaczy jaki? Wymiary, moc.
  • Poziom 26  
    Witam . Jak mały ma być ten alternator ?. Możesz wykorzystać rdzeń z jakiegoś małego silnika indukcyjnego . Rdzeń złożony jest z blaszek i jest ich sporo . Oddzielisz sobie żądaną ilość i po sprawie.
  • Moderator
    m72 napisał:
    Gdzie można zamówić wycinanie kształtek z blach transformatorowych wg. rysunku?
    Muszę zrobić mały alternator. Chodzi oczywiście o detal a nie hurt.

A nie chciałbyś sam wyprodukować blach? Będzie jeszcze więcej zabawy...
    Od wczoraj myślę po co to wycinanie blach i odpowiedzi nie odgadłem.
  • Poziom 12  
    A co tu odgadywać, przecież napisałem że to do małego alternatora.
    Alternatora który chcę zrobić od podstaw oczywiście.
  • Poziom 42  
    Więc może temat blach zostaw sobie na później a na razie zajmij sia produkcją drutu nawojowego...
  • Poziom 12  
    kortyleski napisał:
    Więc może temat blach zostaw sobie na później a na razie zajmij sia produkcją drutu nawojowego...

ot poziom forumowiczów elektrody
  • Moderator Samochody
    m72 napisał:

Nie odstający od poziomu szanownego kolegi. Już samo jarzmo wyjdzie z kilkaset żł - laser czy waterjet tną z arkusza - ile tych arkuszy blachy musisz kupić żeby wyciąć kilkadziesiąt/kilkaset pojedynczych blaszek? Przemysłowo to to się robi sztancą- prasą z wykrojnikiem ze zwoju taśmy, z której niewiele odpadu zostaje.
  • Poziom 42  
    m72 napisał:
    kortyleski napisał:

To właśnie jest poziom. Na tyle wysoki żeby nie wyważać otwartych drzwi. Na dowolnym złomie znajdziesz spalony silnik trójfazowy małej mocy, zazwyczaj już wybebeszony z miedzi. Brać i przebierać. Można sobie złożyć dowolny pakiet za ułamek ceny samej blachy...
  • Poziom 43  
    robokop napisał:
    ile tych arkuszy blachy musisz kupić żeby wyciąć kilkadziesiąt/kilkaset pojedynczych blaszek?
    To zależy od wielkości arkusza i wycinanych kształtek? Może jeden? :)
  • Poziom 42  
    No dobrze. Ja robię spore produkcje i zawsze staram się dobrać coś dostępnego żeby się nie babrać w produkcję rzeczy które mogę kupić. Dlatego wspomniałem o drucie.

robokop napisał:
    ile tych arkuszy blachy musisz kupić żeby wyciąć kilkadziesiąt/kilkaset pojedynczych blaszek? Przemysłowo to to się robi sztancą- prasą z wykrojnikiem ze zwoju taśmy, z której niewiele odpadu zostaje.

A jaka różnica czy taśma czy arkusz? Żadna. powierzchnia to powierzchnia.

Czeka Cię kolego autorze skomplikowany proces. Wyciąć można laserem, chyba najtaniej. Później lakierowanie kształtek, póżniej prasowanie pakietu, nitowanie tego w całość. Uzwojenie to pikuś.
    Jeden, prototyp czy seria?
    Jeden - szukać gotowca na złomie.
    Prototyp - kupić gotowca w formie silnika indukcyjnego, wykorzystać, dorwać producenta i kupić worek gotowych blach.
    Seria - j.w tylko po prototypie kupić dziesięć worków.

Jakie wymiary ma mieć pakiet blach stojana?

Jaki masz plan na rotor?