Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Texa Poland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASTRA G - uruchomienie klimatyzacji po dłuższym czasie

18 Mar 2018 21:19 339 6
  • Poziom 6  
    Dobry wieczór ;)

Chciałbym się Was poradzić odnośnie układu klimatyzacji w moim samochodzie ASTRA G 2003 r. Auto od zeszłego lata nie miało uruchamianej klimy. Samochodem jeździła moja dziewczyna, oczywiście nie pomyślała. Ja za nią też nie pomyślałem. Z tego co mi wiadomo, to powinno się włączać regularnie, że to smaruje układ etc. Tak też robiłem jak jeszcze byłem jego głównym użytkownikiem.

Do sedna:

Jak teraz najbezpieczniej sprawdzić jej działanie? Zacząć od pojechania do serwisu, żeby nabili,czy co tam robia? Czy spróbować włączyć? Ma to jakieś zabezpieczenie przed zatarciem?

Btw. zeszłego lata działała i to nawet nieźle jak na ten leciwy samochód.
  • Texa Poland
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Nic się nie zatrze, włącz normalnie i zobacz czy chłodzi. Jeżeli nie to dopiero udaj się do serwisu. Warto ją odgrzybić przed sezonem.
  • Texa Poland
  • Poziom 6  
    odgrzybiałem, przyznam z rumieńcem wstydu, raz do roku specyfikami co to się włącza "spray" i zamyka go w aucie ;) wiem, liche to pewnie ale może lepsze niż nic ;)

@Aleksander_01 dzięki za info, jutro jak trochę mróz zelżeje to sprawdzę co dobrego mnie tam czeka
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Włączyć i dać 1-2 minuty popracować.
    Jeśli coś się zaczęło łuszczyć albo żywcem rozpadać to nie wierz w bajki że te cudowne stacje wyssają syf, króćce są na górze a większość syfu na dole ;)
    Gdyby faktycznie okazało się że nie ma szczelności, bez gadania należy wymienić filtr-osuszacz bo to ON odpowiada za wyłapywanie drobnych złuszczeń występujących w układzie i jednocześnie pochłania wilgoć która powoduje owo utlenianie i złuszczanie (błędne koło).

Pamiętaj, jeśli stwierdzisz nieszczelność, filtr-osuszacz jest po 48h do WYWALENIA, więc w przypadku jej stwierdzenia
    -naprawiamy układ
    -wymieniamy filtr-osuszacz
    -nabijamy
    -testujemy

Nie daj sobie wmówić że filtra nie trzeba (bo taniej), później to taniej nazywa się wymiana kompresora i już "nie będzie taniej".
  • Poziom 6  
    To czy klima działa czy nie to gdybanie na ten moment... Jutro dam znać, dzisiaj już nie dam rady sprawdzić. Po prostu z racji małej wiedzy, chciałem się dowiedzieć jak bardziej nie zaszkodzić i odratować co się da. Z moim szczęściem pewnie sprężarka powie dość xD

Samochód to pasmo nieustających wydatków i większych albo mniejszych problemów... gdybym miał kasy jak lodu, to kupiłbym nowy i miał spokój... a tak, to co się człowiek nadenerwuje to jego.

EDIT: Panie Kierowniku z posta wyżej- co masz na myśli mówiąc stwierdzę nieszczelność? W kwestii stwierdzenia to moja wiedza się ograniczy co najwyżej do : chłodzi albo nie chłodzi ;) z tego co czytam to nawet ze 100% sprawnego układu 5-10% rocznie może czynnika ubywać. W moim aucie czynnik uzupełniany nie był od lat trzech przynajmniej
  • Poziom 39  
    Albo jest pusto w układzie i nawet sprzęgło nie klapnie ;)
    No ale to zgadywanki macanki.
    Sprawna odpali a jak się rozsypała to najwyżej klin urwie, to nie bomba, tylko samochód osobowy ;)
  • Poziom 43  
    Astra g ma blokadę na mrozie nie włączy się.
    Czynnik zdrożał 4x więc .........nie warto sztukować instalacji AC.