Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SEW Eurodrive
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MCY7880 i układ mikroprocesorowy na polskich elementach

Atlantis86 10 Maj 2018 13:58 5985 201
  • #181 10 Maj 2018 13:58
    Dioda125
    Poziom 5  

Można też wykożystać starsze układy np 6545 lub 6845. Tutaj załączam opis układy na 6845 w przestrzeni I/O.

Ewentualnie można zastosować układ z jakiegoś amatorskiego mikrokomputera np COBRA1, AC1 (NRD), robotron z1013. Dane puszczamy przez bufor dwukierynkowy, a adresy przez zatrzaski w przestrzeni adresowej I/O.

• SEW Eurodrive
  • #182 10 Maj 2018 17:57
    nowyARM
    Poziom 20  

maciej_333 napisał:
    ernatywa to UPD7220. Zdecydowanie bardziej odpowiada epoce. Układ ten jest tani i łatwo dostępny. Zapłaciłem za niego w Polsce o ile pamiętam 3,60 zł.

Gdzie go kupowałeś?
    Możliwości układu sć ciekawe ale dokumentacja skromna. Na razie znalazłem tylko rozkład wyprowadzeń i schemat blokowy.

• #184 11 Maj 2018 19:17
    Atlantis86
    Poziom 19  

Układ działa. Na EPROM-ie znajduje się prosta implementacja przykładu blink, korzystająca z osobnej funkcji opóźniającej. Czyli pamięć RAM i stos także działają.
    Ktoś może wie coś na temat jakiejś prostej implementacji BASIC-a, którą dałoby się dostosować do uruchomienia na takich amatorskich konstrukcjach?

A co do UPD7220, to widzę wtedy jedną aukcję na Allegro. Absurdalnie wysoka cena...

• #185 12 Maj 2018 11:27
    Pong.Chu
    Poziom 22  

Atlantis86 napisał:
    Układ działa. Na EPROM-ie znajduje się prosta implementacja przykładu blink, korzystająca z osobnej funkcji opóźniającej. Czyli pamięć RAM i stos także działają.
    Ktoś może wie coś na temat jakiejś prostej implementacji BASIC-a, którą dałoby się dostosować do uruchomienia na takich amatorskich konstrukcjach?

A co do UPD7220, to widzę wtedy jedną aukcję na Allegro. Absurdalnie wysoka cena...

Tutaj jest za 15 zl:

https://www.ebay.co.uk/itm/1pcs-UPD7220D-I-UP...ocontroller-ICs-DIP40CG-NEC-BULK/263326672837

i to z Polski.

• #186 12 Maj 2018 14:10
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Proponuję jednak najpierw uruchomić terminal po UART, pamięć masową i jakiegoś CP/Ma. ;) Wyświetlanie na monitorze to czysty wodotrysk, w dodatku niepotrzebny, kiedy nie ma co wyświetlać.
    Mogę odstąpić ceramiczny 7220 w zamian za ceramiczny 8080. Mam też parę innych układów serii 82 w plastiku, do wymiany na MCY7880, 8080 lub 8008, których mam ciut za mało do zabaw.

• SEW Eurodrive
  • #187 12 Maj 2018 19:46
    Atlantis86
    Poziom 19  

BlueDraco napisał:
    Proponuję jednak najpierw uruchomić terminal po UART, pamięć masową i jakiegoś CP/Ma. ;)

Zanim uruchomię CP/Ma chciałbym jeszcze spróbować z jakimś BASIC-iem. W ten sposób uzyskam jako-taką konkretną funkcjonalność bez potrzeby uruchamiania pamięci masowej. Istnieje jakiś projekt otwartego, dobrze udokumentowanego BASIC-a, który w miarę łatwo dałoby się przeportować na takie urządzenie?

Cytat:
    Wyświetlanie na monitorze to czysty wodotrysk, w dodatku niepotrzebny, kiedy nie ma co wyświetlać.

Tak, wiem. Najpierw zamierzam odpalić UART. Po prostu od początku wyobrażałem sobie, że finalnie będzie to samodzielny komputer, z własną klawiaturą i możliwością podpięcia do TV, niczym w latach osiemdziesiątych. :)
    Dlatego zbieram informacje o potrzebnych elementach.

Cytat:
    Mogę odstąpić ceramiczny 7220 w zamian za ceramiczny 8080.

Niestety, ceramicznego 8080 nie posiadam. Zaledwie parę sztuk MCY7880, NEC D8080AFC i jakiś radziecki klon tego procesora. ;)

Cytat:
    lub 8008, których mam ciut za mało do zabaw.

Tak swoją drogą 8008 idzie jeszcze gdzieś dostać w rozsądnej cenie? Na Ebay-u widziałem stare egzemplarze w ceramicznych obudowach, ale ceny były... Kolekcjonerskie. ;) Można gdzieś jeszcze kupić jakieś tańsze egzemplarze, klony z innych firm itp.?

I jeszcze jedno pytanie. Czy w przypadku MCY7880 wskazane jest stosowanie jakiegoś dodatkowego chłodzenia? Bo jakby nie patrzeć, układ dość mocno się grzeje (po paru sekundach trzymanie palca na obudowie zaczyna być nieprzyjemnym doświadczeniem). Można go tak zostawić, bez dodatkowego chłodzenia? Jak rozwiązywano to w fabrycznych konstrukcjach?

• #188 14 Maj 2018 14:37
    Dioda125
    Poziom 5  

Co do BASICa proponował bym Palo Alto Tiny Basic version 2 jest dość prosty(4k kodu). Tylko trzeba było by zanieść wersję elektroniczną listingu i przekompilować ja jeszcze raz, ponieważ w twoim komputerze RAM zaczyna się od wyższych adresów.

Zanim jednak uruchomisz interpreter Basica proponował bym uruchomienie jakiegoś monitora(edycja komórek pamięci, rejestrów procesora itp.) Jest to dużo prostszy program a umożliwia uruchamianie programów i ich debugowanie.
    Z prostych monitorów proponował bym ten opisany sprzęt Stanisława Garsynika bodajże w MIK 05(napisany w asemblerze Z80 ale wydaje mi się że nie było tam instrukcji których nie obsługuje 8080). Zawiera on 6 podstawowych procedur wystarczy dopisać procedurę wysyłania i pobierania znaku po USART.

• #189 14 Maj 2018 19:44
    Atlantis86
    Poziom 19  

Dioda125 napisał:
    Co do BASICa proponował bym Palo Alto Tiny Basic version 2 jest dość prosty(4k kodu). Tylko trzeba było by zanieść wersję elektroniczną listingu

Właśnie liczyłem na to, że może gdzieś już istnieje elektroniczna, edytowalna wersja kodu źródłowego tego interpretera. Bo udało mi się znaleźć kod w zeskanowanym czasopiśmie z końca lat siedemdziesiątych, jednak przepisywanie tego jest obarczone sporym ryzykiem, że potem stracę wiele dni na poszukiwaniu literówki. No i dobrze byłoby, gdyby kod był udokumentowany, a fragmenty odpowiedzialne za I/O były dobrze oznaczone i skomentowane. Dopiero zaczynam naukę asemblera...

Cytat:
    i przekompilować ja jeszcze raz, ponieważ w twoim komputerze RAM zaczyna się od wyższych adresów.

RAM zaczyna się u mnie od początku przestrzeni adresowej. Pierwsze 32kB są cały czas dostępne, dalej znajduje się 16kB "okienko" na dwa przełączane banki. EPROM natomiast zaczyna się od adresu 0xC000.

Cytat:
    Z prostych monitorów proponował bym ten opisany sprzęt Stanisława Garsynika bodajże w MIK 05(napisany w asemblerze Z80 ale wydaje mi się że nie było tam instrukcji których nie obsługuje 8080). Zawiera on 6 podstawowych procedur wystarczy dopisać procedurę wysyłania i pobierania znaku po USART.

Hmm... Jest to jakieś rozwiązanie. Może faktycznie spróbuję. Mam nadzieję, że przystosowanie tego programu do komunikacji przez UART nie będzie zbyt trudne. W końcu CA80 korzystał z klawiatury szesnastkowej i wyświetlacza siedmiosegmentowego.

Generalnie na tej płytce i tak jeszcze zostały mi do przetestowania 8251 i 8253.
    Na drugiej płytce trzeba będzie jeszcze dodać kontroler przerwań.

• #190 14 Maj 2018 21:54
    BlueDraco

Kod źródłowy kilku interpreterów BASICa na 8080 daje się łatwo znaleźć, np. tu:
    http://www.autometer.de/unix4fun/z80pack/ftp/altair/

Ja na 8085 mam CP/M więc poza bootloaderem nie mam żadnego oprogramowania w pamięci, a OSI BASIC Microsofta wciągnąłem na 6502 - podobnie jak w 8080 wystarczy napisać procedury obsługi konsoli - taki getchar i putchar.

• #191 17 Maj 2018 07:52
    Atlantis86
    Poziom 19  

BlueDraco napisał:
    Kod źródłowy kilku interpreterów BASICa na 8080 daje się łatwo znaleźć, np. tu:
    http://www.autometer.de/unix4fun/z80pack/ftp/altair/

Wielkie dzięki za info. Widzę, że jest tam między innymi TinyBasic 2.0.
    Czy gdzieś jeszcze dałoby się znaleźć jakąś dokumentację, która pozwoliłaby na dostosowanie tego kodu do uruchamiania bezpośrednio z EPROM-u, na moim sprzęcie?

Cytat:
    Ja na 8085 mam CP/M więc poza bootloaderem nie mam żadnego oprogramowania w pamięci

Mogę zapytać jakiej pamięci masowej używasz?
    Czy możliwe jest zapisanie CP/M w EPROM-e i bootowanie systemu z tej pamięci?

• #192 17 Maj 2018 08:45
    BlueDraco

Basic jest napisany tak, żeby działał z ROM. Może też działać z RAM. W źródłach łatwo znaleźć ustawienia adresów kodu i danych.
    Jako pamięci masowej używam dyskietki emulowanej w pamięci Flash uC, z dwoma buforami ścieżki w RAM w celu redukcji liczby kasowań i zapisów. ścieżka ma rozmiar strony Flash. Do Flash zapisywana jest cała ścieżka, kiedy ścieżka była modyfikowana i trzeba opróżnić bufor (alternatywnie - na żądanie lub po przekroczeniu określonego czasu od ostatniej operacji).
    CP/M ma dane przemieszane z kodem - oryginalny musi siedzieć w pamięci RAM. Istniały jakieś przeróbki CP/M do pracy z ROM, ale prawdziwy działa tylko z RAM (ciut bez sensu, komu przeszkadzałoby rozdzielenie kodu i danych?).

• #193 17 Maj 2018 09:21
    Atlantis86
    Poziom 19  

BlueDraco napisał:
    Basic jest napisany tak, żeby działał z ROM. Może też działać z RAM. W źródłach łatwo znaleźć ustawienia adresów kodu i danych.

Ok, faktycznie. Już widzę te dwie sekcje zaczynające się ".ORG".
    Ktoś orientuje się które części tego kodu należy zmodyfikować, aby odpowiadały parametrom specyficznym dla mojego hardware'u? Mam tutaj na myśli przede wszystkim ilość pamięci dostępnej dla BASIC-a oraz procedury odpowiadające za komunikację - wysyłanie i odbieranie znaku (w moim przypadku UART na 8251).

• #194 17 Maj 2018 09:26
    BlueDraco

Szukaj, na pewno będą na początku lub na końcu - to ledwie 2 procedury do terminala i jedna startowa. Jeśli dasz link do pliku - może znajdę.

• #195 17 Maj 2018 09:28
    Atlantis86
    Poziom 19  

BlueDraco napisał:
    Szukaj, na pewno będą na początku lub na końcu - to ledwie 2 procedury do terminala i jedna startowa. Jeśli dasz link do pliku - może znajdę.

Chodzi mi konkretnie o ten plik:
    http://www.autometer.de/unix4fun/z80pack/ftp/altair/tinybasic-2.0.asm

Moja umiejętność czytania kodu w asemblerze jest jak na razie na dość podstawowym poziomie. ;)

• #196 17 Maj 2018 11:51
    BlueDraco

Etykiety:
    INIT - inicjowanie UART
    OC3 - wysyłanie znaku
    CHKIO - sprawdzenie/odbiór znaku

Ta wersja jest napisana tak, że musi być w ROM od adresu 0 - używa instrukcji RST które wywołują procedury spod adresów 8, 10, 18 itd.. RAM gdziekolwiek powyżej ROM - dwie dyrektywy ORG pod koniec pliku.

• #197 17 Maj 2018 13:30
    Atlantis86
    Poziom 19  

BlueDraco napisał:

Ta wersja jest napisana tak, że musi być w ROM od adresu 0 - używa instrukcji RST które wywołują procedury spod adresów 8, 10, 18 itd.. RAM gdziekolwiek powyżej ROM - dwie dyrektywy ORG pod koniec pliku.

Czyli rozumiem, że nie mogę po prostu zamienić wartości przy ".ORG", tak aby program zaczynał się np. od 0xC000 (początek EPROM-u) a zmienne były zdefiniowane gdzieś na początku pamięci RAM?
    Adresy do których odwołują się instrukcje RST muszą znajdować się w tych początkowych adresach? Nie można ich w jakiś sposób przemapować, np. żeby znajdowały się za 0xC000?
    Ewentualnie nie dałoby się zastąpić ich standardowymi instrukcjami wywołania CALL?
    Czy też jedyną opcją będzie po prostu ręczne przekopiowanie odpowiednich wartości do RAM-u na etapie inicjacji kodu?

• #198 17 Maj 2018 14:19
    BlueDraco

No właśnie powyżej napisałem, że nie możesz, bo jest napisany tak, żeby siedział w ROM od adresu 0. Może jest gotowa inna wersja, która nie używa RST zamiast CALL.

• #199 17 Maj 2018 15:16
    Atlantis86
    Poziom 19  

BlueDraco napisał:
    No właśnie powyżej napisałem, że nie możesz, bo jest napisany tak, żeby siedział w ROM od adresu 0. Może jest gotowa inna wersja, która nie używa RST zamiast CALL.

Hmm... Jak już wspominałem, w przypadku mojego urządzenia EPROM zaczyna się od 0xC000. Odpowiednia logika troszczy się o to, aby po restarcie linie A14 i A15 zostały ustawione, umożliwiając start kodu z EPROM-u.

Nie wiem czy moje rozumowanie jest poprawne, ale gdyby tak zmodyfikować kod tego BASIC-a wg następujących założeń:

1) Program zaczyna się od ".ORG 0C000H", na początku inicjuję stos oraz umieszczam parę instrukcji odpowiedzialnych kwestie specyficzne dla mojego sprzętu, inicjuję też peryferia.
    2) Kod odpowiedzialny za obsługę rozkazów RSTx na razie pomijam. Za pomocą polecenia ".ORG" przygotowuję jednak zbiór etykiet wskazujących na konkretne lokacje w pamięci RAM.
    3) Zmienne inicjuję gdzieś w dolnej części pamięci RAM, jednakże powyżej wspomnianych etykiet.
    4) Na końcu kodu programu w pamięci EPROM umieszczam kod obsługujący poszczególne funkcje dla RSTx. Oznaczam je rzecz jasna przy pomocy innych etykiet niż miejsca przewidziane w pamięci RAM.
    5) Tworzę funkcję "memcopy", która bajt po bajcie przepisuje kod obsługujący RSTx z EPROM-u pod właściwe adresy w RAM-ie. Funkcję wywołuję na samym początku, podczas inicjacji kodu.

Taka modyfikacja zadziała?
    Czy próbować to przepisać w taki sposób, aby wywyłania RST x zastąpić wywołaniami CALL etykieta, nie przejmując się pod jakimi adresami w EPROM-ie znajdują się elementy docelowe?

• #200 17 Maj 2018 16:07
    BlueDraco

Chyba szybciej będzie zastąpić w edytorze wszystkie RST odpowiednimi CALL, wcześniej nadając etykiety tym procedurom (bo teraz, o zgrozo, ich nie mają).

• #201 20 Maj 2018 12:48
    Atlantis86
    Poziom 19  

Pracuję właśnie nad przeportowanem kodu TinyBasica pod moją konstrukcję.
    Do tworzenia kodu maszynowego (plik .hex) używam asemblera ze strony asm80.com.

Niestety nie chce on rozpoznać makra znajdujacego się na początku kodu:

Kod: x86asm
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Dostaję komunikat o błędzie:

Cytat:
    Unrecognized instruction DWA Line: 58

Myślałem, że to wina konwencji nazywania etykiet (brak dwukropka), jednak po wprowadzeniu zmiany ciągle mam komunikat:

Cytat:
    Unrecognized instruction MACRO Line: 58

ktoś wie o co może chodzić?

• #202 20 Maj 2018 17:38
    PDT
    Poziom 24  

Potrzebny jest macroassembler i8080. Problem w tym, że najczęściej używanym CPU w tej 8-bit architekturze był Z80 o innym zapisie mnemoników.
    Ale znalazłem taki macroassembler (kiedyś używałem do i8085): http://www.z80.info/zip/as8080.zip

Pzdr