Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra HELIOS, NEPTUN - Odbiór DVB-T w telewizorach Neptun 150 i Helios TC 506

portier90 19 Mar 2018 10:44 2658 29
    portier90
    Level 7  
    Witam. Wygrzebałem dwa starsze telewizory, Neptuna 150 - w pełni sprawny i Helios TC 506 też w pełni sprawny. Jak telewizory przywrócić do życia? Chciałbym od czasu, sentymentalnie obejrzeć na nich film. Jaki dekoder potrzebuję i czy tylko dekoder? Pozdrawiam.
  • Helpful post
    andpol 33
    Level 38  
    Dekoder z modulatorem np:Link no i oczywiście jakaś antena.
  • Helpful post
    LeDy
    Level 43  
    Do sporadycznego oglądania wystarczy ale nie obsługuje np. H.265
    iankes
    Level 10  
    Helios może nie mieć wejścia AV. Sprawdź, bo było kilka wersji. Ja do swojego dorabiałem kiedyś moduł AV z automatycznym wykrywaniem sygnału Video, bo fabrycznie nie był wyposażony. Schemat był kiedyś w Radioelektroniku :)
    Z Neptunem może być podobnie.
    Ew możesz podać sygnał z dekodera na modulator i dopiero z niego przez wejście antenowe na TV. Ale stracisz na jakości.
    portier90
    Level 7  
    Kupiłem DVBT STRONG Digital Terrestrial HD Receiver SRT 8113, czekam aż przyjedzie.

Dodano po 9 [godziny] 53 [minuty]:

Czyli rozumiem ze w przypadku Neptuna jak i heliosa daję przewód antenowy od wejścia w telewizorze do wejścia „Modulator” na dekoderze oraz podłączam antentę do dekodera ?
    LeDy
    Level 43  
    Antena do dekodera -wyjście modulatora to górne TO TV i stąd do wejścia antenowego TV.
    Ant Out to tylko przelotka sygnału z anteny.
    W dekoderze ustawiasz jakiś kanał np.32(UHF) i w TV robisz przeszukanie i znajdujesz . Dekoder (modulator) wysyła sygnał na kanałach
    Quote:
    wyjście modulatora UHF (21-69k)
    portier90
    Level 7  
    Witam, dziś podłączyłem dekoder do telewizora Neptun 150 oraz Otake, na jednym jak i drugim „dźwięk mijał się z obrazem”. Podłączyłem do dekodera pendrivea z filmami, od dekodera puściłem przewód antenowy ( wyjściem to tv) do telewizora ( wejście antenowe ). Po szukaniu w Neptunie najpierw załapywał dźwięk i tak nie był czysty (szumy) a później obraz już z szumami i lekkim słyszeniem dźwięku .. podobnie w Otake. Co może być tego przyczyną ?
    LeDy
    Level 43  
    No to teraz klikaj temu co kliknąłeś bo na mnie już nie licz.
    User removed account
    User removed account  
    portier90
    Level 7  
    tos18 wrote:
    Szukaj dalej. Może trafiłeś na jakąś lustrzaną częstotliwość.

W Neptunie za dużo się szukać chyba nie da, kręcę i kręcę na tych 4 kanałach.. W Otake jest 20 coś kanałów, na 6 odbiera ale z zaszumionym dźwiękiem .
    Dodano po 2 [minuty]:
    mn997 wrote:
    Masz Kolego zapewne jakiś magnetowid , może być niesprawny mechanicznie . Połącz poprzez Euro (Scarta ) z dekoderem , i użyj go jako modulatora . Modulator dekodera może być zbyt "nowoczesny " dla Neptuna czy Heliosa .Pozdrawiam

Mam magnetowid Otake bez Euro i Daewoo, Daewoo ma Euro.. Czyli muszę podłączyć poprzez Euro z dekodera do video i z video antenowym do telewizora ?
    User removed account
    User removed account  
    tos18
    Level 40  
    portier90 wrote:
    W Neptunie za dużo się szukać chyba nie da, kręcę i kręcę na tych 4 kanałach

Rozumiem że masz wybrany zakres UHF kanały 21-60.
    Te 4 to nie kanały tylko programy.
    Każdy program ma 3 zakresy
    I kanały 1-5
    II kanały 6-12
    III kanały 21-60

zakresy zmieniało się przez wciśnięcie lub wyciągnięcie (nie pamiętam dokładnie) i przekręcenie gałki strojenia danego programu.
    User removed account
    User removed account  
    tos18
    Level 40  
    mn997 wrote:
    W Heliosie powinieneś już mieć wejście Scart

Nie było scart w heliosach. Niektóre miały złącze AV w postaci gniazda DIN
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic512785.html
    User removed account
    User removed account  
    danthe
    Level 30  
    Witam.
    Trzeba pamiętać o systemie kodowania koloru, i podnośnej fonii. O ile pamiętam w starych polskich telewizorach był stosowany SECAM, a modulator zapewne podaje PAL. To samo z podnośną fonii, w Polsce był D/K (+6,5 MHz), na zachodzie B/G (+5,5MHz). I to jest pewnie przyczyna problemu.
    portier90
    Level 7  
    danthe wrote:
    Witam.
    Trzeba pamiętać o systemie kodowania koloru, i podnośnej fonii. O ile pamiętam w starych polskich telewizorach był stosowany SECAM, a modulator zapewne podaje PAL. To samo z podnośną fonii, w Polsce był D/K (+6,5 MHz), na zachodzie B/G (+5,5MHz). I to jest pewnie przyczyna problemu.

Wobec powyższego co Pan proponuje aby prawidłowo odbierać sygnał z dekodera ?
    danthe
    Level 30  
    Do tych telewizorów montowane były specjalne moduły do konwersji PAL/SECAM, oraz mieszacze do fonii konwertujące podnośną do 6,5 MHz, ale wiązało się to z ingerencją w elektronikę TV.
    Można jeszcze sprawdzić czy w menu dekodera nie ma opcji ustawienia PAL/SECAM i B/G - D/K.
    Henio65
    Level 14  
    Przez modulator to trzeba podłączyć w dwóch etapach.Najpierw sprzęgnąć Wideo z TV.Zależy jaki jest modulator są na 3,4 kanał lub 21-60.Modulator ma przełącznik do włączenia generatora lokalnego wytwarzającego dwa pasy pionowe białe.Natępnie kręcąc programatorem lub modulatorem uzyskac na ekranie te 2 pasy i wyłączyć generator pasów.Potem przez euro podłączyć tuner z magnetowidem.Na koniec trzeba magnetowid włączyć w rec pauza i uzyskać obraz.A z fonią to bywa róznie i zależy czy był sprzet wcześniej przestrajany.
    andpol 33
    Level 38  
    A co z ustawieniami RF w dekoderze? Pewnie wystarczy zmienić "RF SYSTEM" na SECAM DK.
    _kli_
    Level 39  
    Przed kilkunastoma laty dokładnie na tym modelu Otake oglądałem cyfrową tv satelitarną. Odbiornikiem był dekoder Mediasat ze scartem (cyfra+), a jako modulator wykorzystałem stary analogowy tuner satelitarny Pace ze scartem. Nie było żadnego problemu z obrazem i dźwiękiem.
    andpol 33
    Level 38  
    Tylko po co takie kombinacje skoro jest kupiony dekoder z modulatorem. O ile telewizory są sprawne to musi zagadać.
    _kli_
    Level 39  
    Oczywiście że tak. Dałem tylko przykład że taki telewizor bezproblemowo odbierał przy pomocy modulatora. Zatem i ten powinien.
    LeDy
    Level 43  
    Quote:
    Domyślnym kanałem jest 38, PAL-BG, ale jest
    regulowane w menu Ustawienia systemowe
    w systemie

Sprawdź czy w dekoderze w tych ustawieniach można zmieniać fonię na DK. Jeżeli nie to i głoś będzie zniekształcony, z warkotem, brak.
    Jeszcze w TV możesz spróbować ręcznie dostroić programatorem.
    bogdan4747
    Level 15  
    Można w telewizorach zamontować płytkę fonii równoległej i po problemie. Telewizor będzie odbierał samoczynnie taką fonię jaką dostanie z modulatora tzn BG albo DK