Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ocieplić strop czy poddasze?

zdzichu520 20 Mar 2018 13:48 5727 21
Bosch
    zdzichu520
    Level 9  
    Hej Forumowicze :)
    Mam problem takiego typu, że w domu pow. pierwszego piętra mam strych który służy mi tylko do przechowywania różnych "śmieci". Dach nie jest ocieplony: jest tylko blacha i pod tym folia. Na stropie między piętrem a strychem w stropie jest tylko styropian 5cm... Ściany ocieplone do samych szczytów styropianem 10cm i wewnątrz ściany podobno jeszcze jakaś wata lub wełna jest.
    Bardzo dużo ciepła ucieka mi przez ten strych.
    Moje pytanie do was: ocieplić strop wełną/styropianem i na toosb żeby można było czasem tam sobie wejść, czy lepiej pod dach dać wełnę/styropian.
    W którym wypadku będzie mi mniej ciepła uciekać z domu.
    Powierzchnia strychu około 60m2.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
  • Bosch
    stanislaw1954
    Level 43  
    Przy tak niedużej powierzchni pokusiłbym się o ocieplenie zarówno od strony blachy, czyli między krokwiami, ale i pod nimi, jak też zastanowił się nad dodatkowym dociepleniem stropu. Jeśli chodzi o docieplenie stropu, to trzeba zacząć od tego, czy masz położony styropian i na tym wylewkę, bo jeśli tak, to albo położysz dodatkową warstwę styropianu i do tego znów wylewka, co oczywiście oznacza dodatkową grubość, co nie zawsze jest do pogodzenia, ale też robi obciążenie, albo trzeba wszystko skuć, położyć grubszy styropian i dopiero dać wylewkę.
  • Bosch
    zdzichu520
    Level 9  
    Na stropie mam styropian i na to wylewka jest. Jeśli chodzi o grubość stropu to nie ma dla mnie znaczenia :)
    A jaką grubość tego styropianu najlepiej zastosować na strop i jaka grubość pod blachę?
    stanislaw1954
    Level 43  
    Można by powiedzieć im grubiej tym cieplej. Jak masz już na stropie5 cm styropianu, to myślę, że położenie5- 10 cm dodatkowo, najlepiej jednak dwie cieńsze warstwy, na mijankę( tak by było jak najmniej szczelin przewodzących zimno) + nowa wylewka. Jakie masz grube krokwie ?
    xen
    Level 13  
    Witam,
    Ciepło ucieka przede wszystkim przez strop, więc najpierw należy ocieplić strop, a dopiero potem dach.
    Ja mam ocieplenie stropu z wełny 20cm. Fakt, że strop nad piętrem mam drewniany. Dachu w ogóle nie mam ocieplone. Nie zauważyłem, aby ciepło uciekało jakoś w znaczący sposób.
    zdzichu520
    Level 9  
    Za krokwie robią szyny kolejowe, i na tym łaty 12x12 :)
    stanislaw1954
    Level 43  
    zdzichu520 wrote:
    Za krokwie robią szyny kolejowe, i na tym łaty 12x12 :)
    Jak gęsto są położone te szyny kolejowe?
    zdzichu520
    Level 9  
    Odstęp między szynami wynosi 120cm od stopki do stopki szyny
    stanislaw1954
    Level 43  
    Jak się domyślam do wypełnienia byłaby przestrzeń 12 cm łaty + wysokość szyny? A ile ma szyna wysokości ?
    jerry1960 wrote:
    Zastosuj docieplenie pianą PUR.
    Można oczywiście to zrobić w ten sposób. W takim przypadku trzeba spełnić 2 podstawowe warunki :
    1- całkowicie pusty strych,bo nie da się tego zrobić etapami, przestawiając :graty" w trakcie piankowania.
    2- trochę większa gotówka od ręki. W przypadku samodzielnego ocieplania można zrobić to etapami, zakładając tyle wełny na ile sobie możemy pozwolić finansowo, a ewentualnie dalszy ciąg ocieplania, jak uznamy, że jeszcze jest mało, możemy zrobić w późniejszym terminie.
    zdzichu520
    Level 9  
    stanislaw1954 wrote:
    Jak się domyślam do wypełnienia byłaby przestrzeń 12 cm łaty + wysokość szyny? A ile ma szyna wysokości ?
    jerry1960 wrote:
    Zastosuj docieplenie pianą PUR.
    Można oczywiście to zrobić w ten sposób. W takim przypadku trzeba spełnić 2 podstawowe warunki :
    1- całkowicie pusty strych,bo nie da się tego zrobić etapami, przestawiając :graty" w trakcie piankowania.
    2- trochę większa gotówka od ręki. W przypadku samodzielnego ocieplania można zrobić to etapami, zakładając tyle wełny na ile sobie możemy pozwolić finansowo, a ewentualnie dalszy ciąg ocieplania, jak uznamy, że jeszcze jest mało, możemy zrobić w późniejszym terminie.

szyna też chyba ma kolo 12 wysokości. no i jak kolega napisał bede to sobie robić sam. Na piankę mnie nie stać jak narazie żeby od razu wyłożyć :)
    Felini
    Moderator
    Ocieplałem u siebie poddasze o podobnej powierzchni, zastosowałem wełnę mineralną 15 cm, bo akurat pasowała grubością między krokwiami.
    Nie mierzyłem temperatur przed i po ociepleniu, ale odczuwalna różnica jest duża. Zimą jest wyraźnie cieplej a latem strych się tak mocno nie nagrzewa.
    Poddasze jest użytkowane (sypialnia, suszarnia), więc ocieplenie było w tym przypadku bardzo przydatne.
    zdzichu520
    Level 9  
    Felini wrote:
    Ocieplałem u siebie poddasze o podobnej powierzchni, zastosowałem wełnę mineralną 15 cm, bo akurat pasowała grubością między krokwiami.
    Nie mierzyłem temperatur przed i po ociepleniu, ale odczuwalna różnica jest duża. Zimą jest wyraźnie cieplej a latem strych się tak mocno nie nagrzewa.
    Poddasze jest użytkowane (sypialnia, suszarnia), więc ocieplenie było w tym przypadku bardzo przydatne.

U mnie potrzeba jest taka żeby ciepło nie uciekalo z piętra na strych. Na strychu temperatura nie jest ważna :)
    stanislaw1954
    Level 43  
    Możesz to zrobić np. tak, ułóż wełnę miedzy łatami 12cm. Jeśli uznasz,że temperatura na strychu jest taka, że na piętrze się poprawiło( strych nie zabiera ciepła), to na tym możesz poprzestać. Jeśli będzie jeszcze nie tak, to dasz następną warstwę miedzy szynami. Ale szyny jednak, tez warto by, choć trochę osłonić, bo jednak one znacznie bardziej przewodzą zimno, niż drewno. Ale może, warto byłoby pomyśleć o tym, żeby po skończonym ociepleniu, można było przykręcić np. płyty OSB od spodu by "sufit " na strychu był "gładki" - równy, by nie uderzać głową w wystające elementy.
    zdzichu520
    Level 9  
    stanislaw1954 wrote:
    Możesz to zrobić np. tak, ułóż wełnę miedzy łatami 12cm. Jeśli uznasz,że temperatura na strychu jest taka, że na piętrze się poprawiło( strych nie zabiera ciepła), to na tym możesz poprzestać. Jeśli będzie jeszcze nie tak, to dasz następną warstwę miedzy szynami. Ale szyny jednak, tez warto by, choć trochę osłonić, bo jednak one znacznie bardziej przewodzą zimno, niż drewno. Ale może, warto byłoby pomyśleć o tym, żeby po skończonym ociepleniu, można było przykręcić np. płyty OSB od spodu by "sufit " na strychu był "gładki" - równy, by nie uderzać głową w wystające elementy.

Czyli rozumiem że wg Ciebie lepiej zając się poddaszem niż stropem? :)
    A jeśli chodzi o przewodzenie metalu to tą pierwsza warstwa wełny już by odizolowala szyny od dachu :)
    stanislaw1954
    Level 43  
    zdzichu520 wrote:
    Czyli rozumiem że wg Ciebie lepiej zając się poddaszem niż stropem?
    Moje zdanie jest takie, że to łatwiej zrobić, a ewentualnie zawsze można jeszcze dołożyć(tak jak pisałem dwuetapowo). A skuwać beton, by kłaść grubszy styropian, to jednak większy zakres prac, chyba że na istniejącym betonie ułożysz jeszcze raz styropian i znowu beton.
    zdzichu520 wrote:
    A jeśli chodzi o przewodzenie metalu to tą pierwsza warstwa wełny już by odizolowala szyny od dachu
    Niby tak, ale w miejscu styku łat z szyną masz tylko 12 cm drewna dzielące szynę od zimna na dachu.
    zdzichu520
    Level 9  
    stanislaw1954 wrote:
    zdzichu520 wrote:
    Czyli rozumiem że wg Ciebie lepiej zając się poddaszem niż stropem?
    Moje zdanie jest takie, że to łatwiej zrobić, a ewentualnie zawsze można jeszcze dołożyć(tak jak pisałem dwuetapowo). A skuwać beton, by kłaść grubszy styropian, to jednak większy zakres prac, chyba że na istniejącym betonie ułożysz jeszcze raz styropian i znowu beton.
    zdzichu520 wrote:
    A jeśli chodzi o przewodzenie metalu to tą pierwsza warstwa wełny już by odizolowala szyny od dachu
    Niby tak, ale w miejscu styku łat z szyną masz tylko 12 cm drewna dzielące szynę od zimna na dachu.

Na strop mogę kłaść ile cm chcę :)
    No ale przemyśle sobie wszystko jeszcze
    stanislaw1954
    Level 43  
    zdzichu520 wrote:
    Na strop mogę kłaść ile cm chcę
    Jeśli tak, to daj 10-15 cm styropianu + kilka cm wylewki i już, zyskasz ciepło, które zostanie w pokojach, ale strych będzie chłodny.
    Pokrentz
    Level 22  
    Nie ma sensu (moim zdaniem) ocieplać między krokwiami. Najprostszy sposób, to położyć 10 cm styropianu (w dwóch warstwach 5 cm na mijankę) a na styropian położyć podłogę z płyt OSB. Lepszy sposób to skuć wylewkę (młot udarowy 10 kg, 2 godzinki pracy i dzień wynoszenia gruzu wiaderkiem albo duża kątówka z traczą diamentową, pociąć w kratkę wylewkę i wynieść w kawałkach). Na to styropian 10 cm na zakładkę z już ułozonym (najlepiej na klej do styropianu, taki poliuretanowy) i albo nowa wylewka, albo zaciągnięcie styropianu klejem na siatce, żeby mrówki się tam nie dostały i podłoga z płyt OSB. Strych nieogrzewany (nieużytkowy) powinien wręcz być wentylowany i przewietrzany.
    Tak bym robił u siebie.
    r103
    Level 31  
    Pokrentz wrote:
    Nie ma sensu (moim zdaniem) ocieplać między krokwiami. Najprostszy sposób, to położyć 10 cm styropianu (w dwóch warstwach 5 cm na mijankę) a na styropian położyć podłogę z płyt OSB. Lepszy sposób to skuć wylewkę (młot udarowy 10 kg, 2 godzinki pracy i dzień wynoszenia gruzu wiaderkiem albo duża kątówka z traczą diamentową, pociąć w kratkę wylewkę i wynieść w kawałkach). Na to styropian 10 cm na zakładkę z już ułozonym (najlepiej na klej do styropianu, taki poliuretanowy) i albo nowa wylewka, albo zaciągnięcie styropianu klejem na siatce, żeby mrówki się tam nie dostały i podłoga z płyt OSB. Strych nieogrzewany (nieużytkowy) powinien wręcz być wentylowany i przewietrzany.
    Tak bym robił u siebie.

Amen. :sm9:

Ewentualnie bym się zastanowił nad grubością ocieplenia /to znaczy czy nie więcej...
    Felini
    Moderator
    Pokrentz wrote:
    [...] Lepszy sposób to skuć wylewkę (młot udarowy 10 kg [...] albo duża kątówka z traczą diamentową, pociąć w kratkę wylewkę i wynieść w kawałkach). Na to styropian 10 cm na zakładkę z już ułozonym [...]

Mam wątpliwości, ile zostanie ze styropianu "już ułożonego" po kuciu młotem 10 kg lub/i cięciu szlifierką kątową.
    Pokrentz
    Level 22  
    No to tnij kątówką z tarczą diamentową. Wtedy nawet, jak zahaczysz styropian, to tragedii nie będzie. I tak nie bardzo widze innego wyjścia, zrobić trzeba a zostawianie wylewki między warstwami styropianu to z deczka nieprofesjonalne.
    Spróbuj, zobacz jak pójdzie i będziesz wiedział.