Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba L50-A-19N - VGSG Rev:2.1 Zwarcie na płycie głównej w głównej gałęzi.

20 Mar 2018 15:37 882 8
  • Poziom 7  
    Witam,
    Od dłuższego czasu walczę z płytą główną wspomnianego w temacie laptopa.
    Płyta główna to VGSG Rev: 2.1

Co już zrobiłem:
    wymieniłem grzejący się 8707G przy gnieździe zasilania, zwarcie na zasilaczu ustąpiło ale działa na płycie zabezpieczenie przeciw zwarciowe i słychać z okolic grupy tych 8707g pykanie po podłączeniu zasilacza. Jak dla mnie wszystkie 8707g są sprawne.
    Szukałem też po innych tematach i sprawdzałem sa14 t35m, choć te wydają się sprawne podmieniłem je na 7534 GA4Z1R (takie miałem i o ile dobrze sprawdziłem datasheety których teraz nie mogę znaleźć to chyba nawet są lepsze od sa14 t35m). Niestety nie dało to żadnego rezultatu.

Pomiary:

Cewki przy procesorze mają niskie rezystancje, np. zaczyna od 4-5k ohm i powoli rośnie na mierniku po 1-2k.
    Po włożeniu procesora totalne 0 i nic nawet nie wzrasta.
    Cewki przy grafice totalne 0k ohm.
    Cewki przy gnieździe sata zaczynają od 4-5k ohm i powoli rosną po 1-2k.
    3 Cewki na dole płyty od gniazda kart sd: stabilne 4,4k ohm, środkowa 0, prawa 0,5k ohm.
    A i bym zapomniał jest jezcze jedna cewka przy gnieździe baterii (no jest najbliżej gniazda) i ona ma 119k ohm.
    Ktoś ma jakieś pomysły i sugestie? Myślę czy by nie wylutować i sprawdzić tps51363 który jest przy środkowej cewce na dole płyty (tej która wskazuje 0).

Po tych objawach wydaję mi się że musi być coś nie tak na głównej linii gdzieś pomiędzy cpu, gpu a kbc. Ładowanie (moim zdaniem w takiej sytuacji) powinno być sprawne.

Jeśli się mylę to mile widziane uwagi i podpowiedzi.
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 43  
    Witam. Klucz SA14 AR T35M nie był na zwarciu. Bo to jest Mosfet RT8812A ale możesz zastosować RJK03E2DNS? Jakie masz napięcia na cewkach?
  • Poziom 7  
    Na razie jestem na etapie testów co da mi wyciągnięcie cewek od grafiki. Po zdjęciu cewek gpu na cewkach cpu rezystancja zwiększyła się do ok 30k ohmów i rośnie. Cewki na dole płyty bez zmian. Dziś pewnie zdążę jeszcze tylko zamontować cewki z powrotem.

Co do napięć, nie jestem pewny ale w momencie gdy działa na płycie przeciwzwarcie to napięć na cewkach chyba nie będę miał dopóki nie pozbędę się zwarcia?

Jeśli natomiast chodzi o mosfety RT8812A lub zamienny RJK03E2DNS to postaram się takie poszukać jutro w płytach głównych jakie mam, a także zobaczę jak wygląda sytuacja bez rt8812a.
  • Poziom 43  
    A KBC: IT8587E-EXA sie nie grzeje?
  • Spec od monitorów
    Ponieważ to płyta od Pegatron ( robi płyty dla Asus,Acer) patrz po rozwiązaniach laptopów tych firm.
    Nie ma SM pod VGSG Rev:2.1, (jest w sieci Boardview) , oparty o:
    - cpu z serii np. ( i7-4700MQ)
    - kbc ite8587E exa
    - chipset HM86
    - charger BQ735 + klucze polowe (RJK03E2/ lub IRF8707 ) b.małe RDS !
    - TPS1225с 3.3/5V stby
    - * TPS51363 jako DC-DC dla dodatk.gpu np. GTX740m(N14P-GV2-S-1)
    * patrz rozwiązania z platformy (Dumbo2 rev. 2.1)
    - zasilanie USB G547E1
    - zasilanie cpu U8000 ISL95836

Czytaj z Elvikom Link
    * oraz Link

Płyta ma wadę fabryczną, zawsze zaczyna się od uszkodzenia elementu ..jak w temacie

p.s
    Wsady Link

zasilanie wbudowanej grafiki wCPU: to L8004, L8005.
  • Poziom 7  
    Po wyciągnięciu TPS51363 (obu) oraz rt8812a dalej się to nie poprawia, kończą mi się powoli pomysły... wydaje mi się jednak że to musi być chyba gdzieś w gałęzi gpu...
  • Poziom 27  
    Daj sobie spokój z tą płytą, nawet jeśli to naprawisz usterka powróci tak jak pisze @lisek
  • Poziom 31  
    joggyjogg napisał:
    kończą mi się powoli pomysły... wydaje mi się jednak że to musi być chyba gdzieś w gałęzi gpu...

Zasilaczem serwisowym próbowałeś ustalić powód zwarcia lub zdjąć układ graficzny dedykowany? i ponowić pomiary
  • Poziom 7  
    grzewoj napisał:
    Daj sobie spokój z tą płytą, nawet jeśli to naprawisz usterka powróci tak jak pisze @lisek

Tak chyba zrobię bo yhh... już byłem tak sfrustrowany i zły na tą płytę że wyjąłem geforce'a (myślałem że to może on robi zwarcie) i dalej gdzieś w głównej gałęzi jest zwarcie. Co prawda wygląda na to że można jeszcze tego geforce'a włożyć z powrotem (pady na płycie i grafie nie uszkodzone) o ile nie dostał elektrostatycznie kiedy go miałem w rękach (grafa oczywiście nie zbomblowała).

Najgorsze jest to że ta płyta nie ma typowej usterki jak we wspomnianych tematach tylko gdzieś coś jeszcze innego jest na zwarciu, a ja głupi czepiam się praktycznie każdego elementu i wszystko jest dobre a zwarcie nie ustępuje...

wyciągałem już i rt8812a, SA14 AR T35M i jeszcze dwa większe obok niego, TPS1225с, TPS51363 (oba), charger BQ735 i dalej zwarcie bez nich...

Więc albo to jakaś pierdółka albo zwarcie jest gdzieś w warstwach płyty... jeszcze coś powyciągam ale chyba nic z niej nie będzie.