Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zmywarka Gorenje GVI553S, PMS45 I - pompa myjąca nie załącza się

miotekp 20 Mar 2018 20:30 2013 5
 • #1
  miotekp
  Level 2  
  Proszę o wsparcie, ponieważ minęła miesięcznica jak zacząłem walkę ze swoją zmywarką - Gorenje (Fagor 1VF 453it, Candy 145). W nawiasie podaję inne modele, ponieważ przez ten miesiąc doszedłem, że jest to generalnie to samo. Żona traci cierpliwość i zakomunikowała mi, mimo moich zapewnień, iż jestem coraz bliżej prawdy, to chce kupić nową. Zmywarka, jak na swoje lata, wygląda bardzo dobrze, no jeden drobiazg - nie działa. Teraz po kolei.

  1. Zmywarka nie wypompowywała wody - wyjąłem pompę i wyjąłem z niej szkło, które blokowało wirnik.

  2. Zamontowałem pompę i przykręciłem spód zmywarki.

  3. Zmywarka wywalała bezpiecznik - okazało się, że przykręcając dno, śruba regulująca poziom zmywarki przetarła przewód idący do pompy myjącej i stąd było zwarcie i wywalony bezpiecznik.

  4. Przewód poprawiony zaizolowany, a zmywarka wygląda na to, że realizuje zadany jej program, ale nie zrasza (wodę zaciąga, wypompowuje) - to na podstawie programu płukania. Inne programy nie zostały sprawdzone do końca ponieważ przy braku zraszania grzałka nie jest w całości pokryta wodą i nagrzewa się do czerwoności - stąd trzeba było program przerwać.

  5. Sprawdziłem na sucho pompę myjącą - działa.

  6. Przy okazji porobiłem wiele innych rzeczy, które mogą ewentualnie stanowić problem, czyli: wyczyściłem misę, separator, przedmuchałem przewód idący do misy i rurkę idącą od hydrostatu, sprawdziłem też elektrozawór (Aquastop), bo przed czyszczeniem miałem wrażenie, że pobiera zbyt mało wody. Hydrostat wygląda na to, że działa - po lekkim dmuchnięciu w rurkę słychać charakterystyczne kliknięcia membrany.

  7. Zmywarka została zresetowana - sposób znalazłem w necie dla Fagor 1VF 453it.

  8. W tej chwili przychodzi mi tylko do głowy wymiana programatora, z tym jednak, że nie mając pewności, że to jest to, głupio by było inwestować całkiem spore pieniądze.

  Tak więc proszę o wsparcie - przy okazji jestem zupełnym laikiem w tych sprawach, ale po miesiącu czytania w necie może już tak nie jest (do oceny na podstawie mojego opisu). :cry:
 • #2
  mrhari
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Zmierz pojemność kondensatora pompy myjącej.
  Twój opis wskazuje na to że jest do wymiany.
 • #3
  peter falk
  Home appliances specialist
  Jakieś zdjęcia modulu z obu stron by się przydały. Zwarcie przewodu pompy mogło nabroić sterowaniem pompą na module.
 • Helpful post
  #5
  premier93
  Level 16  
  Według mnie uszkodzony został triak sterujący pompą. Zobacz na które złącze na module wchodzą przewody od pompy, potem po ścieżkach do triaka, wymieniasz go i powinno działać. Te triaczki mają po kilka amper, jeśli wyrzuciło Ci B16 to na pewno triak do wymiany.
 • #6
  miotekp
  Level 2  
  premier93 wrote:
  Według mnie uszkodzony został triak sterujący pompą. Zobacz na które złącze na module wchodzą przewody od pompy, potem po ścieżkach do triaka, wymieniasz go i powinno działać.
  :P Jesteś Wielki. Zmywarka hula. Trochę to trwało - urlop i zakup triaka, ale najważniejsze, że działa i żona we mnie nie zwątpiła.
  Zgodnie z radą "Premier 93" znalazłem na płytce ścieżkę do triaka i go wymieniłem - zmywarka zaczęła załączać pompę myjącą.
  Pozdrawiam