Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch WOT20255PL - Czy można dołożyć buzzer informujący o zakończeniu prania?

21 Mar 2018 00:30 645 2
  • Poziom 11  
    Witam,

mam dość nietypowy kłopot z pralką. Generalnie działa i wszystko jest z nią dobrze, ale brakuje dźwiękowego powiadomienia o zakończeniu prania.
    Pralka stoi w miejscu, którego nie odwiedzamy przypadkiem. Musimy bardzo pilnować się, żeby pamiętać o nastawionym praniu, ale czasem zdarza mi się zapomnieć i nie zauważyć, że pralka skończyła pranie. Poprzedni Electrolux sygnalizował, że skończył pracę i było super. Bieżący Bosch tego nie potrafi... Szkoda wymieniać pralkę tylko ze względu na buzzer. Może ktoś ma pomysł, jak rozwiązać problem?
  • Specjalista Automatyk
    Kolego z tego co pamiętam ten model pralki ma dwie lampki na pulpicie informujące użytkownika o zakończeniu cyklu prania. Wykorzystaj ten sygnał do buzzera.
  • Poziom 11  
    Witaj.

Skoro są lampki stanu prania, wyboru programu, lampka pracy, która gaśnie na koniec i lampka zamka, która zapala się, gdy można otworzyć pokrywę. Można z tego coś kombinować... Mówiąc szczerze zastanawiałem się, czy gdzieś na płycie, nie ma wyjścia do brzęczyka, którego montaż pominęli na etapie produkcji, żeby oszczędzić "trzy ziarnka ryżu"...

Ale dzięki za kierunek, w Twój sposób nie pomyślałem o rozwiązaniu problemu.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Dodane 25.03.2018r.

Zajrzałem do środka.

Pralką steruje układ Whirlpool W10438452 z przyłączoną płytką PCB 707 750.
    Fabrycznego miejsca na buzzer nie znalazłem. Może ktoś posiada schemat tego zestawu i jest tam jakieś wyprowadzenie na buzzer?

Jedyne, co przychodzi mi do głowy, to podłączenie brzęczyka 2V równolegle z diodą sygnalizującą odryglowanie zamka klapy- rozwiązanie jest średnie, bo przy programowaniu prania też będzie piszczało, ale jak nie znajdę bardziej cywilizowanego sposobu, to tak zrobię.

Na displayu zapala się napis EnD na końcu, więc taki sygnał jest przekazywany. Może ktoś wie w którym miejscu pojawia się napięcie lub masa, która sygnalizuje koniec prania?