Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić litery 3D ze sklejki, 150 cm wysokości, podświetlenie LED RGB WS2811

a_noob 21 Mar 2018 10:13 966 0
 • Witam i zapraszam do obejrzenia filmu przedstawiającego jak w najprostszy sposób wykonać efektowny napis o sporych rozmiarach. Jest to część pierwsza (mniej ciekawa pod względem elektrodowym) pokazująca proces wykonywania samej "skorupy" liter. W drugiej części będzie wykańczanie i instalacja podświetlenia.


  Link


  Uprzedzając najczęściej pojawiające się pytania, wyjaśnię kilka kwestii.

  Zdaję sobie sprawę, że na CNC byłoby szybciej i dokładniej, jednak na potrzeby filmu stosowałem jak najprostsze narzędzia, również krój czcionki pozwala na wycięcie całości pilarką + wyrzynarka do docięcia rogów, a na upartego nawet samą wyrzynarką (oczywiście ilość czasu rośnie, a dokładność spada).

  Napis wykonany jest ze sklejki wodoodpornej, a nie sporo tańszego MDFu, gdyż przeznaczony jest dla fotografa do sesji ślubnych, również w plenerze. Sklejka jest lżejsza, czyli łatwiejsza do przenoszenia, odporniejsza na uszkodzenia i duuuużo bardziej odporna na wilgoć, co w przypadku sesji w plenerze ma szczególne znaczenie. Postawienie takich liter z MDFu na trawce nad jeziorkiem o "złotej godzinie" i przy jakiejkolwiek rysie na lakierze (przy częstym transporcie raczej nieuniknione), da niezbyt ciekawe efekty, chyba że kogoś ciekawi proces puchnięcia płyty pod wpływem wilgoci ;) Napis nie jest również wykonany z tworzyw sztucznych, gdyż wytrzymalsze od sklejki tworzywa są sporo droższe i mają większą masę, a te porównywalne cenowo są zbyt miękkie, przy niższych temperaturach zaś kruche.

  Wszystkim co dobrnęli do końca dziękuję za cierpliwość ;)


  Fajne! Ranking DIY