Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowe wymagania dla kabli: CPR EN50575. Gdzie, jakiej klas kabel należy stosować?

adikas 21 Mar 2018 10:32 5658 9
Computer Controls
  • #1
    adikas
    Level 12  
    Zgodnie z nowym prawem nie można już instalować oraz projektować instalacji w budynkach na dotychczasowych kablach energetycznych, sterowniczych i telekomunikacyjnych.
    Dotychczas obowiązujący system oceny poziomu odporności wyrobu na rozprzestrzenianie płomienia został zastąpiony przez nową klasyfikację zgodną z normą EN50575. Obowiązuje siedem nowych klas: Aca, B1ca, B2ca, Cca,
    Dca, Eca and Fca.

    Bardzo dużo informacji o tych klasach i badaniach można znaleźć w internecie, natomiast nie mogę znaleźć najważniejszej informacji: W jakim budynku i w jakim pomieszczeniu, jakiej klasy kabel można zastosować? Czy ktoś przyglądał się szczegółowo temu tematowi?

    P.S. Temat chciałem wrzucić do działu "Rozporządzenia i akty prawne", ale mogą to zrobić tylko moderatorzy.
  • Computer Controls
  • #2
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    adikas wrote:
    Zgodnie z nowym prawem nie można już

    Aby temat spełniał wymogi dodawania do działu rozporządzeń, musi zawierać konkretne dane. Jakie to "nowe prawo"? Podaj wszystkie szczegóły źródłowe, inaczej jest to informacja nieprzydatna.
  • Computer Controls
  • #3
    adikas
    Level 12  
    Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011, które wprowadza nowe wymagania stawiane kablom i przewodom jako wyrobom budowlanym.

    Zgodnie z Dziennikiem Urzędowym UE nr C378/03 z dnia 13 października nowe prawo zaczęło obowiązywać z dniem 1 lipca 2017.

    Zgodnie z normą PN-EN 50575 wszystkie kable i przewody elektroenergetyczne, które są przeznaczone do montażu na stałe w budynkach, jak przewody instalacyjne, kable 1kV itp., są wyrobami budowlanymi.

    Norma wprowadza nowe pojęcie „klasy przewodu” i definiuje poszczególne z nich, jak np. A, B1, B2, C, D, E, F. Każdej klasie zostały przyporządkowane określone parametry, którymi musi się charakteryzować jej odpowiadający wyrób. Odpowiednie wartości progowe muszą być sprawdzane na zgodność z klasyfikacją w trakcie badań laboratoryjnych w niezależnej jednostce badawczej.
  • #4
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    A linki? Gdzie czytający może to znaleźć? Najlepiej do źródeł oficjalnych, a nie opracowań.
  • Helpful post
    #5
    adikas
    Level 12  
    Tu są wszystkie linki do tematu o CPR.
    http://www.ibdim.edu.pl/index.php/pl/componen...e/38-aprobaty/1039-waniejsze-linki?format=pdf

    Najgorsze jest to, że nie ma nigdzie info na temat jakiej klasy stosować kable w danym obiekcie.

    Podejrzewam, że ta nowa norma EN50575 dużo wyjaśnia. Jeśli ktoś ma do niej dostęp to miło by było gdyby napisał, kiedy i jakiej klasy kable należy stosować.
  • #6
    czesiu
    Level 36  
    Przykładowo SIWZ-y na roboty dla PGE już zawierają takie wymogi:

    Wszystkie przewody muszą być "trudnopalne" zgodnie z IEC 60332-1.
    Wszystkie kable muszą być “trudnopalne” zgodnie z IEC 60332-3-24 (Kat. C), i dym powstały przy spalaniu powinien wykazywać wysoką przepuszczalność światła zgodnie z IEC 60754-1, IEC 60754-2 i IEC 61034.

    Zdaje się że ww wymogi spełniają tylko te "pomarańczowe", ale to wymóg klienta, obligatoryjne są tylko normy przywołane w rozporządzeniu.
  • #7
    adikas
    Level 12  
    Wszyscy producenci kabli się chwalą, że już się dostosowali. Mają badania, certyfikaty itd.
    Ale jak to projektować i instalować skoro do wyboru jest aż 7 klas?
  • Helpful post
    #8
    adikas
    Level 12  
    Trochę pokopałem z kolegą i najkrócej pisząc wyglada to tak:
    1. Rozporządzenie Parlamentu EU nr 305/2011 wrzuciło kable do wora z wyróbami budowlanymi.
    2. W związku z czym producenci muszą badać kable wg. normy EN 50575:2014
    3. Szczegóły odnośnie badań i zastosowania danej klasy kabli ujęto w normie powiązanej EN 13501-6
    4. Ogłoszenie normy EN 50575 w dzienniku urzędowym nastąpiło 10.06.2016.
    5. Zgodnie z Dziennikiem Urzędowym UE nr C378/03 z dnia 13 października nowe prawo zaczęło obowiązywać z dniem 1 lipca 2017.
    W większości dotyczy to wszystko badań i certyfikatów.

    Dla nas najważniejsze jest to gdzie jaki kabel stosować. W skrócie w większości budynków należy stosować kable o minimalnej klasie: Dca-s2,d1,a2.

    Ale Uwaga! Drogi ewakuacyjne, czyli na korytarze, gdzie często prowadzimy główne trasy kablowe muszą być w klasie minimum: B2ca-s1b, d1,a1

    Co zrobić przechodząc przez korytarz? Zmieniać kabel? A może od razu cały kłaść w klasie B. (ciekawe ile kosztuje). A może zabudowywać trasy kablowe pożarowo? Trochę niezłe zamieszanie. Powodzenia w projektowaniu i instalowaniu i odbiorach ;)

    Nowe wymagania dla kabli: CPR EN50575. Gdzie, jakiej klas kabel należy stosować?
  • Helpful post
    #9
    opornik7
    Electrician specialist
    Ponieważ wdepnąłem w temat to dorzucę do pieca ;) Polecam dodatkową lekturę:

    1. WYMAGANIA DLA KABLI I PRZEWODÓW WYNIKAJĄCE Z ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY UNII EUROPEJSKIEJ NR 305/2011 Z DNIA 9 MARCA 2011 (CPR) - mgr inż. Julian Wiatr Link

    2. Norma N SEP-E-007

    3. Stanowisko SEP-u

    4. Przewodnik kabli i przewodów objętych rozporządzeniem CPR - wydany przez Tele-Fonika Kable. Link