Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Wybór wkrętarki do ~500zł Bosch czy makita

Jan_23457 21 Mar 2018 19:04 2229 18
  • #1 21 Mar 2018 19:04
    Jan_23457
    Poziom 5  

Cześć,
    planuję kupić wkrętarkę do około 400-500zł (najlepiej wraz z zestawem wierteł etc), do prac głównie domowych. Wstępnie wybrałem dwa modele:
    Bosch GSR 120 (wada 2 lata gwarancji, 12v cena ~400zł)
    Makita DF331DWYX2 (3 lata gwarancji, 10,8v cena ~500zł)
    obie posiadają 2 akumulatory i "podstawowy" osprzęt. Którą lepiej wybrać? A może polecicie coś innego w tym przedziale cenowym, najlepiej jakby były dostępne w popularnych marketach budowlanych.

Pozdrawiam.

0 18
  • #4 21 Mar 2018 19:20
    yanes
    Poziom 22  

Jeśli chodzi o gwarancję Bosch'a to po zarejestrowaniu się na ich stronie mamy gwarancję przedłużoną do trzech lat.Ja osobiście już od dawna nie kupuję nic z Makity a obecnie większość mam z niebieskiego Bosch,a to w tym przypadku brałbym Makitę. To jest lepszy wybór z tych dwóch które ci się podobają a zawsze możesz popatrzeć jeszcze na Dewalt'a oni też robią bardzo dobre wkrętarki.

1
  • #5 21 Mar 2018 19:31
    Jan_23457
    Poziom 5  

płetwa napisał:
    Bosch GSR 120 (wada 2 lata gwarancji, 12v cena ~400zł)
    Makita DF331DWYX2 (3 lata gwarancji, 10,8v cena ~500zł)

Jak dla mnie żadna nie dorasta do pięt tej maszynie:
    https://www.metabo.com/pl/pl/maszyny/urzadzen...080500-wiertarko-wkretarka-akumulatorowa.html
    Znajdziesz w okolicach 500zł. Miałem okazje w różnych okolicznościach testować wszystkie trzy.

DriverMSG napisał:

Tylko one niestety obie kosztują więcej niż 500zł dokupując zestaw wierteł bitów itp.
    A co sądzicie o Macallister, 18V można mieć za 350zł.

0
  • #6 21 Mar 2018 19:36
    yanes
    Poziom 22  

Nic już nie kupie z Mcallistera to sprzęt który nadaję się tylko do położenia na półce.Kupiłem młotowiertarkę po zrobieniu trzech otworów w pustaku max siadła, po naprawie znowu pokretło nie przełączalo , na koniec po skończonej gwarancji zaczeło się kopcic z niej i wywaliłem to dziadostwo.

1
  • #7 21 Mar 2018 19:41
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Jan_23457 napisał:
    Tylko one niestety obie kosztują więcej niż 500zł dokupując zestaw wierteł bitów itp.
    Z praktyki wiem, że połowa tych bitów w zestawach leżą nieużywane, a te co potrzebne zużyjesz na pierwszej robocie.
    W ogóle tego bym nie brał pod uwagę. Za dobre bity trzeba płacić po kilkadziesiąt zł. sztuka.
    Mam w domu Makitę 18V Li-Ion od około 12 lat (też z udarem) - nadal śmiga bez problemów, baterie trzymają i złego słowa o niej nie powiem. Udar przydaje się do wiercenia w cegle (choćby pod dyble na obrazki).
    W pracy mam dwie Makity 12V (starsze modele), jedna z nich już pełnoletnia - przeżyły nie jedną budowę i dziesiątki remontów.

1
  • #8 21 Mar 2018 20:08
    jaszczur1111
    Poziom 33  

Przy wyborze kieruj się jeszcze jedną, nieuwidacznianą cechą. Jest to tzw. soft start. Szlag mnie trafia za każdym razem, gdy biorę do ręki ten szajs. Chodzi o to, że przykładam się dynamicznie z naciskiem i jednocześnie wciskam przycisk a tu zamiast spodziewanej pracy nic przez ok 0,2sek. Tragedia. Nie wiem jak jest konkretnie jak jest w tej Makicie, ja dostałem na urodziny Boscha, więc nie wypada marudzić. Jak wciskam przycisk, to on myśli, więc wciskam odruchowo do końca i wtedy wchodzi na pełne obroty, czego akurat już nie potrzebuję. Złodziej czasu. Do tego brak blokady przy zatrzymaniu i nie wiadomo jak dokręcić futerko.

Osobiście nie lubię Boscha z innych powodów, więc moje osobiste uprzedzenia nie powinny rzutować. Uważam jednak, że ta firma już od dawna jedzie na opinii, a ma ją ciągle bardzo dobrą zarówno w Polsce jak i na wschodzie.

Makitę dostałem (nie na urodziny) mocno starganą, bez aku i mimo że jest na 18V, przy zasilaniu z 12V jest nie do zatrzymania. Moja najlepsza jak dotąd wkrętarka.

1
  • #9 21 Mar 2018 20:16
    Jan_23457
    Poziom 5  

Czyli podsumowując najbardziej polecacie makitę, teraz tylko pytanie czy 10,8v to nie za mało do sensowych prac? Słyszałem opinię, że w przypadku markowych sprzętów napięcie nie jest aż takie ważne co o tym myślicie?

0
  • #10 21 Mar 2018 20:38
    wiesiekmisiek
    Poziom 23  

Jeżeli chcesz długo i pewnie pracować to 18 V i minimum bateria 3 lub 4 ah. Te 10,8 v to do skręcania mebli tylko.

0
  • #11 21 Mar 2018 21:42
    Jan_23457
    Poziom 5  

Faktycznie doczytałem, że gwarancję Boscha można rozszerzyć do 36 msc (24 na baterię). Wie ktoś czy w przypadku makity bateria ma gwarancję 36 msc czy jest może ograniczona do 24 lub 12?

0
  • #13 21 Mar 2018 22:36
    Jan_23457
    Poziom 5  

Ok, dzięki za informację w takim razie będę musiał się przyjrzeć jednak wkrętarce Metabo, gdyż dają pełną 3 letnią gwarancję. Dzięki za pomoc

0
  • #14 22 Mar 2018 06:16
    yanes
    Poziom 22  

Metabo nie polecam , one nie są warte tej ceny, będziesz żałował po tych trzech latach.Mam w firmie parę ich elektronarzędzi, ostatnie dobre i trwałe wyprodukowali młotowiertarki i ukośnice przed 2000 rokiem. To co obecnie produkują to nie jest warte zakupu, nawet tu na forum ktoś ostatnio psioczył że mu po gwarancji padł przełącznik.

1
  • #15 22 Mar 2018 10:01
    jaszczur1111
    Poziom 33  

Na początku piszesz, że ma służyć w domu do drobnych prac a teraz masz na myśli "sensowne" prace. Nie wiem czego tak naprawdę potrzebujesz. Nie ma narzędzi do wszystkiego. W profesjonalnym warsztacie znajdziesz małe i duże. Tobie być może wystarczy średnie. Ten Bosch ma malutkie aku. Na szczęście są 2 więc drugie zawsze w pogotowiu. Ale gdyby nie było w pobliżu ładowarki, nie starcza prądu na długie prace. Tak jak pisze wiesiekmisiek, do skręcania mebli. A jak się trafi kilka szaf to i na to może nie starczyć.

Jako, że aku są słabym punktem, mam kilka wkrętarek przerobionych na akumulator na przewodzie. Wiem, że to uwłacza idei bezprzewodowości, ale kicham na to. Chcę zapomnieć o ładowaniu. 5-10Ah to jest dla mnie.Nawet rozładowany akumulator o takiej pojemności, potrafi jeszcze ukręcić nie jedną śrubę. :D

1
  • #16 22 Mar 2018 18:04
    Jan_23457
    Poziom 5  

Dziękuję za odpowiedzi, dziś nabyłem Boscha GSB 120 w stosunkowo dobrej cenie ~380zł wraz z dwoma aku i pakietem startowym. Używając wkrętarki po puszczeniu przycisku silnik iskrzy, czy to normalne?

0
  • #18 23 Mar 2018 23:40
    jaszczur1111
    Poziom 33  

Jak puszczasz przycisk, to silnik jest zwierany żeby szybciej się zatrzymał. Działa wtedy jak zwarta prądnica i stąd to iskrzenie. Nie jest groźne.

1
  • #19 23 Mar 2018 23:42
    Jan_23457
    Poziom 5  

Dzięki za informacje, wszystko jasne, po pierwszych pracach wkrętarka polecam to urządzenie, oby służyło.

0