Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektryk bardzo prosi o poradę. Potencjał na "zerze".

Potus1 21 Mar 2018 21:51 1758 19
  • #1 21 Mar 2018 21:51
    Potus1
    Poziom 9  

Załapałem się na opiekę elektryczną w biurowcu. Wiadomo jak to w biurowcu pomieszczenia przechodzą z rąk do rąk raz ktoś ma dwa pomieszczenia, za chwilę trzy, potem jedno. I elektrycy przełączają tak żeby wszystko "biło" na odpowiednie liczniki. W rozdzielni głównej są wszystkie liczniki i jest ich kilkanaście wszystkie 3fazowe. Do każdego licznika jest FR cztero-polowy z "zerem" ( jako zabezpieczenie za licznikowe). I teraz tak: Przy wymianie licznika okazało się, że po wyłączeniu FR zalicznikowego, nawet po już wyłączonym ZPL, na stykach odpływowych pokazuje się napięcie 230 V do N i do PE ( w tym również na styku odpływowym N tego FR ). Oczywiści coś się tam po paliło w biurach. Wymyśliłem takie rozwiązanie, tylko nie wiem czy tak może być. Chcę zrobić jedną listwę N za licznikową gdzie podepnę wszystkie przewody N odpływowe do rozdzielnic w lokalach. (chciałem wymienić wszystkie FR na 3 polowe i dać ZUGi na N ale jest tego niecałe 20 sztuk, a to dla właściciela za duża kasa). Zastanawiam się czy mogę spiąć wszystkie N za pomiarami ? Czy nie zaburzy mi to Pomiarów na licznikach? Czy jeżeli zastosuję FR 3 polowy i osobny zacisk N to może mi się pojawić napięcie zwrotne na zaciskach odpływowych FR przy jego wyłączeniu ? Ja wiem że najlepiej to by było powyszukiwać skąd ten napięcia zwrotne, ale to biurowiec i zawsze ktoś tam coś robi a w niedziele nikt nie przyjdzie i nikt nie zostawi kluczy z lokali elektrykowi żeby się szwędał z drabiną po biurach.

0 19
  • #2 21 Mar 2018 22:05
    haneb
    Poziom 23  

Potus1 napisał:
    Zastanawiam się czy mogę spiąć wszystkie N za pomiarami ? Czy nie zaburzy mi to Pomiarów na licznikach?
    Można. Nawet lepiej jakby nie przechodziły przez licznik (więcej połączeń - potencjalnych problemów) tylko podłączać N bezpośrednio do szyny przed licznikami. Rozłączniki 4 polowe to jakaś porażka.

0
  • #3 21 Mar 2018 22:13
    Parowy
    Poziom 19  

Witaj.

W kwestii elektrycznej nie pomogę, ale podzielę się doświadczeniem :)

Potus1 napisał:
    ale to biurowiec i zawsze ktoś tam coś robi a w niedziele nikt nie przyjdzie i nikt nie zostawi kluczy z lokali elektrykowi żeby się szwędał z drabiną po biurach.

Powiedz że mogą popalić się urządzenia biurowe, komputery, jeżeli nie udostępnią Ci pomieszczeń w celu doprowadzenia instalacji elektrycznej do ładu.
    Z tym nie ma żartów a i koszty zepsutych urządzeń zapewne spore.

Obsługuję budynek użyteczności publicznej w innym zakresie, czasem muszę wygonić pracowników żeby wykonać jakieś prace, dąsają się ale trudno, ja też tam pracuję.

Pozdrawiam

0
  • #4 21 Mar 2018 22:25
    jann111
    Poziom 31  

Potus1 napisał:
    ale to biurowiec i zawsze ktoś tam coś robi

Ile czasu zajmuje wyłączenie kilkunastu obwodów rozłącznikami i sprawdzenie kiedy zanika napięcie na liczniku o którym piszesz?
    A potem już tylko z górki....

Dodano po 1 [minuty]:

haneb napisał:
    Można. Nawet lepiej jakby nie przechodziły przez licznik (więcej połączeń - potencjalnych problemów) tylko podłączać N bezpośrednio do szyny przed licznikami.

Pewnie, może jeszcze ze dwie fazy puścić bokiem.:|

0
  • #5 21 Mar 2018 22:50
    Potus1
    Poziom 9  

Wyłączenie rozłącznika powoduje pokazanie się tego napięcia i własnie wtedy wypaliły się jakieś listwy zasilacze i coś tam. Więc nie tędy droga bo musiałbym wcześniej po wyłączać wszystkie zab. obwodowe. ale wtedy nie będzie napięcia zwrotnego.

0
  • #6 21 Mar 2018 23:55
    CYRUS2
    Poziom 36  

Potus1 napisał:
    Wyłączenie rozłącznika powoduje pokazanie się tego napięcia i własnie wtedy wypaliły się jakieś listwy zasilacze i coś tam. Więc nie tędy droga bo musiałbym wcześniej po wyłączać wszystkie zab. obwodowe. ale wtedy nie będzie napięcia zwrotnego.
    Popaliłp się dlatego, że FR powinien być 3P+N lub 3P.
    Pomiar napięcia.
    Podejrzewam,że było to mierzone miernikiem AC pokazującym składowa stałą.
    Watpię żeby skąś sie wzieło 230V AC na 3 fazach.
    Robiąc diagnostyke, mierzy się też Rw nie tylko napięcie.
    Pomiar Rw metodą techniczną.
    Obydwa pomiary dają pojecie o pochodzeniu napięcia.

.

0
  • #7 22 Mar 2018 01:17
    Potus1
    Poziom 9  

Może i powinien być FR 3P ale nie jest. Napięcie pojawia się z innych obwodów. To sprawdziłem. Wyłączenie innego obwodu odłącza to napięcie zwrotne. Może i wątpisz że sie pojawiło ale jest. Nie wiem co to jest Rw. Pochodzenia napięcia jest mi znane. Napięcia się pojawia z innych gdzieś tam spiętych obwodów a przyczyną jest odłączenie "zera" N.

0
  • #8 22 Mar 2018 07:12
    kj1
    Specjalista elektryk

Zacisk N w liczniku potrzebny jest do pomiaru napięcia. N musi być podłączone, ale nie musi "przechodzić" przez licznik. Dopływ i odpływ N w liczniku to z reguły jedna, metalowa kostka.

jann111 napisał:
    Pewnie, może jeszcze ze dwie fazy puścić bokiem.

Już są "puszczone" skoro napięcie pojawia się po wyłączeniu rozłącznika.
    Potus1 napisał:
    Może i powinien być FR 3P ale nie jest. Napięcie pojawia się z innych obwodów. To sprawdziłem. Wyłączenie innego obwodu odłącza to napięcie zwrotne.
    Zdajesz sobie sprawę, że w tej chwili pomiar na tych dwóch obwodach jest nieprawidłowy?

0
  • #9 22 Mar 2018 08:26
    kkas12
    Poziom 41  

Potus1 napisał:
    Napięcia się pojawia z innych gdzieś tam spiętych obwodów a przyczyną jest odłączenie "zera" N.
    Jak można w pracującej instalacji odłączać przewód N???

Sprawa moim zdaniem jest raczej prosta.
    Dwa obwody rozdzielcze zostały połączone gdzieś tam na górze. Nie jest to raczej przypadek bo zostały sfazowane. Więc nie odłączenie "zera" (kto tak postępuje?) jest powodem "powrotu" napięcia a odłączenie jednego z dwóch równolegle spiętych w.l.z. w których najprawdopodobniej jedna nie ma ciągłosci żyły N.

Wywal w diabły te czterotorowe FR. I nie baw się też we wspólną szynę N dla wszystkich obwodów za licznikami.

Jest jeszcze możliwość sczepienia co najmniej dwóch fazowych zestyków w FR.
    Ale z czymś takim jeszcze się nie spotkałem a poza tym coś takiego byłoby najpewniej zauważalne podczas manipulowania aparatem.

0
  • #10 22 Mar 2018 09:59
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Potus1 napisał:
    Chcę zrobić jedną listwę N za licznikową gdzie podepnę wszystkie przewody N odpływowe do rozdzielnic w lokalach.
    Absolutnie nie - tak robić nie wolno, to jest karygodne.
    Co prawda dotyczy to podliczników, ale już przy licznikach rozliczanych z Energetyką jest to niedopuszczalne.

1
  • #11 22 Mar 2018 14:12
    pol102
    VIP Zasłużony dla elektroda

Cały czas zastanawiam się nad tym przewijaniem N i nierzadko PEN czy "zera" przez licznik. Dużo mądrzejsi od nas Niemcy, masowo wyciągają do układu pomiarowego przewód z głównej N listwy. N/PEN WLZ leci bezpośrednio z tej listwy... tak na chłopski rozum to usuwa najsłabsze ogniwo... bo ile razy byliście na poprawkach po "monterach" liczników.

0
  • #12 22 Mar 2018 15:23
    elektronikq
    Poziom 24  

A czy nie można w rozłączniku 4 polowym wykorzystać 3 pól na fazy a N spiąć na wolnym ZUGU? Po prostu jeden tor w rozłączniku byłby wolny.
    Poza tym autor tematu powinien narysować schemat elektryczny jego "wizji" podłączenia.

pol102 napisał:
    Dużo mądrzejsi od nas Niemcy,

Nie no sam siebie nazywasz głupszym? Proszę nie używaj takich sformułowań bo to godzi na pewno w niektórych inżynierów.
    Wszędzie są lepsi i gorsi.

1
  • #13 22 Mar 2018 15:31
    Akrzy74
    Poziom 39  

Do autora!

Potus1 napisał:
    Elektryk bardzo prosi o poradę. Potencjał na "zerze" N.

Skoro decyduje się kolega napisać nowy temat, oczywiste jest, że ma kolega problem i prosi o poradę. Proszę też nie stawiać znaku równości między przewodem zerowym a netralnym, bo to inne środki ochrony przeciwporażeniowej.
    Proszę zapoznać się (właściwie przypomnieć sobie, bo rejestrując się na forum kolega zapoznał się z regulaminem) z regulaminem, szczególnie z punktem 3.1.15 i poprawić tytuł w pierwszym poście.

0
  • #14 23 Mar 2018 00:31
    Potus1
    Poziom 9  

kkas12 napisał:

Normalnie. 4 polowym FR :) Nigdy bym nie wyłączał sam z siebie ale taki jest aparat.

elektronikq napisał:
    A czy nie można w rozłączniku 4 polowym wykorzystać 3 pól na fazy a N spiąć na wolnym ZUGU? Po prostu jeden tor w rozłączniku byłby wolny.
    Poza tym autor tematu powinien narysować schemat elektryczny jego "wizji" podłączenia.

Tak by była najprościej ale nie ma miejsca na takiego zuga. wszystkie FRy są ściśnięte i nic już nie wejdzie.

Po głębszych oględzinach ( bez wyłączania i mierzenia wygląda na to że tylko przewody N są po podpinane byle gdzie bez patrzenia do którego obwodu. Co daje taki właśnie efekt wyłączam FR z N i pojawia się potencjał na wyłączonym zacisku N. W zasadzie tylko jedna rzecz mnie powstrzymuje przed zaproponowaniem właścicielowi wymiany FR 4p na FR 30 + ZUG. Bo to rozwiązanie na pewno uzdrowi sytuację z wypalaniem się urządzeń u najemców. Czy spięte za licznikami przewody N powodują jakieś zmiany w naliczaniu energii przez liczniki ? To jest mój jedyny problem.
    Moderowany przez Akrzy74:

Udzielam ostrzeżenia. Szczyt bezczelności- prosiłem, reakcja znikoma. To jest forum dla poważnych i rozsądnych ludzi.

0
  • #15 23 Mar 2018 00:48
    JWitek
    Poziom 23  

Potus1 napisał:
    Czy spięte za licznikami przewody N powodują jakieś zmiany w naliczaniu energii przez liczniki ? To jest mój jedyny problem.

To zależy, jak daleko za licznikami połączysz N-y. Jeżeli "blisko" - to zmiany sa pomijalne. Jeżeli "daleko", to niektórzy podarują innym trochę opłaconej przez siebie energii:)

0
  • #16 23 Mar 2018 06:46
    kkas12
    Poziom 41  

Piszesz kolego niestworzone rzeczy.
    Najpierw "Napięcia się pojawia z innych gdzieś tam spiętych obwodów a przyczyną jest odłączenie "zera" N." By później samemu to wyśmiać pisząc

Potus1 napisał:
    Normalnie. 4 polowym FR Nigdy bym nie wyłączał sam z siebie ale taki jest aparat.

Ale następuje nagła zmiana hierarchii problemów
    Potus1 napisał:
    Czy spięte za licznikami przewody N powodują jakieś zmiany w naliczaniu energii przez liczniki ? To jest mój jedyny problem.
    Co moim zdaniem jest błędem bo ten "problem" ustąpi gdy doprowadzisz instalację do stanu używalności bezstresowej :)

0
  • #17 23 Mar 2018 07:15
    CYRUS2
    Poziom 36  

Potus1 napisał:
    Napięcie pojawia się z innych obwodów. To sprawdziłem. Wyłączenie innego obwodu odłącza to napięcie zwrotne. Może i wątpisz że sie pojawiło ale jest. Nie wiem co to jest Rw.
    Rezystancja wewnętrzna źrodla. Napiieice pojawia się poprzez odbiorniki innego obwodu.
    Dlatego mówiłem o Rw źródła.
    Rozłączasz tym FR-erem N kilku niezależnych instalacji- fazy tylko w jednej.
    Niezłe partactwo.
    Musisz znaleźć to połączenie.
    Internetowo tego nie rozwiążesz.

0
  • #18 23 Mar 2018 07:17
    Potus1
    Poziom 9  

Potus1 napisał:
    kkas12 napisał:

Normalnie. 4 polowym FR Nigdy bym nie wyłączał sam z siebie ale taki jest aparat.

Owszem wyśmiewam ale to co Ty napisałeś, kolego To ty się zastanawiałeś jak można odłączyć N. Problem wyniknął jak monter ZE wymieniał licznik. Wyłączył sobie ZPL sprawdził na liczniku-> brak napięcia. Wymieniał. Rozkręcił. Zdjął licznik z przewodów i pokazało mu się napięcie na przewodach odpływowych. wyłączył FR i miał po problemie zrobił swoje i poszedł ale pokazał adminowi co jest grane a ten do mnie zadzwonił. Tyle.

0
  • #19 23 Mar 2018 08:53
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 32  
  Szukaj w 5mln produktów