Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Anteny Meteo

mag32 18 Aug 2005 13:51 1863 6
    mag32
    Level 19  
    Witam szanowne grono.
    Poszukuje opisu konstrukcji anten do odbioru sygnałów z satelitów meteo, oraz anten kierunkowych do tego zastosowania. Niestety większość linków które znalazłem na forum jest już nieaktualne.
    mag32
    Level 19  
    a gdyby tak zastosować do odbioru sygnałów satelitarnych anteny Yagi-Uda ? Na przykład z przerobionej anteny UKF ? Jak to poobliczać, znaczy długości elementów z anteny powiedzmy 4 elementowej ? Wiem że trzeba by nią trafić wsatelitę, ale Orbitron ma możliwość sterowania Pozycjonera więc to nie problem.
    Jap
    Level 28  
    „ale Orbitron ma możliwość sterowania Pozycjonera więc to nie problem”
    mag32 – to zazdroszczę Ci takiego pozycjonera – pewnie nieźle się spłukałeś :o( . Ale przyda się na pewno do HRPT bo w APT to chyba nie ma sensu bawić się w rotory...
    sq6fmy
    Level 22  
    czesc!

Antena yagi nada sie owszem ale musi byc to antena krzyzowa (aby pracowala w polaryzacji kolowej). Troche teorii i przyklady takich anten znajdziesz w Poradniku Ultrakrotkofalowca strony 887-894. Ksiazka jest na sieci a link gdzies znajdziesz na elektrodzie (chyba nawet na stronie glownej go kiedys widzialem)

pozdr
    Jacek
    mag32
    Level 19  
    Więc tak, faktycznie do APT wystarcza QHA. Co do HRPT nie mam jeszcze odbiornika więc nie testowałem na razie. A co do Yagi to większość jest w Poradniku UKF. Ciężko go jednak było skopiować.
    Dzięki wszystkim i pozdroofka
    SQ7JZI