Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pomiar impedancji PZ w sieci IT

markus-19 22 Mar 2018 10:40 2949 62
  • #1 22 Mar 2018 10:40
    markus-19
    Poziom 18  

Witam. W książce W. Orlik "Badania i pomiary elektroenergetyczne dla praktyków" jest wzmianka aby uziemić punkt wspolny/neutralny transformatora aby dokonać pomiaru impedancji pętli zwarcia w sieci IT. Zastanawia mnie w jakim celu? Czy może jednak jest to błąd?

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • #2 22 Mar 2018 12:21
    stonefree
    Poziom 24  

A nie chodzi o pomiar napięcia rażeniowego metodą małoprądową?

0
  • #3 22 Mar 2018 17:38
    118460
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 22 Mar 2018 18:46
    markus-19
    Poziom 18  

WojcikW napisał:
    Jak to w jakim celu? Bez tego zabiegu np. w IT w szpitalu impedancja pętli zwarcia będzie w setkach kiloomów.

Impedancja linii podczas pomiaru (bez uziemienia czegokolwiek) wychodzi zazwyczaj między 0,15 a 1,15ohm. Pomiar L-PE kilkadziesiąt Ohm. Pomijając celowość zabiegu jak miałoby to wyglądać np na osiedlu zasilanym z IT, gdzie do trafa dostępu zwykły elektryk nie ma, nie mówiąc już o ingerencji...

Czy ktoś robił może pomiary na takich sieciach? Albo wie o co chodziło autorowi książki?

0
  • Sklep HeluKabel
  • #5 22 Mar 2018 19:12
    118460
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 22 Mar 2018 19:37
    markus-19
    Poziom 18  

Oczywiście i na co dzień takie pomiary wykonuję.

0
  • #7 22 Mar 2018 20:19
    CYRUS2
    Poziom 36  

markus-19 napisał:
    Czy ktoś robił może pomiary na takich sieciach? Albo wie o co chodziło autorowi książki?
    Napisał kolega Wójcik dokładnie o co chodzi.
    markus-19 napisał:
    Impedancja linii podczas pomiaru (bez uziemienia czegokolwiek) wychodzi zazwyczaj między 0,15 a 1,15ohm. Pomiar L-PE kilkadziesiąt Ohm. Pomijając celowość zabiegu jak miałoby to wyglądać np na osiedlu zasilanym z IT, gdzie do trafa dostępu zwykły elektryk nie ma, nie mówiąc już o ingerencji..
    Niech kolega narysuje schemat ideowy tego IT kolegach chce mierzyć.

Różne układy są podciągane pod IT.

0
  • #8 22 Mar 2018 20:41
    markus-19
    Poziom 18  

A jaki schemat mam narysować? Chyba wiadomo że jest odizolowane od ziemi. Dla warunku SWZ robi się pomiar IPZ L-L.

Dodano po 1 [minuty]:

CYRUS2 napisał:
    Różne układy są podciągane pod IT.

Jakiś przykład?

0
  • #9 22 Mar 2018 20:51
    Femen
    Poziom 16  

Witam,
    mierząc warunki SWZ dla zakładów gdzie istnieje sieć IT najprostrzym sposobem jest opisywana wcześniej metoda uziemienia jednego z zacisków transformatora(np N).
    Układ IT zmienia się wtedy w układ TN i jest możliwy pomiar pętli zwarcia klasyczną metodą.

Dodano po 1 [minuty]:

CYRUS2 napisał:
    A jaki schemat mam narysować? Chyba wiadomo że jest odizolowane od ziemi. Dla warunku SWZ robi się pomiar IPZ L-L.

Od kiedy ochronę mierzy się bez udziału przewodu ochonnego?
    Czyli ciągłość siatki uziemień nie ma tu znaczenia?
    Pierwsze zwarcie też może być niebezpieczne.
    Zakładając sytuację, że R_uziomu=1000 om, a I_pojemnościowe=400mA, bo to rozległa instalacja to napięcie jakie może powstać na tym metalowym elemencie wynosi dużo powyżej 120VAC.

0
  • #10 22 Mar 2018 21:50
    CYRUS2
    Poziom 36  

CYRUS2 napisał:
    Tego nie napisałem. Proszę przypisać właściwego autora.

0
  • #11 22 Mar 2018 22:39
    118460
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 22 Mar 2018 22:58
    markus-19
    Poziom 18  

WojcikW napisał:
    Jakie osiedle w Polsce zasilane jest z IT? Kolega widać nie ma zielonego pojęcia o IT. Pewnie nie jest elektrykiem.

Nie było słowa o osiedlu w Polsce. Ale może wyjaśnisz mi jak ma się IPZ do SWZ?
    Ps. Może i jestem żółtodziobem, ale jeśli Ty znasz IT tylko z polskich książek to raczej nie podyskutujemy...

0
  • #13 22 Mar 2018 23:14
    118460
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 22 Mar 2018 23:39
    markus-19
    Poziom 18  

Nie mówimy o przepisach tylko o sposobie wykonywania pomiarów, a dokładniej pytanie z postu 1
    Dodano po 7 [minuty]:

Femen napisał:
    Układ IT zmienia się wtedy w układ TN i jest możliwy pomiar pętli zwarcia klasyczną metodą.

Jak na razie tylko taki powód znajduję.
    Dodano po 13 [minuty]:
    WojcikW napisał:
    Jednostką impedancji jest om a nie ohm

Pomiar impedancji PZ w sieci IT

Poniekąd masz rację..

0
  • #15 22 Mar 2018 23:44
    118460
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 23 Mar 2018 00:01
    markus-19
    Poziom 18  

WojcikW napisał:
    to
    WojcikW napisał:
    Jeżeli chcesz zrobić w IT pomiar IPZ L-PE bez uziemiania to możesz, tylko będzie on służył "psu na budę".
    Pomiar impedancji PZ w sieci IT
    Dodano po 10 [minuty]:
    Na czerwony wynik nie zwracaj uwagi, nie zmieniłem ustawień. I nie wmawiaj mi jak dystrybutor w PL że MI 3125 BT nie jest przystosowany do sieci IT(bo... na polski rynek nie jest) 😁

0
  • #17 23 Mar 2018 00:20
    118460
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 23 Mar 2018 07:27
    markus-19
    Poziom 18  

To co opisujesz niczym się nie różni od pozostałych IT, przemysłówka, statki, wszechstronne użycie w Skandynawii. Ponawiam pytanie jak w praktyce wygląda np uziemienie punktu wspólnego transformatora?

0
  • #19 23 Mar 2018 08:02
    CYRUS2
    Poziom 36  

markus-19 napisał:
    To co opisujesz niczym się nie różni od pozostałych IT, przemysłówka, statki, wszechstronne użycie w Skandynawii.
    Nie ma jednoznacznego pojęcia: układ IT.
    Poczytaj normę 60364 4 - 41: 2000
    Układy określane jako IT mogą być różnie realizowane.
    Norma pisze o możliwości uziemienia przewodu fazowego.
    Także nie musi być wyłączane dopiero drugie zwarcie.
    Kolega musi dokładnie wiedzieć jaką konfigurację IT kolega mierzy.
    markus-19 napisał:
    Ponawiam pytanie jak w praktyce wygląda np uziemienie punktu wspólnego transformatora?
    Moze być różnie.

0
  • #20 23 Mar 2018 08:43
    markus-19
    Poziom 18  

CYRUS2 napisał:
    Moze być różnie.

A nie chodzi o brak konieczności wyłączenia zasilania przy pierwszym doziemieniu?

Kiedyś w mieszkaniówce też nie było konieczności, wystarczyła kontrola stanu izolacji, obecnie musi być zastosowane RCD

Dodano po 18 [minuty]:

CYRUS2 napisał:
    Kolega musi dokładnie wiedzieć jaką konfigurację IT kolega mierzy.

Nie ma znaczenia sposób realizacji wyłączenia zasilania, pojedyncze zwarcie nie wpływa na pomiar IPZ linii. Pisałem o tym w innym temacie. Poza tym pierwsze doziemienie to nie jest uziemienie punktu wspólnego transformatora.

0
  • #21 23 Mar 2018 15:24
    CYRUS2
    Poziom 36  

markus-19 napisał:
    Kiedyś w mieszkaniówce też nie było konieczności, wystarczyła kontrola stanu izolacji.
    Brednie wypisujejsz.
    Nigdy wmieszkaniówce takiego nie było pod katem ochrony przed dotykiem pośrednim.
    Nawet być nie mogło.
    Do tego stopnia się nie orientujesz, że nawet nie wiesz co piszesz.

Poukładaj sobie w głowie zasady ochrony przeciwporażeniowej.
    Nawet nie wiesz po co się stosujje IT - w jakim celu.
    markus-19 napisał:
    obecnie musi być zastosowane RCD
    Wcale nie musi być zastosowane.

0
  • #22 23 Mar 2018 16:39
    markus-19
    Poziom 18  

Jesteś w błędzie. Widać IT to dla Ciebie czarna magia. Jeśli nie jesteś w stanie pomóc w temacie to proszę nie zabieraj głosu.

Dodano po 18 [minuty]:

Zrobiło się nerwowo i niepotrzebnie. W starych instalacjach w budynkach mieszkalnych były wyłączniki nadmiarowoprądowe + kontrola stanu izolacji. Pojedyncze doziemienie informowało sygnałem dźwiękowym o nieprawidłowym działaniu instalacji. Nie było obowiązku wyłączenia zasilania. Teraz w mieszkaniówce taki obowiązek jest na każdym kursie. Powtarzam że to jest w Skandynawii.

Czy możemy już wrócić do tematu?

0
  • #23 23 Mar 2018 22:00
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Dodam od siebie tyle że to wymuszone doziemienie na trafo dla potrzeb pomiaru należy dokonać przez zabezpieczenie tak dla spokoju ducha. Nie zalecam na żywca zwierać przewodem. Lepiej jak jest na nim zabezpieczenie.

0
  • #24 23 Mar 2018 22:14
    118460
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 23 Mar 2018 23:04
    15kVmaciej
    Poziom 35  

WojcikW napisał:
    Przede wszystkim transformator medyczny

..wymaga zdefiniowania, co to za unormowane urządzenie.
    Wtedy będzie łatwiej się odnieść.

0
  • #27 24 Mar 2018 00:24
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Zapoznałem link, wciąż nie odnajduję w swoim katechiźmie, co to za jeden „medyczny”. A są „techniczne” albo „powszechnego zastosowania”?

0
  • #28 24 Mar 2018 01:31
    CYRUS2
    Poziom 36  

markus-19 napisał:
    Pojedyncze doziemienie informowało sygnałem dźwiękowym o nieprawidłowym działaniu instalacji. Nie było obowiązku wyłączenia zasilania. Teraz w mieszkaniówce taki obowiązek jest
    Problem kolegi Markus-19 polega na tym, że nie ma zielonego pojęcia na jakiej zasadzie działa system ochrony przeciwporażeniowej IT w skandynawii.
    Gdyby miał jakieś pojęcie to byłaby sensowna polemika.

Jeżeli nie było a teraz jest to jest absolutnie co innego niż IT w Polsce.
    Bo w Polsce nadal nie ma takiego obowiązku.

Jeszcze wciska koledze Wójcikowi ciemnoty, że oba systemy nazywane IT to to samo.

0
  • #29 24 Mar 2018 03:24
    markus-19
    Poziom 18  

CYRUS2 napisał:
    Jeżeli nie było a teraz jest to jest absolutnie co innego niż IT w Polsce.
    Bo w Polsce nadal nie ma takiego obowiązku.
    Jeszcze wciska koledze Wójcikowi ciemnoty, że oba systemy nazywane IT to to samo.

Nie absolutnie co innego bo w Polsce nie stosuje się IT w mieszkaniówce. Tam też nie wszędzie jest taki wymóg. Podaj mi proszę dwa różne przykłady IT. Sposób izolacji trafa nie istotny. Sprawdzając czy dane zabezpieczenie np C16 może być zastosowany to jaki pomiar impedancji zrobisz L-L czy L-PE?

Pomijając ochronę podstawową jako dodatkowa ochrona przed dotykiem pośrednim możemy zastosować: urządzenia do kontroli stanu izolacji, urządzenia rożnicowoprądowe, urządzenia ochronne napięciowe, samoczynne wyłączenie zasilania 0,2 lub 0,4 s te drugie tyczy naszej mieszkaniówki.

0
  • #30 24 Mar 2018 06:02
    118460
    Użytkownik usunął konto