Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Dioda czerwona 5mm - traci moc.

kmlgstn 22 Mar 2018 12:50 687 20
    kmlgstn
    Level 6  
    Witam serdecznie, jestem nowy w elektronice . Problem w tym, że jeśli podłącze diodę czerwoną 5mm i wentylatorek do tej samej baterii to gdy zostaje owy wentylatorek podłączony to dioda traci moc .
    Wentylator komputerowy 4,5V 100mA.
    Bateria 9V firmy Yokahama.
    Wszytko na płytce stykowej.
  • Helpful post
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Dla takiej bateryjki wentylator to już poważne obciążenie. Zmierz napiecie na baterii z podłączonym wentylatorem i bez niego. Wówczas przestaniesz się dziwić i zadawać bzdurne pytania. :cry:
  • Helpful post
    artur s
    Level 24  
    Za taką sytuację odpowiada rezystancja wewnętrzna baterii, która ogranicza maksymalny prąd baterii.
  • Helpful post
    gumisie
    Level 43  
    Witam.
    Kolego, nie podłącza się wentylatora zasilanego napięciem 4,5V pod źródło zasilania o wyższym napięciu (9V), dotyczy to również diody,. Diody zasilane są bardziej prądowo więc wymagany jest odpowiedni rezystor.
    kmlgstn wrote:
    gdy zostaje owy wentylatorek podłączony to dioda traci moc .
    To nie dioda traci moc lecz spada napięcie baterii.
    Pozdrawiam
    kmlgstn
    Level 6  
    Dzięki wielkie za wszystkie odpowiedzi :)

Dodano po 4 [minuty]:

gumisie wrote:
    Witam.
    Kolego, nie podłącz się wentylatora zasilanego napięciem 4,5V pod źródło zasilania o wyższym napięciu (9V), dotyczy to również diody,. Diody zasilane są bardziej prądowo więc wymagany jest odpowiedni rezystor.
    kmlgstn wrote:
    gdy zostaje owy wentylatorek podłączony to dioda traci moc .
    To nie dioda traci moc lecz spada napięcie baterii.
    Pozdrawiam

Rezystory oczywiście są podłączone, nic nie podłączone bezpośrednio pod baterie. :)
  • Helpful post
    gumisie
    Level 43  
    @kmlgstn do tego typu eksperymentu Możesz zastosować starą, sprawną i niepotrzebną ładowarkę od telefonu, 5V/1000mA.
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    Freddy
    Level 43  
    kmlgstn wrote:
    Problem w tym, że jeśli podłącze diodę czerwoną 5mm i wentylatorek do tej samej baterii to gdy zostaje owy wentylatorek podłączony to dioda traci moc .
    Dioda po prostu ulega uszkodzeniu.
    LED zasila się zasilaczami prądowymi, a nie bateryjka 9V. Proszę sobie zobaczyć do kart katalogowych LED czerwonych i zobaczyć jakie są dopuszczalne prądy i jakie przy takim prądzie jest napięcie Uf, to kolega zrozumie co, jak i dlaczego.
  • Helpful post
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Freddy wrote:
    kmlgstn wrote:
    Rezystory oczywiście są podłączone, nic nie podłączone bezpośrednio pod baterie.
  • Helpful post
    gumisie
    Level 43  
    Freddy wrote:
    LED zasila się zasilaczami prądowymi, a nie bateryjka 9V. Proszę sobie zobaczyć do kart katalogowych LED czerwonych i zobaczyć jakie są dopuszczalne prądy i jakie przy takim prądzie jest napięcie Uf, to kolega zrozumie co, jak i dlaczego.
    Mam nadzieję że tą swoją wypowiedź:
    kmlgstn wrote:
    Rezystory oczywiście są podłączone, nic nie podłączone bezpośrednio pod baterie. :)
    Podpiera teorią, chociażby tą wyczytaną w internecie.
    Pozdrawiam
    kmlgstn
    Level 6  
    gumisie wrote:
    Podpiera teorią, chociażby tą wyczytaną w internecie.
    Pozdrawiam

Tak po obliczeniu z wzoru wyszło 350Ohm wiec.... Tyle podpiąłem.
    gumisie
    Level 43  
    kmlgstn wrote:

Tak po obliczeniu z wzoru wyszło 350Ohm wiec.... Tyle podpiąłem.
    Obliczałeś to na tzw. papierze przy użyciu ołówka, ze wzoru ?, to wielki "szacun".
    Jednak podejrzewam że skorzystałeś z kalkulatora, np. http://kalkulor.pl/rezystor-do-led
    A co tam ja również wielokrotnie korzystam z tego typu programów.
    Pozdrawiam
    kmlgstn
    Level 6  
    gumisie wrote:
    Obliczałeś to na tzw. papierze przy użyciu ołówka, ze wzoru ?, to wielki "szacun".
    Jednak podejrzewam że skorzystałeś z kalkulatora, np. http://kalkulor.pl/rezystor-do-led
    Pozdrawiam

Wzór
    R=(U-Ud)/I
    U - napięcie zasilania
    Ud - napięcie diody
    I - Natężenie diody :D
    kmlgstn
    Level 6  
    Krzysztof Kamienski wrote:
    Ten szeregowy rezystor do wentylatora (5 VDC), co z nim ?

Znaczy sie , to były obliczenia do diody , wiatraczek nie potrzebuje ... zresztą powyżej 100Ohm Wiatraczek już całkowicie przestaje działać.
    kmlgstn
    Level 6  
    Krzysztof Kamienski wrote:
    @kmlgstn Ale jest pięciowoltowy, a ty zasilasz go dziewięcioma woltami (teoretycznie). Nie szkoda ci go, bo sie może zniszczyć. :cry:

Znaczy sie , jak pisałem jest to wiatraczek komputerowy , ma on wytrzymałość 11,5 V lecz po pomiarach wychodzi ,że na baterii 9V pobiera 4,5 V , a gdy podpiąłem do 12V Spadek był już 11,5V. Możliwe ,że ma jakiś układ w środku. A jeśli nawet , to stary wiatraczek niekupowany specjalnie na potrzeby "nauki" w czym narazie działał przez dobre 2h (bez przerwy) na tej baterii i w sumie nie biorąc pod uwagę bardzo szybkiego rozładowania baterii to nie było innych komplikacji :)
    gumisie
    Level 43  
    kmlgstn wrote:

Znaczy sie , jak pisałem jest to wiatraczek komputerowy , ma on mały układ już w sobie i bierze 4,5 V lub 11,5 V
    Że co .
    @Krzysztof Kamienski jako jeden z autorytetów elektrody, możesz Ty, mnie podpowiedzieć o co tu chodzi ?, ponieważ ja nie spotkałem się jeszcze z tego typu wentylatorami (istnieją takie ?).
    "
    Ps.
    "Kto pyta, nie błądzi a człowiek uczy się do śmierci"
    Freddy
    Level 43  
    gumisie wrote:
    Ten kalkulatory maja to do siebie, że zakładają dość dziwne napięcia Uf dla LED :)
    Quote:
    "1.2">Podczerwony
    "1.2">Czerwony
    "2.8">Żółty
    "3">Zielony
    "3.5">Niebieski
    "3.6">Biały
    Podczas, gdy rzeczywiste napięcia są inne i dość różne. Patrząc np. do katalogu Vishay mamy LED Red:

dla LED 2mA Uf=1.8 max 2.2V dla LED 10mA Uf=2 max 3V dla LED 20mA Uf=1.8 max 2.2V

Dlatego należy je traktować z ostrożnością, bo może się okazać, że założone przez kalkulatory napięcia różnią się znacznie od rzeczywistych.
    Ja również czasami używam kalkulatora, aby wstępnie określić wartość rezystora, ale zwykle potem już dobieram mierząc prąd.

Nie kojarzę żadnej diody czerwonej z napięciem przewodzenia 1.2V :)

kmlgstn wrote:
    Znaczy sie , jak pisałem jest to wiatraczek komputerowy ...
    Wentylatory komputerowe są na 5V, oraz na 12V
    Quote:
    ... ma on wytrzymałość 11,5 V
    Co to ma oznaczać? Takie dane znalazłeś w katalogu?
    kmlgstn
    Level 6  
    gumisie wrote:
    kmlgstn wrote:

Znaczy sie , jak pisałem jest to wiatraczek komputerowy , ma on mały układ już w sobie i bierze 4,5 V lub 11,5 V
    Że co .
    @Krzysztof Kamienski jako jeden z autorytetów elektrody, możesz Ty, mnie podpowiedzieć o co tu chodzi ?, ponieważ ja nie spotkałem się jeszcze z tego typu wentylatorami (istnieją takie ?).
    "
    Ps.

Ja sam nie wiem :) Napisałem tylko wyniki z pomiarów ;)
    kmlgstn
    Level 6  
    gumisie wrote:
    kmlgstn wrote:

Że co .
    "
    Ps.

Ja sam nie wiem :) Napisałem tylko wyniki z pomiarów ;)

Dodano po 3 [minuty]:

Zmiana mocy baterii na 12V Oraz zastosowanie kondensatorów. :D