Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana włącznika światła na 3 żyłowy N oraz L.

22 Mar 2018 13:17 1425 10
  • Poziom 7  
    Cześć

Planuje zakupić Sonoff Touch, ale nie jestem do końca pewien czy zadziała w moich puszkach podtynkowych. Mam tam sporo kabli i nie jestem pewien czy posidadma L oraz N. Załączam zdjęcie, będę wdzięczny jeżeli ktoś pomóże.
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 28  
    Widok puszki podtynkowej wskazuje na to, że instalacja jest prowadzona jako trzy żyłowa więc powinien tam znajdować się zarówno PN, L, oraz N. Pozostaje kwestia jak zostały te przewody wykorzystane.
  • Poziom 40  
    Aktualnie dochodzą 4 przewody to nawet jakby nie było można w rozetce przepiąć.
  • Poziom 7  
    Tylko jeden kabel z tych brązowych na dole ma na sobie napięcie. Czy jest taka możliwość ze jedne z nich to N a drugi L ?
  • Poziom 40  
    Jak nie masz miernika to weź żarówkę w oprawce z przewodami i sprawdź czy zaświeci.
  • Poziom 7  
    Czyli na N jak przykładam śrubokręt nie powinienem widzieć napięcia a na L już tak ? Czy powinno być widoczne na obu ?
  • Poziom 43  
    d112 napisał:
    Czyli na N jak przykładam śrubokręt nie powinienem widzieć napięcia a na L już tak ? Czy powinno być widoczne na obu ?
    Nie. W taki sposób sprawdzisz tylko brak napięcia.
    najprawdopodobniej w tym przewodzie na którego jest faza będzie i N i PE.
    Jednak wypinając ze złączek je musisz pamiętać, że możesz pozbawić napięcia odbiorniki usytuowane za tą puszką a także pozbawiasz je ochrony nawet jeśli będą działały.

Najlepiej poproś do pomocy osobę która będzie wiedziała co w trawie piszczy.
  • Poziom 7  
    Zmiana włącznika światła na 3 żyłowy N oraz L.Zmiana włącznika światła na 3 żyłowy N oraz L.Podłączyłem przełącznik i wyglada na to, że N jest bo się uruchamia i można nim sterować. Problem jest taki, że nie steruje światłem... światło się nie włącza ani nie wyłącza. Co może być problem ? Załączam zdjęcia z podłączenia.
  • Poziom 40  
    "N" chyba idzie do puszki kontaktu przez żarówkę i dlatego masz wrażenie, że działa. Wykręć żarówkę i sprawdź czy działa tak samo.
    Załanczasz zdjęcia bez schematu i opisu i co? Kto wie na których przewodach jest jaki potencjał, gdzie biegną. Pozostała część instalacji to zagadka. Jakiej odpowiedzi oczekujesz?
  • Poziom 39  
    Zdjęcia przedstawiają tą samą puszkę co w pierwszym poście? Jeśli tak to patrząc na zwykły wyłącznik (pierwszy post) od dołu dochodzą dwa brązowe i od góry 2 czarne. W poście #9 widać 1 brązowy i 2 czarne plus niebieski. Co się stało z jednym brązowym?
    Prawdopodobnie, żeby to prawidłowo podpiąć powinieneś te dwa brązowe tak jak były razem podpiąć do Lin, jeden (lub oba) czarne pod Lout a N-kę prawdopodobnie masz głębiej w puszcze powinieneś dołączyć kawałek kabelka i podłączyć pod Nin. Teraz mam wrażenie, że N-kę po prostu w środku puszki od czegoś odłączyłeś i podłączyłeś do tego nowego wył. Nie odłączaj żadnych kabli w środku tylko podłącz swój dodatkowy.