Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki sprzęt do szkolnej sieci Wi-Fi?

22 Mar 2018 14:01 1578 40
  • Poziom 10  
    Mam ofertę i zastanawiam się nad wyborem zakupu, do szkoły z przeznaczeniem dostępu dla uczniów - szkoła ponad 500 uczniów ale w zasięgu jednego zakładam AP około 200 Max. Wiadomo, że szkoły to temat trudny bo wszystko ma być tanio. Które z poniższych będzie dobrym rozwiązaniem w szkole a niezbyt drogie? Skłaniam się na wybór 3 ale nie mam pewności.
    Ktoś podpowie?
    1. UBIQUITI UniFi UAP-AC-PRO AP AC1300 5GHz, N450 2,4GHz 122m 2x1GbE LAN - 569 zł brutto
    2. Edimax Pro CAP1200 AC1200 PoE Radius - 429 zł brutto
    3. UBIQUITI UniFi UAP-AC-LITE AP AC867 5GHz, N300 2,4GHz 122m 1GbE LAN - 339 zł brutto
  • PCBway
  • Specjalista Sieci, Internet
    Jestem za UniFi bo znam (choć ten Edimax jest chyba podobny - oba mają centralne zarządzanie) ale:
    1. Po co komu AC??? Nie wystarczy N? A odbiorcy mają karty AC? 5 GHz zmusi do zwiększenia liczby punktów, bo jest większe tłumienie przez ściany. A jakie pasmo na łączu internetowym? Chyba że to ma być rozwojowe, ale będzie drożej.
    2. Dlaczego ma tam być do 200 dostępów na AP? Po pierwsze ani AP ani łącze internetowe nie wyrobią, a po drugie to jest szkoła, czy kawiarenka internetowa? Nie przesadzałbym.
    3. Jeśli Ubiquiti to już raczej Lite a nie Pro - szkoda pieniędzy.
  • PCBway
  • Poziom 22  
    UniFi ludzie chwalą.
    Jeszcze jedno. Do sterowania potrzebny kontroler. Ubiquiti oferuje darmową aplikację na Windows albo sprzętowy za ok 350 zł. Ja wolę sprzętowy, bo nie zależy od tego, czy komputer włączony czy nie. Edimax za sprzętowy chce ok. 1400 zł, a nie wiem, czy jest aplikacja.
    Sieć Ubiquiti działa nawet przy nieczynnym kontrolerze (jest konieczny do konfiguracji), ale wtedy nie ma kontroli np. za pomocą ticketów dostępowych. Te tickety pozwalają na ograniczanie dostępu.
  • Poziom 10  
    Odpowiadając na powyższe:
    Łącza dwa: UPC 100Mb oraz Netia 20Mb
    Wkrótce ruszą projekty MEN z cyfryzacją i powinniśmy się załapać na światłowód, więc sprawa nieco rozwojowa.
    Jeżeli wezmę dwa AP to czy do nich trzeba jakiś router? Wyczytałem na forum, że niektórzy to stawiali router i pod niego kilka AP.
  • Poziom 43  
    Router dostępowy do sieci zawsze musi być - kontroler do Unifi, a router to są 2 różne zagadnienia.
    sorand napisał:
    Jeżeli wezmę dwa AP to czy do nich trzeba jakiś router?
    Dwa AP na całą szkołę? Nie obejmą!
    Router chyba jakiś jest, skoro jest internet. Powinien być jakiś UTM, żeby było bezpiecznie.
    Potrzebny kontroler - napisałem wyżej, żeby można było skonfigurować. Przy Uni-Fi można zacząć od aplikacji, Edimaksa nie znam.
    Za to potem dodawanie kolejnych AP jest już bardzo proste, bo konfiguruje się to jak jeden AP.
    Sprawa może rozwojowa, ale nie widzę powodu aby uczniom zapewniać standard AC. Do czego? Do filmów 4K?
  • Poziom 16  
    200 klientów na jednego AP - nie bardzo widzę już nie mówiąc o odległościach, tłumieniu, nakładaniu się z innymi urządzeniami z okolicy (obecnie każdy może sobie włączyć router na telefonie, nakładanie się kanałów nie wiem może czarnowidz jestem).
    Sam w szkole mam na MT (szkoła ma podobną ilość osób-jakieś 600 uczniów może, ale jest również internat i tam siedzą prawie ciągle) najwięcej co na raz na ap-kach siedziało to ok. 70-80 klientów (oprócz tego z jednego łącza pracownia, administracja itp. ale to porozdzielane i przydzielona część łącza) ale ja tam mam więcej AP-ków. Zwykle do ap-ka jest max 10 klientów. Weź zlimituj też połączenie na użytkownika bo jak zaczną filmy zdzierać ...
    U mnie w sumie łącze 50 Mb na całość na routerze brzegowym można np. ustawić tak, że dla danej sieci daje Ci przykładowo nie mniej 10 Mb/s ale jak trzeba to bierze z tego co wolne (wg mnie to istotne bo mogłoby sparaliżować pracę), można sobie kilka wan-ów podpiąć jak niepewni operatorzy i jak coś to się przełącza się automatycznie.
  • Poziom 10  
    Nie muszę obejmować zasięgiem całej szkoły.
    Chodzi mi głównie o dwa miejsca w którym będzie strefa "Wi-Fi" dla uczniów i tyle.
    Ewentualnie w przyszłości będziemy chcieli objąć cały budynek, ale to nie w tej chwili.
    Czyli jak rozumiem, potrzebuję na wstępie kontroler + 2x AP i to mi wystarczy?
    mogę prosić o przykładowy kontroler sprzętowy?
  • Poziom 43  
    Skoro idziesz po najtańszej lini oporu ale rozwojowo więc na początek kupił bym same AP-ki z Unifi - tak jak kolega wcześniej zauważył - wątpię by potrzebne ci było AC lub coś więcej niż N (2,4, 5GHz - 20MHz) na tych AP-kach. Kontroler sprzętowy też ci nie jest potrzebny (możesz skonfigurować je softwarowym kontrolerem (wyłączyć go) i sprawdzić jak to będzie działać.
    W sumie AP-AC Lite może być najwyżej wyłączysz pasma, które ci nie są potrzebne - tam radiami możesz sterować osobno.

Kładziesz tylko kabel ze switcha poprzez zasilacze do AP-ków.
    Ubiquiti ma kontroler Uni-Fi Cloud Key:
    https://www.ubnt.com/unifi/unifi-cloud-key/
    Jeśli kupi się switch Ubiquiti PoE zasilanie jest z niego, jeśli nie, potrzebny dodatkowy zasilacz przez Micro USB - jak do telefonu komórkowego.
    Uwaga: AP Uni-Fi przychodzą z zasilaniem, ale można zamiast tego użyć odpowiedniego switcha. Kupno switcha PoE innego niż Ubiquiti wymaga sprawdzenia, czy ma tryb "Passive 24V". Bez tego będzie problem!
    Ale jest też aplikacja pod Windows (darmowa) - na początek wystarczy:
    https://www.ubnt.com/download/unifi
  • Poziom 10  
    Natrafiłem przypadkiem na recenzję i opis jak niżej.
    Co o tym sądzicie?
    TP-LINK AIR WIRELESS ACCESS POINT 802.11N (TL-WA901ND)
    Wiem, że to zaraz ktoś napisze o tych TP-Linkach ale jednak jakoś działają. Podejrzewam, że dużo mniej osób jednocześnie uzyska dostęp ale cenowo konkurencja nie do pokonania.

"Kupiłem 4 takie AP-ki do biura w 2-piętrowym budynku o wymiarach 40mx20m z wieloma pomieszczeniami o grubych murach. Wcześniej miałem D-Linki, ale wieszały się i nie dawały rady z zasięgiem. Pierwsze chwile z TP-Linkami też mnie trochę zniechęciły, bo sprzęt często wieszał się na etapie konfiguracji. Wgrałem nowy firmware (mnóstwo poprawek!) i wszelkie problemy zniknęły. Sam panel konfiguracyjny jest naprawdę prosty i znakomicie przemyślany. Ma też parę rzadko spotykanych funkcji: wykres monitoringu ruchu, SNMP i Ping Watch Dog, który zresetuje APka, jeśli wykryje problem z WiFi. Jeśli chodzi o stronę techniczną: pierwszy z APków powiesiłem pod sufitem (antenkami w dół) w centrum budynku na pięterku. Ustawiłem go w trybie Access Point i podłączyłem do switcha w sieci LAN przy użyciu ok. 30-metrowej skrętki z wykorzystaniem dołączonej przejściówki do zasilania POE. Dwa kolejne w trybie Repeater (WDS) ze wskazaniem na MAC adres centralnego AP-ka umieściłem na krańcach budynku, ostatni pięterko niżej. Wszystkim APkom nadałem tą samą nazwę SSID. Na wybór kanału nie miałem wpływu, bo wszystkie Repeatery ustawiły sobie automatycznie taki sam kanał jak centralny AP. Zauważyłem też, że Repeaterów nie wolno podłączać do sieci LAN, bo zaczyna się chaos (m.in. komputery wykrywają 4 identyczne sieci WiFi zamiast jednej) i wszystko się ciągle wiesza. Po podłączeniu samego zasilania (również przy pomocy POE i skrętki) cały zestaw pięknie się ze sobą dogaduje, jest widoczny jako jedna sieć WiFi, a w razie potrzeby do każdego z APków można się dostać przy pomocy ich własnego adresu IP. I kolejny fakt, który obala plotkę krążącą po forach: cała sieć bez najmniejszego problemu działa w trybie WDS Repeater z szyfrowaniem WPA2-PSK AES (w trybie mixed 802.11 b/g/n). Podsumowując: po tygodniu testów system działa bardzo stabilnie. Z APków korzysta jednocześnie kilkanaście laptopów i telefonów, każdy widzi maks. siłę sygnału. Polecam. Kawał porządnego sprzętu za niewielkie pieniądze."
    Subtelna różnica. TP-Link konfiguruje się indywidualnie - masz 10 szt, trzeba konfigurować 10 razy. Poza tym będzie problem z roamingiem - gdy użytkownik się przemieszcza, może być problem z przejściem w zasięg następnego AP - może rozłączyć. Uni-Fi konfiguruje się jak jeden duży AP niezależnie od liczby urządzeń. Nie ma problemów z roamingiem, dobieraniem kanałów itp - wszystko działa automatycznie.
    No i wydajność z pewnością inna. TP-Link dobry do domu na kilku użytkowników, wielu może nie obsłużyć.
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Nie zastanawiaj się nad TP-Linkiem. Ich "biznesowe" urządzenia są delikatne mówiąc marne. Soft z błędami w podstawowych funkcjonalnościach (np. Switch zarządzalny potrafi nieobslugiwać poprawnie VLAN-ów).

W takich miejscach jak szkoła sprawdzi się UNiFi. Jednak AC Pro jest bez sensu (ilu użytkowników ma urządzenia MIMO 3x3). Wystarczy AC Lite (2x2). Nawet N starczy, ale to trochę nieprzyszłościowe.

Do stabilnego działania musisz tak rozplanować instalację, aby do jednego AP łączyło się około 20 osób (aktywnych użytkowników), drugie 20 może być "standby". Więcej osób - więcej AP, więc brak wolnych kanałów - tu objawiają się zalety 5GHz.
    Obecnie chcesz 2 AP, w przyszłości planuj sieć tak, aby od AP do usera nie było więcej niż jedna ściana.

Z UNiFi dobrze współpracują switche używane Cisco 3750 z PoE, przy okazji dostajesz potężne narzędzie do zarządzania ruchem i segmentacji szkolnej sieci.

Kontroler jak pisali koledzy - jako apka na Windows, lub sprzętowy, ale też nada się jakikolwiek mikrokomputer. Osobiście uruchamiam takie kontrolery na wirtualnej maszynie z Ubuntu, a samą maszynę wrzucam na cokolwiek działającego 24h/dobę (może to być serwer, ale może być nawet dysk sieciowy).

PS
    "Kupiłem 4 takie AP-ki do biura w 2-piętrowym budynku o wymiarach 40mx20m z wieloma pomieszczeniami o grubych murach... " 4 AP na 2 piętra 40x20m i jeszcze w trybie repeater. Czy autor tych sponsorowanych wypocin ma potencjalnych klientów za idiotów ???
  • Poziom 22  
    Kolega miał w szkole 3 tplinki do wifi, było kiepsko bo grube mury, po wymianie na unifi zaczęło działac poprawnie.
    Takie jeszcze info z obserwacji odnośnie ilości AP:
    W szkołach zawzyczaj jednocześnie loguje się około 1/3 do max 1/2 ogólnej ilości uczniów, czyli 200 uczniów w szkole to max 100 zalogowanych urządzeń z czego aktywnych 50. Starczyłoby 3-4 AP o ile ściany nie wytłumią sygnału, jednak przy 5GHz nie jest tak różowo jak przy 2,4.
    Jedna grubsza ściana to w praktyce minimum 10dB wyższe tłumienie przy 5 względem 2,4 GHz.
  • Poziom 10  
    Szkoła ponad 600 uczniów. W tej części budynku w zasięgu może być ok 2/3 osób.
    Zakładam i tak, że cześć korzysta ze swojego, bo każdy ma teraz w telefonie.
    AP mają być na korytarzu i tam ma być zasięg, a w klasie, czyli za ścianą niekoniecznie. Na pierwszy rzut mamy zapewnić dostęp właśnie na korytarzu, dokładnie na jego końcach, w tzw "strefach relaksu"...
    Wszystko ładnie, tylko jako, że nie jestem zaawansowany, trochę przeraża mnie sytuacja kontrolera (głównie z racji braku czasu na zagłębienie tematu).
    Skłaniam się na UniFi i Czy w przypadku zakupu będę mógł liczyć na pomoc z dopasowaniem kontrolera?
    Kontroler z tego co wiem może być za darmo na komputerze i nie musi być stale włączony.
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    makosuu napisał:
    Kontroler z tego co wiem może być za darmo na komputerze
    Tak, już to pisałem.
    makosuu napisał:
    nie musi być stale włączony
    Po skonfigurowaniu sieci można go wyłączyć, ale pewne funkcje przestaną wtedy działać. Uni-Fi ma np. system ticketów, a to wymaga kontrolera. Polega to na tym, że oprócz hasła do Wi-Fi trzeba wprowadzić dodatkowy kod wygenerowany przez administratora. Kod może być ważny kilka godzin, dni itp. Dobre dla hoteli, płatnych hot-spotów itp. W szkole raczej kłopotliwe, bo rozprowadzanie takiej liczby kodów (robi się wydruki) jest raczej nierealne. Czyli można założyć, że kontroler można wyłączać, a używać tylko dla zmiany konfiguracji, monitorowania obciążenia lub uaktualnienia firmware-u.
    sorand napisał:
    Czy w przypadku zakupu będę mógł liczyć na pomoc z dopasowaniem kontrolera?
    Pewnie tak, w miarę czasu.
    Na początek takie demo:
    https://www.youtube.com/watch?v=zkt6mMWn5aI
  • Poziom 10  
    Otrzymałem dzisiaj propozycję.
    Podobno sprzęt, który spełnia wymagania ilości i jakości połączeń: cnPilot e400 Cambium
    "Przetestowane w dystrybucji poprzez puszczenie streamingu wideo do 100 klientów jednocześnie."
    Czy ktoś miał do czynienia z takim to urządzeniem?
  • Poziom 19  
    A ja polecę Mikrotika. Jak potrzebujesz AC to jest CAP-AC, jak tylko N to masz do wyboru CAP lite lub CAP 2nD. Dodatkowo jako router centralny też coś ze stajni Mikrotika z odpowiednią wydajnością do łącza i masz zarządzanie z poziomu routera punktami dostępowymi (CapsMan). Jak chcesz to robisz Hotspota i to wszystko na routerze, bez żadnego dodatkowego sprzętu.
    Samo urządzenie i możliwości wyglądają w porządku, ale to:

"Przetestowane w dystrybucji poprzez puszczenie streamingu wideo do 100 klientów jednocześnie."

Jasne. Takie rzeczy tylko w Erze. Chyba 2Mbps ale multicastem.
    1. Skoro kłamią (kolorują) rzeczywistość to trzymałbym się z daleka.
    2. Sprzęt nieznany, brak dystrybutorów. Kto Ci pomoże w razie problemów. Gdzie kupisz pozostałe AP przy rozbudowie, będziesz zdany na łaskę i CENĘ od aktualnego dostawcy.

Mikrotik - mam same zle doświadczenia z tymi urządzeniami. Możliwości niesamowite, ale błędów w oprogramowaniu masa. Chyba tylko TP-Link Buisnes ich przebija.
  • Poziom 10  
    Podobnie też myślę z tą ostatnią propozycją i myślę, że moglibyśmy być testerem.
    Tak więc skłaniam się do wyboru opcji 3 czyli UUBIQUITI UniFi UAP-AC-LITE AP AC867 5GHz, N300 2,4GHz 122m 1GbE LAN.
    Na początek zakupimy, skonfigurujemy i zobaczymy jak będzie.
  • Poziom 19  
    Jeśli sugerujesz, że próbuje Ci to wcisnąć na testy to się grubo mylisz. Co do problemów to każdy producent ma swoje (również taki producent jak Cisco). Na Mikrotiku mam odpalone hotspoty z użyciem CapsMan-a, które działają nieprzerwanie od kilku lat, na Ubiquiti tylko jeden, ale też działa bez większych problemów. Większość problemów jakie napotkałem to braki w dokumentacji (do części rzeczy trzeba było dojść samemu), co prawda nie wszystkie możliwości konfiguracyjne są wykorzystywane.
  • Poziom 16  
    Jak pisałem również mam MT również działa kilka lat zdarzyły się problemy kilka razy ale są do ogarnięcia i na bieżąco staram się ogarniać. Sprzęt jak na możliwości jest tani, w domu również używam MT (w domu mam słabszego RB2011UiAS-2HnD-IN)
  • Poziom 10  
    kernel-panic napisał:
    mam MT również działa kilka lat zdarzyły się problemy kilka razy ale są do ogarnięcia

Od kilku lat, gdy wziąłem do szkoły Drayteka (pod netię) skończyły się spore problemy z działaniem Internetu.
    Są przypadki, że czasami coś się wydarzy, ale dajemy radę. I jeśli chodzi o Drayteka to najlepszy sprzęt w szkole, reszta to tp-linki itp...
    Tak więc niewykluczone, że i MT wezmę pod uwagę.
    Może kolega pokaże przykład ze swojej pracy(szkoły)?
    Masz Draytek'a, to nie zamieniaj na MT, to nie ta klasa urządzeń. Z MT zawsze będziesz musiał coś grzebać co jakiś czas i potwierdzą Ci to nawet najzagorzalsi fani MT. W rdzeniu sieci wstaw switcha L3 Cisco 3750, na nim VLANy, routing i usługi. Draytek'a zostaw tylko do NAT. O ile ruszy "Cyfrowa Szkoła" to i tak powinieneś dostać coś sensownego do IPSeca i jako firewall.
  • Poziom 10  
    Witam po krótkiej przerwie.
    Mam dwa AP Ubiquiti, teraz niestety tylko konfiguracja.
    Na początku podłączyłem jeden wstępnie skonfigurowałem, dodałem drugi i zaadaptowałem. Niby jest ok ale jako AP mam kłopot bo mam za mało wolnych IP na głównym routerku.
    konfiguracja VLAN pomoże?
  • Poziom 19  
    A większą sieć? Np maska /16?
  • Poziom 10  
    Trochę sporo zmian będzie bo większość komputerów mam na statycznym IP.