Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak wyregulować pracę dwóch sprężarek? Sterowanie: Pressure switch Danfoss 5100.

morsak10 22 Mar 2018 17:25 993 11
 • #1
  morsak10
  Level 6  
  Witam,

  Mam następujący problem. Mam dwie sprężarki pracujące jedna jako master druga pomocnicza w st-by. Praca sprężarek stwrowana jest przez 4 pressure switche danfoss 5100 po jednym dla startu i stopu. Nie do końca wiem jak wyregulować taką parę. Udało mi się metodą prób i błędów ustawić aby sprężarka główna pracowała: 25bar załączenie, 28 bar wyłączenie; sprężarka pomocnicza 23 bary załączenie, 27 wyłączenie. Niestety po około dobie pracy ciśnienia się rozjechały. Sprawdziłem nastawy i są jednakowe jak ustawiałem. Wymiana pressure switcha nic nie pomaga. Drugi problem jest taki, że gdy ustawiłem wcześniej wspomniane parametry pracy po przełączeniu obu sprężarek w tryb pracy ręcznej nie można ich uruchomić dopóki ciśnienie nie spadnie poniżej wartości zadanej dla startu ( u mnie 23 i 25 bar). Mianowicie gdy sprężarka odstawi się pracując w trybie auto, po przełączeniu na manual nie moża jej uruchomić do czasu gdy ciśnienie nie spadnie do 23, 25 bar(nastawy załączenia).
  Mam nadzieję, że nie zagmatwałem zbytnio. Z góry dziękuję za każdą podpowiedź.
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  morsak10
  Level 6  
  Pracę sprężarek pomijam. Chodzi mi o to, że rozjeżdżają się ciśnienia załączeń i wyłączeń sprężarek mimo, że nastawy na przełącznikach ciśnieniowych są niezmienne.
  Początkowo ustawiłem załączenia dla 23 i 25 bar, wyłączenia dla 27 i 28. Po niecałej dobie pracy załączają sie przy 22 i 22,5 bar, a wyłączają przy 26 i 26,5.
  Druga sprawa to problem ze sterowaniem na rękę, który opisałem.
 • #5
  Uciech
  Level 16  
  A co to za sprężarki? Modele... Z opisu wynika że dla trybu manual te presostaty również pełnią rolę kontrolną, Zapewne źle okablowane wejścia w sprężarkach lub nieodpowiednie ustawienie źródła sygnału sterującego,

  Odnośnie różnych progów zadziałania po upływie doby, czy medium jest czyste??
  Oraz jak wygląda sprawa histerezy pracy presostatów oraz wejść w sprężarkach..

  Czy rozwiązanie z 4 presostatami jest nowe w sensie, że problemy wychodzą podczas wdrożenia,

  Ew. do rozważenia czujnik cyfrowy ciśnienia i przepuścić to przez jakieś Logo, Easy czy Alphe.. i wtedy byłaby jednoznaczność w wysterowaniu sprężarek... można by się pokusić o zaprogramowanie równomiernego wykorzystaniu obu sprężarek aby ta 'rezerwowa' również wyrabiała godziny anie tylko w oczekiwaniu...

  Pozdrawiam,
  Uciech
 • #6
  kryst
  Level 15  
  A po następnej dobie ciśnienia się utrzymują? Może wystarczy podnieść ciśnienie pochodzi trochę to się unormuje. Z drugiej strony ten wyłącznik ma offset wł, wył.
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  daro31ie
  Automation specialist
  Kolego przed 1.5 rokiem stałem przed takim samym problemem. Miałem 3 kompresory ktore pracowały na wysokim ciśnieniu 33-36 bary sterowane na presostatach danfosa.
  Zachowanie tego układu daleko odbiegało od oczekiwań i nastaw.

  Pewnego dnia powiedziałem dość.
  Zakupiłem sterownik, kartę analogową , 3,5 calowe hmi i czujnik ciśnienia .
  Napisałem program który do dzisiaj pracuje utrzymując zadane cisnienie i zamienia nastawy dla poszczególnych kompresorów (rotacja) . Układ wykrywa czy poszczególne sprężarki są gotowe i czy są aktywne.
  Wszystko jaj ja to nazywam debilo-odporne.
  Jak bedziesz zainteresowany to mam gotowca.
  Pozdrawiam daro
 • #9
  Uciech
  Level 16  
  daro31ie wrote:
  Kolego przed 1.5 rokiem stałem przed takim samym problemem.


  Najlepsze rozwiązanie, bo ma się 3 w 1,

  Regulację ciśnienia,
  Równe wykorzystanie sprzętu
  I ew. diagnostykę parku sprężarek...
 • #10
  morsak10
  Level 6  
  Odpowiadając na pytania
  -Są to sprężarki powietrza, Mitsubishi, tłokowe, dwustopniowe.
  -Medium nie jest idealne, sprężarki biorą trochę oleju, co widać po zużyciu i przy odwadnianiu butli.
  -Wartość nastaw nie ma znaczenia, zawszeże dzieje się to samo - wyższe nie mogą być za bardzo, bo strzelają zawory bezpieczeństwa.
  -W systemie nie ma zaworu zwrotnego o jaki pytasz.
  - Największy problem jest z tym, że pracuję z tym systemem od tygodnia. Poprzednik nie wspominał, że po stronie elektrycznej było coś robione, ale obstawiam właśnie to.
  Instrukcji nie mogę się doszukać, ale myślę, że te przełączniki danfossa rrnieównież nie są oryginalne. Instalacja jest 15 letnia, one są jednak nowe.

  Poza tym dziwne, że kiedy się je nawet uda wyregulować to nie działa tryb sterowania na rękę. Dopiero po odłączeniu transmitera(tej kostki z przodu) od presostatu działa ta funkcja.

  Jest jeszcze taka uwaga, że jak odłączy sie dwa przełączniki od jednej sprężarki i zostawi tylko sterowanie automatyczne jedną, utrzymuje zadane parametry. Wszystko się kiełbasi po dodaniu drugiej sprężarki.
  Jeśli chodzi opracę sprężarek to wygląda tak, że pracują w systemie dużego zużycia powietrza. W zakresie 25-28,5 bar pracuje master, po spadku do 24 bar załącza się st-by. Po wyrobieniu godzin zamieniają się rolami.
 • #11
  vindevil
  Level 27  
  Układ taki nigdy nie zadziała , dlaczego , bo w chwili pierwszego przełączenia z jednej na drugą układ się "rozjedzie". Należało by dodać priorytet pracy czasowy lub ciśnieniowy. Najlepiej mimo wszystko zastosować taki regulator jak kolega wyżej podał ze sterownikiem , choćby najprostszym Arrayem i czujnikiem ciśnienia.
 • #12
  morsak10
  Level 6  
  Pochodziłem trochę i obejrzałem inne systemy. Okazuje się, że tylko na sprężarkach są nowe presostaty i tylko na nich są mbs'y 5100. Wszędzie indziej były zastosowane presostaty kp, kpi oraz rt. Prawdopodobnie poprzednik zamówił złe presostaty i chciał na nich zbudować układ.

  Wcześniej przez wiele lat pracował prawidłowo więc cały system jest ok.
  Jedyne możliwości jakie widzę to takie, że zastosował złe presostaty, albo zastosował złe presostaty i namieszał w instalacji elektrycznej. Mam nadzieję, że tylko to pierwsze, bo wciąż mam problem z instrukcją.

  Dziękuję za nakierowanie w rozwiązaniu zagadki. Jak wymiana presostatow na rt pomoże dam znać.