Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Różnice w różnych rodzajach mikrokontrolerów AVR

szureka 22 Mar 2018 19:33 429 4
 • #1 22 Mar 2018 19:33
  szureka
  Poziom 7  

  Witam!
  Jeżeli chodzi o mikrokontrolery to jetem totalnie zielony. Wybrałem tę specjalizację na mojej uczelni z nadzieją, że nauczę się ich programować ale niestety po 4 tygodniach dostaliśmy na twarz do zrobienia projekt wykorzystujący mikrokontroler. Niby wszystko fajnie, tylko że nie wiem nawet od czego zacząć. Moje pytania: Czy między np. Atmega8 a Atmega328p są różnice w programowaniu? Czy różnią się tylko "bebechami"? Jak w ogóle zacząć? Wczoraj przyjechała do mnie Atmega328p w wersji xplained (takie mamy na zajęciach) i na niej będę programował. Nie chcę wziąć gotowca i skopiować (jak zrobi to 80% grupy) tylko chcę samemu stworzyć układ i go zrozumieć.

  Z góry dzięki,
  Adam.

  0 4
 • Arrow Multisolution Day
 • #2 22 Mar 2018 19:41
  tmf
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  Generalnie 328 jest rozwinięciem M8 i ma ciut lepsze peryferia. W programowaniu praktycznie nie ma różnicy. Ściągnij i zainstaluj darnowe Atmel Studio, które zresztą obsługuje posiadane przez ciebie xplained. A potem można rozpocząć zabawę, na początek pewnie pomocna okaże się strona:
  http://mikrokontrolery.blogspot.com/

  0
 • Arrow Multisolution Day
 • #3 22 Mar 2018 19:50
  szureka
  Poziom 7  

  Dzięki za szybką odpowiedź. Nie ukrywam, że jestem wściekły. Równie dobrze mógłbym powiedzieć prowadzącemu, że za 3 miesiące ma zagrać na gitarze Europe Carlosa Santany. Atmel Studio mam, na razie zapaliłem diodę za pomocą przycisku (to co na razie mieliśmy na zajęciach...), ale jestem osobą zawzięta i zrobię ten projekt choćby nie wiem co. Czyli mówisz, żebym zaczął od Twojego bloga, tak? A może jedna z Twoich książek?

  Edit: Generalnie mam ograniczony czas (3 miesiące), więc musiałbym się skupiać mocno na części praktycznej.

  0
 • #4 22 Mar 2018 20:06
  tmf
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  szureka napisał:
  Czyli mówisz, żebym zaczął od Twojego bloga, tak? A może jedna z Twoich książek?


  Blog nie jest mój, książki i owszem. Jedno i drugie jest po to, aby pomagać, akurat użyty w przykładach jest xplained jaki masz (w "Język C dla..." wyg. II). Wbrew pozorom ogarnięcie tego, jeśli znasz jakiś język programowania jest relatywnie proste i w 3 tyg. można napisać całkiem niezły programik, zaczynając od podstaw. Na wspomnianym blgu masz "Drzaśkowy pamiętnik" - właśnie osoby, która zaczynała i szybko doszła do bardzo wysokiego poziomu.

  0
 • #5 22 Mar 2018 20:15
  szureka
  Poziom 7  

  Faktycznie, na helionie przewinęło mi się tylko wydanie pierwsze. Dzięki wielkie, zaraz kupuję i życz mi szczęścia!

  0