Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Różnice w różnych rodzajach mikrokontrolerów AVR

szureka 22 Mar 2018 19:33 429 4
  • #1 22 Mar 2018 19:33
    szureka
    Poziom 7  

Witam!
    Jeżeli chodzi o mikrokontrolery to jetem totalnie zielony. Wybrałem tę specjalizację na mojej uczelni z nadzieją, że nauczę się ich programować ale niestety po 4 tygodniach dostaliśmy na twarz do zrobienia projekt wykorzystujący mikrokontroler. Niby wszystko fajnie, tylko że nie wiem nawet od czego zacząć. Moje pytania: Czy między np. Atmega8 a Atmega328p są różnice w programowaniu? Czy różnią się tylko "bebechami"? Jak w ogóle zacząć? Wczoraj przyjechała do mnie Atmega328p w wersji xplained (takie mamy na zajęciach) i na niej będę programował. Nie chcę wziąć gotowca i skopiować (jak zrobi to 80% grupy) tylko chcę samemu stworzyć układ i go zrozumieć.

Z góry dzięki,
    Adam.

0 4
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 22 Mar 2018 19:41
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Generalnie 328 jest rozwinięciem M8 i ma ciut lepsze peryferia. W programowaniu praktycznie nie ma różnicy. Ściągnij i zainstaluj darnowe Atmel Studio, które zresztą obsługuje posiadane przez ciebie xplained. A potem można rozpocząć zabawę, na początek pewnie pomocna okaże się strona:
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 22 Mar 2018 19:50
    szureka
    Poziom 7  

Dzięki za szybką odpowiedź. Nie ukrywam, że jestem wściekły. Równie dobrze mógłbym powiedzieć prowadzącemu, że za 3 miesiące ma zagrać na gitarze Europe Carlosa Santany. Atmel Studio mam, na razie zapaliłem diodę za pomocą przycisku (to co na razie mieliśmy na zajęciach...), ale jestem osobą zawzięta i zrobię ten projekt choćby nie wiem co. Czyli mówisz, żebym zaczął od Twojego bloga, tak? A może jedna z Twoich książek?

Edit: Generalnie mam ograniczony czas (3 miesiące), więc musiałbym się skupiać mocno na części praktycznej.

0
  • #4 22 Mar 2018 20:06
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

szureka napisał:
    Czyli mówisz, żebym zaczął od Twojego bloga, tak? A może jedna z Twoich książek?

Blog nie jest mój, książki i owszem. Jedno i drugie jest po to, aby pomagać, akurat użyty w przykładach jest xplained jaki masz (w "Język C dla..." wyg. II). Wbrew pozorom ogarnięcie tego, jeśli znasz jakiś język programowania jest relatywnie proste i w 3 tyg. można napisać całkiem niezły programik, zaczynając od podstaw. Na wspomnianym blgu masz "Drzaśkowy pamiętnik" - właśnie osoby, która zaczynała i szybko doszła do bardzo wysokiego poziomu.

0
  • #5 22 Mar 2018 20:15
    szureka
    Poziom 7  

Faktycznie, na helionie przewinęło mi się tylko wydanie pierwsze. Dzięki wielkie, zaraz kupuję i życz mi szczęścia!

0