Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Ładowarka HR50i grzeje R1 na płytce podczas ładowania

Raiz3n 22 Mar 2018 19:36 2433 17
    Raiz3n
    Level 11  
    Witam, posiadam starą wkrętarke noname, ostatnio chciałem naładować baterie i po jakimś czasie zaczęło z ładowarki (18V) śmierdzieć palonym plastikiem i zasilacz przestał działać a raczej dawać napięcie ok 0,1V. Znalazłem podobny od laptopa, zamiast 21V ma 20V, nie pamiętam ile A. Po podłączeniu grzeje się największy rezystor i znowu zaczyna śmierdzieć. Mam taki najtańszy miernik i oto co mi wyszło:
    Mały niebieski rezystor wylutowany - 46,8 (miernik ustawiony na 200 ohm)
    Duży rezystor - 05,9 (miernik ustawiony na 200 ohm)
    Dioda prostownicza IN4007- 618 (miernik ustawiony na testowani diod ->|-)
    Niebieski rezystor na płytce - 2,18 kOhm (miernik ustawiony na 20k)
    Nie moge znaleźć poprawnej wartości dla dużego rezystora, ciężko mi odgadnąć kolory, na pierwszy rzut oka wygląda na:
    niebieski, zielony, srebrny, złoty, szary ale takiej kombinacji nie ma w dekoderach. Ktoś pomoże?
    Ładowarka HR50i grzeje R1 na płytce podczas ładowania
    elektroqjk
    Level 9  
    Prosty uklad. Najwiekszy rezystor sluzy do ograniczenia pradu ladowania. Akumulator jest sprawny ?
    Raiz3n
    Level 11  
    Nie wiem szczerze mówiąc, jak wcześniej podłączałem i używałem to kręcił, na pewno jest zmęczony bo wkrętarka ma z 7 lat. Mam 2 baterie i na obu sie grzeje.
    elektroqjk
    Level 9  
    Oryginalna ladowarka ile miala amper ? Pewnie cos kolo 2. Jaki jest pobor pradu podczas ladowania ?
    Raiz3n
    Level 11  
    Nie pamiętam, odrazu wyrzuciłem starą ładowarkę. Jaki jest pobór też nie wiem, nie sprawdzałem, wziąłem dzisiaj tylko ładowarke do pracy żeby sprawdzić elementy. Ten duży rezystor mi nie pasuje troche, na fotce widac inne kolory tj niebieski, zielony, brazowy, złoty, szary - z tego wychodzi że powinien mieć ok 65.1 ohm a mi wychodzi 5,9 ohm; W sumie ten niebieski też niby powinien mieć 410kOhm a ma 46,8 ohm. Czy źle to sprawdzam?
    Wawrzyniec
    Level 37  
    elektroqjk wrote:
    Oryginalna ladowarka ile miala amper ? Pewnie cos kolo 2
    Nie, pewnie coś około 0,5A. A że w baterii część akumulatorków dostała pewnie zwarcie to popłynął większy prąd i ładowarka się sfajczyła. Jak transformator nie spalony to ładowarka do odratowania. Jak już ją naprawisz to podłącz do sprawnych akumulatorów, a nie do 7-mio letnich złomów.
    Raiz3n
    Level 11  
    Ładowarke tamtą wyrzuciłem. Ogólnie mam inna wkrętarkę ale musiałem odesłać na gwarancje, musiałem wkręcić 3 wkręty to wzialem starą. Czyli te rezystory są ok a winne są baterie? Jeśli tak to czy mogę zasilacz podłączyć bezpośrednio gdzie są styki od baterii i zrobić sobie wkrętarke sieciową? Co prawda wkrętarka jest na 18V a zasilacz 20V ale jeśli już to tej wkrętarki będę używał sporadycznie.
  • Helpful post
    Wawrzyniec
    Level 37  
    Możesz, jak masz zasilacz o wydajności powiedzmy 20A. Przy wydajności zasilacza 2A może nawet nie zakręcić, nie mówiąc o wkręcaniu czegokolwiek. Wkrętarka w czasie pracy może pobierać ponad 20A, nie na darmo w niej były akumulatory wysokoprądowe.
    Raiz3n
    Level 11  
    Nie no takiego zasilacza to nie mam, czyli wkrętarka idzie do elektrosmieci. Tak bym jeszcze zapytał, czemu koledzy omijają moje pytanie o rezystory? Źle je pomierzyłem? Źle odczytałem wartości? Czy rzeczywiście coś z nimi nie tak?
  • Helpful post
    Freddy
    Level 43  
    Zupełnie źle odczytujesz kolory i wartości rezystorów.
    Ten "mały" ma zółty-fioletowy-czarny, a ten "duży" ma niebieski-szary-złoty.
    Miernik pokazuje więc prawidłowo wartości rezystancji.

Jeśli nie znasz na pamięć kodów kolorowych, to od tego są w sieci kalkulatory i tabelki.
    Raiz3n
    Level 11  
    Już wiem że rezystory na płytce są ok (dzięki @Freddy), po podłaczeniu baterii do ładowania niesamowicie grzeje się duży rezystor R1, tak jak wspominałem ma on 5,9 ohm, z tego tematu wyczytałem że taki właśnie powinien być https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2604449.html Bateria na chwile obecną ma 8V, po podłączeniu do ładowarki ładuje ok 16V (bez baterii napiecie 19,98V) i 0,6A. Czy mogę zastosować rezystor o większej wartości żeby się tak nie grzał i wycisnąć coś jeszcze z tych baterii? Zadanie traktuje hobbystycznie
    Freddy
    Level 43  
    Sprawdziłeś diodę prostowniczą?
    Freddy
    Level 43  
    Raiz3n wrote:
    Czy mogę zastosować rezystor o większej wartości żeby się tak nie grzał i wycisnąć coś jeszcze z tych baterii? Zadanie traktuje hobbystycznie
    Możesz, zmniejszy się prąd ładowania.
    Raiz3n
    Level 11  
    No dobra ale jaki wsadzić? Dobrze licze że chcąc osiągnąć ładowanie na poziomie 200mA, R=20V/0,2=100 ohm?
    Edit: Coś chyba źle policzyłem, zakładane 0,2A miałem przy rezystorze 22ohm ale strasznie sie grzał, podmieniłem na 33 ohm/51 ohm/100ohm i dopiero jak wlutowałem 180 ohm to przestał sie grzać, ale ładowanie mam na poziomie 0,07A ;/ Nic innego chyba z tym nie zrobie..
    Wawrzyniec
    Level 37  
    To daj o większej mocy, np 22Ω/5-10W.
    Freddy
    Level 43  
    Grzać się musi, bo cały prąd ładowania przez niego płynie.
    spróbuj dać 33Ω - 51Ω ale dużej mocy np. 5W
    Raiz3n
    Level 11  
    Zamykam tematy. W ładowarce wlutowałem rezystor 180 ohm bo z tych co miałem tylko ten sie nie grzał, reszta sie grzala b. mocno i waliło spalenizną. Wlutowalem to co miałem pod ręką z wylutu, jak wpadnie mi w ręce rezystor większej mocy to chętnie go wlutuje tak jak koledzy pisali. Na chwile obecną ładowarka ładuje dosyć długo ale ładuje i da sie popracować chwile. Pozdrawiam