Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASUS Eee PC 1215N - wisi na ekranie startowym POST.

Borygo123 23 Mar 2018 11:35 240 6
  • #1 23 Mar 2018 11:35
    Borygo123
    Poziom 17  

Witam

Laptop Asus eeePC model 1215N-SIV123M. Po włączeniu pojawia się ekran startowy:

i właściwie to wszystko co da się na nim zrobić. Kilka razy (na dużą ilość prób) udało mi się zobaczyć POST Message:
    Zatrzymywał się na "Initializing USB Controlers.." Czeka długo, po jakimś czasie przechodzi dalej (sprawdzenie obecności dysku itp.) i więcej nic nie da się zrobić. Raz udało mi się wejść do biosu, ale nie dało się nic w nim zrobić (nie działały klawisze, wyglądało tak jak by się zawiesił). Podłączałem zewnętrzną klawiaturę i myszkę na USB. Rozkręciłem go i odłączałem wszystkie moduły i karty jakie miał do płyty głównej poprzypinane, reset ustawień Bios (wyjęcie baterii), próba uruchomienia z pamięciami i bez nic nie dają. Wentylator na płycie się kręci i wylatuje ciepłe powietrze.

W kilku innych tematach na Elektrodzie znalazłem podobne przypadki, lecz nie ma określenia rozwiązania problemu, są tylko domysły (problem z BIOS'em).
    Co można zrobić by przywrócić ten komputer do życia?

0 6
  • Pomocny post
    #2 23 Mar 2018 11:53
    Freddy
    Poziom 43  

Ustaw w BIOS "bezpieczne ustawienia" .
    Sprawdź jak wygląda sprawa smaru termoprzewodzącego pod radiatorem procesora.
    To on może się przegrzewać.

0
  • #3 23 Mar 2018 12:01
    mateov3000
    Poziom 20  

włącz bez dysku twardego i zobacz czy wejdzie w bios bez problemu.

0
  • Pomocny post
    #4 23 Mar 2018 12:23
    grzewoj
    Poziom 26  

Możliwe uszkodzenie mostu południowego. Sprawdź też czy w czytniku kart czegoś nie ma.

0
  • #5 24 Mar 2018 23:42
    Borygo123
    Poziom 17  

Dziękuję za rady. Zrobiłem tak. Rozebrałem go, wymieniłem pastę i ciężko powiedzieć czy coś się zmieniło. Jak miałem wyciągniętą całą płytę i podłączone do niej była tylko klawiatura i zewnętrzny monitor to po kilku próbach udało mi się wejść do biosu i nawet zapisać jego konfigurację. Ale na kilkanaście prób udało się mi to zrobić raz. Raz udało się wejść do biosu, ale po chwil laptop nie odpowiadał na klawisze i zawisł.
    Niestety w ogólności niewiele to dało, bo laptop dalej nie startuje. Natomiast udało się uruchomić (wcześniej nie udawało się) EZ Flash, ale ten wykrywa obecność pendrive (FAT32) ale pliku z biosem który ma nazwę 1215N.ROM (i taką mieć powinien) już na tym pendrive nie znajduje.
    Macie jakieś pomysły co mogło się w nim popsuć i czy warto się z tym bawić?

0
  • Pomocny post
    #6 25 Mar 2018 09:51
    sk1977
    Spec od komputerów

Słabym punktem tych płyt jest grafika i procesor.
    Uszkodzone mogą być też połączenia BGA.
    Możesz wygrzać diagnostycznie GPU i zobaczysz czy wstanie. Jeśli nie, wygrzej (delikatnie) CPU i most.
    W kwestii BIOSu to warto sprawdzić i przeprogramować kość w programatorze.

0
  • #7 25 Mar 2018 23:01
    Borygo123
    Poziom 17  

Dzięki za pomoc. Chyba się poddam, bo po tych zabiegach (nawet jeśli się powiodą) laptop i tak długo nie pociągnie.

0