Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator pokojowy F (Viessmann)-zamiennik

23 Mar 2018 12:32 1056 16
  • Poziom 9  
    Wysiadł mi "regulator pokojowy - F" współpracujący z kotłem Vitola Biferral +Trimatic
    Kupiłęm na ebay "nówkę", z wyglądu identyczną, jednak w środku różną (patrz zdjęcia).
    Czy to się da podłączyć?
    Regulator pokojowy F (Viessmann)-zamiennikRegulator pokojowy F (Viessmann)-zamiennikRegulator pokojowy F (Viessmann)-zamiennik
  • Relpol przekaźniki
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Zaciski 1 i 2
    Tutaj instrukcja do tego programatora. Link
  • Poziom 9  
    piracik napisał:
    Zaciski 1 i 2
    Tutaj instrukcja do tego programatora. Link

Dzięki serdeczne.
    Miałem tę instrukcję i z tego powodu wynika też mój problem.

W instrukcji wymienione są systemy i kotły inne/nowsze niż mój Trimatic. Czy podłączając ten regulator do Trimatica, układ będzie działał? Tak jak to widać na załączonych zdjęciach, oba regulatory, stary i nowy, mają inne "wnętrzności"
  • Relpol przekaźniki
    Oba regulatory działają w podobny sposób. Różnią się tylko stykiem przełącznym. Zasada pozostaje ta sama.
  • Poziom 9  
    piracik napisał:
    Oba regulatory działają w podobny sposób. Różnią się tylko stykiem przełącznym. Zasada pozostaje ta sama.

Serdeczne dzięki za info. Powiesiłem w miejscu starego, ale nie podłączyłem jeszcze na kotle. Zimno na dworze i nie chcę ryzykować totalnej awarii (nie podważając oczywiście Twojej rady). Niech chodzi na pogodówce, a regulator podłączę jak się ściepli.
    Wesołych Świąt!
  • Poziom 19  
    Witam kolego,
    Te cudowny regulator to zwykły off/on i ma pewnie z 15 lat.Padł to go wyrzuć i zamontuj na ścianie jakikolwiek inny on/off programowany (ten był bardzo nieintuicyjny) i po temacie jego działanie to jak zwykły wyłącznik Nie wiem czy można tu polecać firmy więc wspomnę,że polecam coś co ma w nazwie digi 600 bardzo prosty intuicyjny.
    Pozdro
  • Poziom 9  
    Szczecin62 napisał:
    Witam kolego,
    Te cudowny regulator to zwykły off/on i ma pewnie z 15 lat.Padł to go wyrzuć i zamontuj na ścianie jakikolwiek inny on/off programowany (ten był bardzo nieintuicyjny) i po temacie jego działanie to jak zwykły wyłącznik Nie wiem czy można tu polecać firmy więc wspomnę,że polecam coś co ma w nazwie digi 600 bardzo prosty intuicyjny.
    Pozdro

Prawdopodobnie masz rację, ale nie doczytałeś, że już kupiłem na ebay "identyczny", do którego się przyzwyczaiłem, ma swoje miejsce na ścianie (nie muszę nic podmalowywać) itd. itp.

• Poziom 18  
    Witam. Na trzecim zdjęciu widać zasadniczą różnice w sterownikach, u góry zdalne sterowanie F komunikujące się z kotłem po szynie KM-BUS i będące dla Viessmana czymś w rodzaju systemowego OpenTherma, dolny to termostat pomieszczenia F czyli działający na zasadzie on-off. Jeden z drugim nie są zamienne i w kotle mają inne miejsca montażowe, dla zdalnego sterowania F jest to gniazdo niskonapięciowe oznaczone 58. Dodatkowo dla zdalnego sterowania F są dostępne w regulatorze kotła i samego sterowania parametry w menu serwisowym rozbudowujące jego współdziałanie z regulatorem kotła.
    Czy możesz podeprzeć jakąś instrukcją te informacje?
    Pytam bo jest to kolosalna różnica!
    Pytanie czy zamieszczona wyżej instrukcja jest do innego urządzenia?

• Poziom 18  
    Witam. Dla osób, które w latach 90-tych zajmowały się serwisowaniem produktów Viessmana nie ma najmniejszego problemu z rozpoznaniem tych sterowników. Zdalne sterowanie F nie posiada żadnego przekaźnika i ma dwa dipy-przełączniki na płytce ściennej. Z kolei termostat zegarowy F zawsze posiada na płytce ściennej przekaźniki. Niestety nie posiadam instrukcji w wersji elektronicznej, za to mam na papierze ale po Niemiecku i Angielsku, a powiem szczerze brak mi czasu na skanowanie tych dokumentacji (obsługowej, montażowej i serwisowej). Podobno można je ściągnąć ze strony Viessmana z archiwum ale też po Niemiecku.

Dodano po 59 [minuty]:

Zdalne sterowanie F komunikuje się z kotłem i wymienia dane typu temperatura, czas i inne. jest jakby rozszerzeniem automatyki kotła działającym na szynie danych KM-BUS firmy Viessmann.
    Termostat zegarowy F to nic innego jak zwykły sterownik typu ON-OFF. Może działać z każdym urządzeniem, które ma możliwość podłączenia termostatu i nie musi to być kocioł Viessmann, może być każdy inny producent.
    Urządzeń tych nie można ze sobą wymieniać ponieważ działają na innych warunkach.

Jantoni jeżeli masz Trimatika zamontowanego na Vitola Biferral to masz brak możliwości montażu termostatu zegarowego F. Trimatik w tym kotle działa tylko ze zdalnym sterowaniem F. Nie próbuj montować jego jako zamiennik bo sfajczysz automatykę.
  • Poziom 11  
    Cieszę się za teki temat trafiłem. Sprawa dotyczy kotła Viessmann i Sterownika F. Sterownik przestał pokazywać czyli przestał działać. W serwisie powiedzieli że mam kupić zwykłe sterowanie pokojowe i zamontować. Z tego co czytam to ma to prawo działać ale jak to podłączyć. Mam dwa kable niebieski i brązowy czy jesteście w stanie powiedzieć jak podłączyć ten eurostar który kupiłem w miejsce viessmanna F?
  • Poziom 9  
    Dzień dobry. Mam stary Viessamn Atola + Trimatik-Mc.
    Jaki regulator (termostat) pokojowy mógłbym kupić do tego starego (Atola + Trimatik-Mc) zestawu?
    Najlepiej, żeby był bezprzewodowy.
    - Czy do regulatora /termostatu/ pokojowego (nadajnik) muszę dokupić odbiornik (by podłączyć do Trimatik-Mc)
    Ewentualnie przewodowy.

Będę wdzięczny za każdą podpowiedź.
    Dziękuję.

• Poziom 18  
    Witam. Do Trimatic-Mc podłączysz jedynie Zdalne sterowanie F lub zdalne sterowanie Mc, oczywiście tylko od Viessmann. Żadnych termostatów nie da rady podłączyć tak by działały tylko na centralne. Można oczywiście wpiąć termostat do łańcucha bezpieczeństwa, ale blokujesz sobie wtedy palnik do celów grzania ciepłej wody.
  • Poziom 9  
    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Ale mam 2 pytania doprecyzowujące:
    1) - Czy gdybym znalazł na rynku sterownik bezprzewodowy Viessman F - to musiałbym dokupić jakiś odbiornik sygnału dołączany do pieca ? Chyba nie ma tego w zestawie i trzeba dokupić oddzielnie. Co podwoi cenę.
    2) - A może akceptowalna jest metoda (on-off) z wykorzystaniem innej (np. Auraton/Salus 091FLRF) automatyki bezprzewodowej. Oczywiście rozumiem, że wtedy podgrzewanie wody w kotle (Viessman Verticell-HG 160l/28l ciepłej) włączałoby się tylko wtedy (on-off) gdy włącza się piec (odbiornik) na podstawie bezprzewodowego czujnika (nadajnika) temperatury w jednym z pokojów.
    Jeśli można tak żyć to co mogę kupić - jaki model Auraton, inny? Myślę (mogę się mylić), że woda w zasobniku ogrzeje się i podtrzyma (izolacja zasobnika) akceptowalną temperaturę włączając się tylko w chwilach włączania pieca c.o. (Ale oczywiście mogę się mylić, bo jestem laikiem, i do tego bardzo biednym, na co wskazuje sprzęt, który posiadam)

Bardzo, bardzo dziękuję za odpowiedź.
    Coraz mniej fachowców znających piece z lat 90-tych :-).

• Poziom 18  
    Witam. Z tego co pamiętam zdalne sterowanie F i MC było tylko w wersji przewodowej. W łańcuch bezpieczeństwa palnika teoretycznie można wpiąć dowolny termostat pokojowy, nawet w wersji bezprzewodowej, lecz takie rozwiązanie w wypadku wyłączenia przez termostat blokuje trwale palnik i powoduje wyświetlenie awarii palnika na kotle. Nigdy to rozwiązanie nie było polecane przez Viessmann-a, rzekomo przez takie rozwiązanie mógł się uszkodzić automat palnikowy. Nie wiem tego bo nigdy takiego rozwiązania nie stosowałem. Proponuje poszukać w sieci nowego lub używanego sprawnego zdalnego sterowania F (numer katalogowy 7450025 lub 7450026) lub MC i podłączyć je na kabelku o przekroju minimum 1mm kwadrat na odległość nie większą jak 40 m po kablu. Sprawdzałem przed chwilą na necie i można taki kupić w Niemczech już za 100€ plus kurier.
  • Poziom 9  
    Rozumiem, że Pan tego nie stosował (podłączenie on-off), ale chciałbym rozwinąć Pana stwierdzenie "w wypadku wyłączenia przez termostat blokuje trwale palnik i powoduje wyświetlenie awarii palnika na kotle". Czy dotyczy to każdego wyłączenia zasilania spowodowanego przez automatykę on-off termostatu, czy dotyczy to tylko np. długotrwałego wyłączenia (np. brak zasilania przez kilka godzin, które w sumie jest podobne do przypadku braku zasilania energii elektrycznej). Rozmawiałem przed chwilą z długoletnim użytkownikiem pieca (ja piszę w jego imieniu i dla niego kombinuję z tym sterowaniem). Usłyszałem, że "gdy nie ma prądu to palnik się pali, nie działają pompy elektryczne, ale żadnych niepokojących /migających sygnałów awarii nie było". Pytam bo chciałbym wiedzieć, co spowoduje przyłączenie termostatu pokojowego (kabel/bezprzewodowy) do zasilania pieca/pomp/zasobnika wody. W chwili wyłączenia pieca przez termostat nie będzie grzania pieca (i obiegu wody w kaloryferach), nie będzie również grzana woda w zasobniku (bo nie będzie prądu), a co z ciśnieniem wody ciepłej ? (Pompa wody ciepłej również jest przyłączona do tego samego/jednego gniazdka energii, czyli nie będzie? ciśnienia wody ciepłej podczas okresu, gdy termostat wyłączy on-off zasilanie całości zasilania piec/pompy/zasobnik). Przepraszam, za takie proste pytania, ale naprawdę się na tym nie znam. Chciałbym pomóc rodzicom, by mogli sprytniej/taniej użytkować Viessman Atola/Trimatik/Verticell. Dziękuję za wszystkie otrzymane porady.

• Poziom 18  
    Każde wyłączenie termostatu podłączonego do łańcucha zabezpieczeń palnika powoduje trwałą blokadę palnika, żeby go ponownie uruchomić należy zresetować palnik na przodzie obudowy. Zbyt duża liczba przerwań zabezpieczeń palnika powoduje awarie automatu palnikowego, którego już nikt nie naprawi, a bez niego palnik nie ma prawa zapalić i pracować.
    Jeżeli w kotle działa palnik przy braku prądu to kocioł powinien być już wycofany z eksploatacji lub natychmiast naprawiony, ponieważ stanowi on zagrożenie dla życia. W kotłach Atola do prawidłowego działania palnika niezbędny jest prąd. Zasilany nim jest regulator kotła decydujący o włączeniu i wyłączeniu palnika, automat palnikowy dbający o zapłon oraz nadzorujący pracę palnika, elektrozawór gazowy puszczający gaz do palnika. W przypadku braku prądu palnik powinien natychmiast przerwać pracę i uruchomić się ponownie dopiero po przywróceniu zasilania.
    Termostatem pokojowym można sterować samą pompą od centralnego. Wpina się go w przewód fazowy zasilający pompę od centralnego.
    Automatyka stosowana do kotłów Atola jest w całości cyfrowa, posiada wymianę danych pomiędzy zastosowanymi podzespołami i nie można stosować pół środków.