Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ustawianie anteny tv naziemne -

mario.cz 23 Mar 2018 13:56 369 3
 • #1 23 Mar 2018 13:56
  mario.cz
  Poziom 3  

  witam
  Czy przy pomocy miernika SWR od ustawiania CB radia można ustawić antenę tv naziemnej ?

  0 3
 • #2 23 Mar 2018 14:08
  mariuszp19
  Poziom 32  

  Nie, przecież antena TV nie nadaje. Współczynnik fali stojącej (SWR) mierzy się podczas nadawania.

  0
 • #3 23 Mar 2018 14:12
  matej1410
  Poziom 23  

  Jeśli nie masz profesjonalnego sprzętu, to najlepszym sposobem jest podłączenie anteny do TV lub to tunera DVB-T jeśli nie masz wbudowanego i ustawianie (ruszanie, obracanie) anteny i równocześnie obserwacja poziomu sygnału na danym kanale w telewizorze. Telewizor oczywiście musisz mieć w zasięgu wzroku, a jeśli to niemożliwe to poproś drugą osobę o pomoc.

  0
 • #4 05 Kwi 2018 09:37
  irekr
  Moderator

  mario.cz & mariuszp19

  Niewątpliwie wskaźnik WFS od CB radia do tego się nie nadaje, natomiast nie jest prawdą, że nie dokonuje się pomiarów WSF w instalacjach odbiorczych czy kablach antenowych. To bardzo wyrafinowane pomiary i są wykonywane przy pomocy bardzo drogich urządzeń, których w Polsce jest tylko kilkadziesiąt.

  Realnie: jeżeli nie mamy dobrego wskaźnika wielkości sygnału, najlepiej z analizatorem widma i/lub wskaźnikiem konstelacji - do regulacji anteny można użyć wskazań dekodera/odbiornika.

  Pamiętać należy jednak że:

  1. Standardowy dekoder DVB-T/DVB-S potrzebuje kilka sekund na ustabilizowanie - rzędu 4 do 10 s, dlatego wszelkie ruchy antena muszą być wykonywane metodą żabich skoków.

  2. Wskazane jest zastosowanie tłumika sygnału by podczas obserwacji nie dochodziło do sytuacji nasycenia dekodera. Wskazania siły nie powinny przekraczać 90% a najważniejszym parametrem jest jakość i jak najmniejsza stopa błędu przy możliwie stabilnym poziomie.

  3. Należy dokonać obserwacji długookresowych, rzędu kilku lub kilkunastu minut, szczególnie w miejscach o intensywnym ruchu pojazdów lub innych możliwych czynników zakłócających.

  4. Wskazane jest przed przystąpieniem do ustawiania instalacji antenowych dokonanie wyczyszczenia pamięci dekodera a następnie RĘCZNEGO wyszukania programów JEDNEGO MUX-a, o możliwie najsłabszym sygnale i najwyższej częstotliwości.

  0