Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana przewodów od przyłącza.

23 Mar 2018 15:53 2367 5
  • Poziom 6  
    Witam,
    W nieodległej przyszłości planuje wymianę przewodów przyłącza napowietrznego do domu i proszę o poradę.
    Kiedyś zostało zmienione przyłącze z linek na tzw. warkocz do ściany budynku, ale kolejno muszę zlecić wymianę przewodów w dalszym ciągi do zabezpieczenia przedlicznikowego 3 x 25A, a następnie do licznika. Te przewody są od 1972 roku - 3x4 mm2 oraz tzw. PEN 6 mm2, który nazywany jest PEN-em od 10 mm2 w górę. Od licznika instalacja wymieniona. Punkt N i PE rozdziału w rozdzielnicy uziemiony 4,92 Oma.
    Dostawcą energii jest Tauron. Czy tylko do mnie nazależy ten odcinek instalacji od złącza do licznika?
    Zabezpieczenie przedlicznikowe to 3 bezpieczniki topikowe 25 A, czy można zamontować inne typu S np. w 25 A „C”? w grę wchodziłaby mała zmiana miejsca lokalizacji zab. przelicznikowego w domu. Czy może być w budynku, czy koniecznie na zewnątrz? Licznik również mam wew. budynku. Czy przy takim remoncie Tauron każe mi wszystko przenieść na zewnątrz?
    Pytam tutaj gdyż jak pójdę drogą oficjalną z Tauron mogą być niespodzianki. 😊
    .
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Moderator - Elektryka
    paweldre napisał:
    Czy tylko do mnie nazależy ten odcinek instalacji od złącza do licznika?

Zajrzyj do umowy dystrybucyjnej, tam znajdziesz granicę własności/eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych/miejsce dostarczania energii.
    W przypadku przyłączy napowietrznych zdecydowana większość granic określona jest na "zaciskach prądowych przyłącza na konstrukcji wsporczej na zewnątrz budynku, w kierunku instalacji odbiorcy".
    Oznacza to, że "warkocz" i zaciski na jego końcu należą do operatora. Reszta instalacji (oprócz licznika) należy do odbiorcy.

Co do reszty pytań - do tego zadania i tak musisz zaprosić elektryka.
    Nie pierwszego lepszego spod budki z piwem, tylko takiego który wie "czym to się je".
    Wizja na miejscu i znajomość lokalnych uwarunkowań to podstawa, bez której porady na forum są bezcelowe.
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Poziom 31  
    paweldre napisał:
    planuje wymianę przewodów przyłącza napowietrznego do domu
    paweldre napisał:
    Kiedyś zostało zmienione przyłącze z linek na tzw. warkocz do ściany budynku,

Proszę uściślić, w jakim celu ponownie ma być wymieniane przyłącze?
    paweldre napisał:
    ale kolejno muszę zlecić wymianę przewodów w dalszym ciągi do zabezpieczenia przedlicznikowego 3 x 25A, a następnie do licznika

Gdzie obecnie znajduje się zabezpieczenie główne i licznik?
    paweldre napisał:
    Czy przy takim remoncie Tauron każe mi wszystko przenieść na zewnątrz?

Osobiście polecam aby zabezpieczenie główne i układ pomiarowy wynieś na zewnątrz i wykonać zakres prac wg obowiązujących standardów. Zyskuje kolega przez to selektywność zabezpieczeń. Jednak Tauron jest dość "elastyczny" i na siłę nie wymusza stosowanie obowiązujących standardów przy remontach. Rozpatrują każdy przypadek indywidualnie w zależności o co wnioskodawca występuje. Pozwalają wymienić rodzaj zabezpieczeń z topikowych na nadmiarowoprądowe oraz rozdzielnicę układu pomiarowego jeśli ich lokalizacja pozostaje ta sama. Nawet przy zwiększaniu przydziału mocy. Wymiana topików na "esy" jedynie pogorszy obecną selektywność.
    A co do kosztów, w Twoim przypadku zapomnij o jakiejkolwiek partycypacji ZE w kosztach tej inwestycji.
  • Poziom 39  
    paweldre napisał:
    Witam,
    W nieodległej przyszłości planuje wymianę przewodów przyłącza napowietrznego do domu i proszę o poradę. Te przewody są od 1972 roku - 3x4 mm2 oraz tzw. PEN 6 mm2, który nazywany jest PEN-em od 10 mm2 w górę.
    Skąd wiesz że to PEN ?
  • Poziom 6  
    CYRUS2 napisał:
    paweldre napisał:
    Witam,
    W nieodległej przyszłości planuje wymianę przewodów przyłącza napowietrznego do domu i proszę o poradę. Te przewody są od 1972 roku - 3x4 mm2 oraz tzw. PEN 6 mm2, który nazywany jest PEN-em od 10 mm2 w górę.
    Skąd wiesz że to PEN ?

Ponieważ sprawdziłem w Tauron typ sieci TN-C. Tak wygląda zab główne przedlicznikowe Wymiana przewodów od przyłącza.

Dodano po 31 [minuty]:

Uściślając ..
    Wymiana przewodów była by od zacisków tam gdzie kończy się warkocz do zab przedlicznikowego, które jest wewnątrz budynku, a następnie od zab. głównego do licznika również wew. budynku . To jedyne stare jeszcze przewody.
    Rozdzielnie mam w piwnicy i tam też dochodzi bednarka z uziemieniem GSW przewodami połączone z szyną PE. Punkt rozdził PEN na PE i N. Ta rozdzielnia jest po wew. stronie ściany od tej na której zaznaczył, gdzie ewentualnie mógłby być licznik i zab. przedlicznikowe. Położenie jest bardzo bliskie.
    Wymiana przewodów od przyłącza.

Elewacja na budynku została kilka lat temu wykonana i niestety nie były przeprowadzone w peszlu nowe przewody po ścianie, czy zatem można to zrobić po stronie wewnętrznej ściany domu, tak jak to było dotychczas, a następnie przejście na zew. do licznika?
    Do tych prac będzie zaproszony znajomy elektryk, który pracuje w Tauronie, ale w wolne dni pracuje również prywatnie.
    A tutaj chciałem poznać inne opinię osób, które tymi tematami zajmują się zawodowo.
  • Moderator - Elektryka
    paweldre napisał:
    Do tych prac będzie zaproszony znajomy elektryk, który pracuje w Tauronie, ale w wolne dni pracuje również prywatnie.
    A tutaj chciałem poznać inne opinię osób, które tymi tematami zajmują się zawodowo.

Więc najpierw zaproś tego elektryka, który na miejscu określi co i jak ma być wykonane.
    Jeśli uznasz, że jego zamierzenia są niewłaściwe - wtedy napisz na forum.