Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dioda w układzie czujnika zmierzchu na tranzystorze NPN ledwo świeci.

23 Mar 2018 19:49 504 20
  • Poziom 13  
    Witam. Proszę bardziej doświadczonych kolegów z portalu o pomoc. Mój problem polega na tym, że potrzebuję zmontować w jak najniższej cenie czujnik zmierzchu, który zapali diodę LED kiedy będzie ciemno.

Zbudowałem go ze schematu poniżej:

Fotorezystor tymczasowo zastąpiłem potencjometrem suwakowym imitującym dzień i noc. Dioda gaśnie przy 220k na tym potencjometrze,więc tak jak oczekiwałem w momencie kiedy będzie światło dioda będzie świecić, bo fotorezystor w stanie jasnym ma 100-200k ohm. Tranzystor, który zastosowałem to C3953.

Wszystko wygląda jak na zdjęciu:

Problemem jest tu to, że dioda pracująca w 3V 20mA bez żadnego rezystora tutaj ledwo świeci. Świeci jak na obrazku poniżej (to ta która świeci słabo. Ta mocna obok to identyczna dioda z rezystorem 100ohm):

Bardzo proszę o wyjaśnienie dlaczego tak jest i ewentualną poradę dlaczego tak :( :cry:
  • Poziom 43  
    Źle podłączona dioda LED. W emiterze będzie napięcie nie większe niż na bazie, a ponieważ dojdzie jeszcze spadek 0,6V - po prostu za małe napięcie ... Sprawdź jaki prąd płynie przez diodę.
  • Poziom 13  
    Problem jest taki, że po podłączeniu do kolektora dioda nie świeci praktycznie w ogóle.. Świeci jak na 1V :(

Dodano po 2 [minuty]:

Za chwilkę przepnę diode pod kolektor i wyślę zdjęcie
  • Poziom 13  
    Okej, za moment spróbuję...
    Dodano po 17 [minuty]:
    Bardzo dziękuję @zworys za pomoc. Podpięcie diody pod kolektor nie pomogło, na kolektorze dioda świeciła jak na 1V, czyli tak ze byla widoczna biała kropka, ale świecenie to to nie jest. Pomogło zmniejszenie wartości R1. Tylko teraz pojawia sie kolejne pytanie. Jak ten schemat przekształcić, aby zaoszczędzić jak najwięcej prądu? Chodzi o to ze musze na R1 nałożyć max 3,5k ohm zamiast 200k ohm. Teraz to będzie żarło prąd duzo szybciej. Pomogłoby np. Zwiększenie napięcia zasilania?
    Dodano po 2 [minuty]:
    Albo czy po zwiększeniu napięcia zasilania do np. 6V mógłbym zwiększyć wartość R1?
  • Poziom 39  
    Podniesienie napięcia zasilania powinno pozwolić na zwiększenie wartości R1. Generalnie od tego rezystora zależy prąd bazy. Zaś prąd bazy X wzmocnienie daje prąd kolektora który bezpośrednio przekłada się na jasność świecenia diody. Być może po zwiększeniu napięcia zasilania trzeba będzia zastosowac mały rezystor w szereg z diodą .
  • Poziom 13  
    Co do rezystora to nie wiem. W poprzednim układzie między emiterem a masą było dokładnie 3,96V, a dioda (najpierw używałem czerwonej o napięciu zasilania 2,5V) bez rezystora święciła słabiutko.

Dodano po 3 [minuty]:

Wstawiałem wtedy do tej czerwonej rezystor i bez względu na to czy miał 10, czy 20, czy 30ohm, czy tez tego rezystora nie było, dioda świeciła cały czas w identyczny sposób. Dopiero po nałożeniu 70 ohm z ułamkiem dioda zgasła..
  • Poziom 39  
    Rzecz w tym że LED jest sterowana prądowo a nie napięciowo. Bardziej istotne było jaki prąd tam płynie - widocznie był niewielki i dlatego dioda świeciła słabo. Dlatego przy podniesieniu napięcia w układzie czasem trzeba ograniczyć prąd płynacy przez diodę albo przez niepełne otwarcie tranzystora lub właśnie przez dodatkowy rezystor włączony szeregowo razem z diodą.
  • Poziom 13  
    Zrobiłem kolejny raz. Obniżyłem wartość R1 do 24k. Dioda na zasilaniu 4,5V świeci w miarę okej.. Potem zaryzykowałem ewentualne spalenie i podłączyłem na 12V co widać na jpg. Dioda świeci podobnie jak na 4,5V :/

Dodano po 1 [minuty]:

Miedzy emiterem a masą jest około 11,5V

Dodano po 3 [minuty]:

Teraz przepiąłem diodę pod kolektor i jak wcześniej nie świeciła, tak teraz mogłem pooglądać ładne iluminacje świetlne i zbierać skruszoną i sczernioną diodę z biurka..
  • Poziom 39  
    Tylko że przy 12V będzie sie grzał tranzystor. Gdyby go nie było to przy 12V prąd diody byłby już za duży i dioda uległaby spaleniu. Teraz układ należy zoptymalizować pod kątem jak najwiekszej jasności i najmniejszego poboru prądu Należy metodą prób dobrać max. wartość R1 przy której to wszystko będzie poprawnie działało
  • Poziom 13  
    Właśnie dioda mi wystrzeliła dosłownie i przerysowała tapetę na ścianie. Tranzystor jest zimniuteńki póki co. Max wartość to około 20-25k na tym co mam teraz. Jeśli pod to miałbym wybrać fotorezystor to dobry będzie 20-50k w stanie jasnym?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Powinien być OK. Dioda wystrzeliła bo właśnie zabrakło ograniczenia prądu, tego rezystora w szereg z nią. Wystarczyłoby 220 omów, jasność niewiele by się zmieniła a prąd byłby mniejszy. W necie mozna znaleźć kalkulatory rezystorów dla diod LED w zależności od koloru diody ( bo każdy kolor ma inne napięcie progowe ) i napięcia zasilania..
  • Poziom 13  
    A dałoby się do tego tranzystora podłączyć MOSFETa, który załączyłby się w np. 4V?

Dodano po 1 [minuty]:

Umiem obliczać rezystor do led, tylko chodzi o to ze teraz juz kolejna dioda pali sie po prostu pod kolektorem.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Trzeba byłoby poszukać takiego który pewnie otwiera sie przy tej wartości. Tylko że na tym tranzystorze ( obecnym ) na kolektorze 4V będzie akurat wtedy gdy dioda nie świeci. Czyli gdy tranzystor nie przewodzi.

Zeby się dioda nie uszkodziła wystarczy dać z nią w szereg rezystor i po problemie
  • Poziom 13  
    Kurczę. Bardzo ci dziekuje za pomoc, zostanę przy tym co mam. Ogólnie to robiłem taki układzik do zniczy elektrycznych. Chciałem żeby świeciły tylko w nocy i zależało mi na jak najlepszym oszczędzeniu na prądzie. Poeksperymentuje jeszcze i zobaczę ;) Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    W jakiej cenie średnio by mi taka wyszła?
  • Poziom 13  
    No to elegancko. Ja to w takim razie jeszcze dokładnie przeanalizuję ;) ja sie na tym jeszcze tak w 100%, ani nawet w 25% nie znam. Mam dopiero 15 lat ;P

Dodano po 32 [sekundy]:

Bardzo dziękuję i życzę miłego wieczoru
  • Poziom 13  
    Już sie rok uczę ;) zaraz po egzaminie składam papiery do Zespołu Szkół Łączności w Krakowie ;) Dziękuję