Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chińskie sterowniki (kontrolery) zgrzewarek - doświadczenia ?

perzan 24 Mar 2018 00:04 1083 8
  • #1 24 Mar 2018 00:04
    perzan
    Poziom 11  

Witam.
    Przymierzam się do zrobienia zgrzewarki z transformatora mikrofalówki.
    Na Aliexpress można kupić za przyzwoite pieniądze sterowniki do zgrzewarek. Nie podaję konkretnych linków - wystarczy na Ali wyszukać "spot welder controller" z ceną poniżej 30$.
    Jako element wykonawczy zazwyczaj siedzą tam BTA41-600/800 lub BTA100-600/800 (40A lub 100A obciążalności). W zależności od modelu mają różne możliwości regulacji. Jedne mają np. czas zgrzewania do 2s z podziałką 20ms, a inne do 1s z podziałką 10ms. Generalnie na ogół liczą do 100 okresów lub półokresów. Część z nich oferuje podwójny impuls zgrzewający. Mają też ponoć możliwość regulacji mocy w zakresach 30-100%.
    Z opinii kupujących widać, że majsterkowicze ze wschodu są zadowoleni, a to chyba dobry znak ? ;)
    Nurtuje mnie kilka pytań:
    1. Czy w ogóle warto się pchać w tego typu rozwiązania ?
    2. Ktoś ma jakieś doświadczenia z takim sprzętem ?
    3. Czy do trafa z mikrofali kupować (o ile w ogóle) wersję na 100A czy spokojnie wystarczy 40A ?
    4. Jaką wersję lepiej kupić, z regulacją co 10 czy co 20ms ?
    5. Czy w praktyce na sprzęcie klasy "mikrofala" potrzebne są czasy 2s ?
    Uprzedzając pytania, dopiszę, że pierwotny mój zamiar to zgrzewanie ogniw 18650, ale nie wykluczam też zgrzewania czegoś grubszego jak np. druty do 3-4mm lub blachy do 1mm. W garażu już czeka na rozbiórkę (i cieplejsze dni) mikrofalówka o mocy mikrofal 800W.
    Będę wdzięczny za rzeczowe odpowiedzi.
    P.
    A tutaj przykładowe fotki jak te sprzęty wyglądają:
    Chińskie sterowniki (kontrolery) zgrzewarek - doświadczenia ?Chińskie sterowniki (kontrolery) zgrzewarek - doświadczenia ?Chińskie sterowniki (kontrolery) zgrzewarek - doświadczenia ?Chińskie sterowniki (kontrolery) zgrzewarek - doświadczenia ?

0 8
  • #2 24 Mar 2018 08:05
    any56
    Poziom 39  

Transformator z kuchenki mikrofalowej nie będzie się nadawał...
    To trafo po stronie wtórnej ma napięcie ok. 2 kV które przez potrajacz napięcia podawane jest na magnetron.

0
  • #3 24 Mar 2018 08:49
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

any56 napisał:
    Transformator z kuchenki mikrofalowej nie będzie się nadawał...
    To trafo po stronie wtórnej ma napięcie ok. 2 kV które przez potrajacz napięcia podawane jest na magnetron.

Transformator z kuchenki mikrofalowej to jeden z najlepszych transformatorów do zgrzewarki. Oczywiście warunek to wymiana właśnie uzwojenia wtórnego. Ale to się rozumie samo-przez-się, bo tylko w takiej konfiguracji się je używa.

0
  • #4 24 Mar 2018 12:36
    SQ5AZP
    Poziom 26  

Pierwsze pytanie - ile waży przyzwoity transformatorowy spotters blacharski? A ile trafko od mikrofali?
    Ile będziesz musiał złożyć tych rdzeni aby uzyskać podobne jak w oryginale parametry?
    Policz orientacyjnie przekrój uzwojeń i sprawdź czy wejdą w okno transformatora (nawet zakładając wyłącznie pracę chwilową i przyjmując gęstość prądu na 6A/mm może być z tym problem)

0
  • #5 24 Mar 2018 12:48
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Ojej, no wiadomo że mały transformator to i mała zgrzewarka. 3 zwoje Ly 50-tką wejdą, i to wystarczy żeby baterie zgrzewać.

0
  • #6 24 Mar 2018 13:22
    SQ5AZP
    Poziom 26  

Chyba jedynie te ogniwa, które mają fabrycznie przygrzane końcówki. Nawet przy zastosowaniu do ogniw prąd może być zbyt niski aby w ciągu 0,15-0,2 s połączyć blaszki do kubka ogniwa. Za to przy dużo dłuższych czasach dobry aby uszkodzić baterie...
    Wracając do sterowników .Te chińskie różnią się od produkowanych przez nasze rzemiosło jedynie ceną.

0
  • Pomocny post
    #7 24 Mar 2018 14:13
    bubu1769
    Warunkowo odblokowany

Jakoś jest sporawo konstrukcji na bazie trafo od mikrofali i bez problemu sobie radzą z ogniwami a nawet cienkimi blaszkami. Ja ze swojego trafo od mikrofali 800W wyciągałem około 400A ale przewód udało mi się tylko raz owinąć wokół rdzenia. Co do mocy sterownika to przy trafie z mikrofali wystarczy ten do 40A i to z ogromnym zapasem, a regulacja lepszą będzie ta ze skokiem co 10ms, do drobnych rzeczy maksymalny czas 1s w zupełności wystarczy a lepiej mieć dokładniejszą kontrolę nad czasem.

0
  • #8 25 Mar 2018 20:09
    perzan
    Poziom 11  

Dziękuję za jedną rzeczową odpowiedź.
    O samej konstrukcji, przewijaniu trafa, wydajności i takich tam będzie osobny wątek, jak już się za to wezmę.
    A wracając do tematu głównego, doczytam dokładnie który sterownik co oferuje, tylko trochę ciężko przebrnąć przez ten prawie angielski.
    Faktycznie, chyba nie ma co przesadzać z wersją na 100A. Któryś chiński sprzedawca pisał, że przy zwarciu na wtórnym (przewiniętym pod zgrzewarkę) trafo z mikrofali 800W bierze 3-4kW, czyli jakieś 20A.
    Ktoś może coś podpowie, jak to jest z tą regulacją mocy? Czy to faktycznie ma prawo działać? Czy to w ogóle ma sens przy takim małym trafie ? Wtórne planuję nawinąć drutem ~50mm^2 (fi 8mm), ewentualnie ~28mm^2 (fi 6mm), ale wszystko wyjdzie w praniu jak rozbiorę trafo.
    P.

0
  • #9 15 Lis 2018 19:07
    maniek1979
    Poziom 3  

Ostatnio zakupiłem sterownik NY-D01 na 100A. Z jednym transformatorem GAL700 nawinietym linka fi35mm2 (Uout=2,6V) dziala dobrze. Jak podłącze dwa trafa to mi wywala bezpiecznik B16. Zastanawiam się czy ten uklad włącza trafo w zerze czy w maksimum przebiegu napięcia przemiennego. Układ w moimi przypadku oparty jest o MOC3021. Z tego co przestudiowalem fora to lepszym rozwiązaniem dla transformatora jest start w maksimum. Teraz walczę z materiałem na elektrody bo zwykły drut fi 3mm z czystej miedzi niezabardzo się nadaje. Zamówiłem stop miedzi wykorzystywany w przemysłowych zgrzewarkach. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

0
  Szukaj w 5mln produktów