Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Kraft And Dele kd144 - Miganie oświetlenia i konsekwencje z tym związane

SmartBug 24 Mar 2018 01:55 2439 6
 • #1
  SmartBug
  Level 18  
  Witam,
  W związku z częstymi awariami sieci elektrycznej w moim rejonie (średnio 2-3 razy w roku po 48h), zdecydowałem się zakupić taki agregat prądotwórczy: https://kraftdele.info/agregaty-jednofazowe/866-agregat-3000w-12230v-kd144.html
  Agregat ma za zadnie utrzymać napięcie w moim domu w momencie gdy brakuje prądu (wichury, oblodzenie linii i inne kataklizmy).
  Ma utrzymać 2 lodówki, komputer, telewizor, oświetlenie ledowe i piec od centralnego ogrzewania.
  Problem jaki z nim mam i się go trochę obawiam (czy elektronika nie skróci swojej żywotności, ta w domu), gdyż obserwuję pewną anomalię. Gdy podłączę halogen 150W pod owy agregat, mruga on niczym stroboskop. Natomiast gdy agregat obciążę farelką (1 grzałka 1000w) wtedy częstotliwość migania się zmniejsza i jest prawie nie widoczne.
  O co tak naprawdę chodzi i czemu tak się dzieje? Czy takie coś doprowadzi do uszkodzenia elektronicznych urządzeń w moim domu? Bądź ich szybszego zużycia (przez to migotanie)? Czy mój agregat jest sprawny, czy jest uszkodzony i muszę go reklamować?
  Dodam tylko, że multimetr cyfrowy pokazuje mi że napięcie jest stałe 229-230V i nie widać żadnych skoków napięcia.
  Bardzo bym prosił o pomoc.
  Pozdrawiam
 • #2
  arigato
  Level 27  
  Być może zbyt niskie obroty silnika powodują, że przy niewielkim obciążeniu częstotliwość generowanego prądu wynosi jednak mniej niż 50Hz. Dopiero większe obciążenie (np. 1kW) wymusza podwyższone obroty silnika i wówczas jest na wyjściu te 50. Jeżeli tak jest to należałoby ustawić obroty biegu jałowego silnika na odpowiednim poziomie. Jeżeli urządzenie jest wciąż na gwarancji to wypadałoby zaprosić serwisanta, który dokona stosownej regulacji.
 • #3
  SmartBug
  Level 18  
  Oczywiście że urządzenie jest na gwarancji. Podejrzewam że przysługuje mi nawet 14 dniowy zwrot produktu. Gdyż zamówiłem go nie cały tydzień temu. I właśnie zastanawiam się co w tej sytuacji zrobić.
  Próbowałem ręcznie trochę podwyższyć obroty silnika, bo jest taka linka jak w kosiarce. Jednakże na żadnych obrotach nie było widać poprawy. Dopiero jak podłączyłem farelkę to trochę się to unormowało nawet znośnie. Co zrobić?
 • #4
  arigato
  Level 27  
  Moim zdaniem – albo regulacja, albo wymiana/naprawa?
  Powinien być jakiś regulator obrotów (raczej nie linka), który ustala obroty w taki sposób, aby zapewnić 50Hz na biegu jałowym. Z pewnością przy obciążeniu, nawet kilkuwatowym, nie powinno „mrugać”. Ma być 50Hz!
  Jako się rzekło – albo regulacja, albo reklamacja.
  Kiedyś kupiłem w Castoramie agregat o mocy 800W i niestety, nie dawał on rady przy rozruchy lodówki, chociaż pracował stabilnie. Maszyny indukcyjne (silniki elektryczne) wymagają przy rozruchu większego prądu i dlatego musiałem zrezygnować z tego pomysłu.
  U kolegi jest odpowiedni zapas mocy, ale z pewnością obroty dla biegu jałowego są zbyt niskie.
  Może jest w tym agregacie jakiś elektroniczny "generator" częstotliwości i w nim coś nie działa tak jak należy? W opisie urządzenia (link) nie wspomniano o tym.
 • #5
  SmartBug
  Level 18  
  Tylko, ze podniesienie obrotów silnika wcale nie niweluje tego efektu "stroboskopu". Bo nawet i na podniesionych obrotach silnika żarówka miga. Dopiero jak obciąże agregat tymi 600W, to dopiero wtedy nic nie mruży, albo mruży w taki sposob, ze az to tak nie denerwuję oka.
 • #6
  Sniezynka
  Level 32  
  Witam,
  "Wspaniały produkt" ten agregat. Cytat:" Technologia Inteligentnej Przepustnicy (Kontrola Zmiany Prędkości)

  W przeciwieństwie do tradycyjnych generatorów, które pracują ze stałą prędkością/liczbą obrotów na minutę, przenośny generator firmy KRAFT&DELE jest wyposażony w mikroprocesor kontrolowany Technologią Inteligentnej Przepustnicy, który dostosowuje prędkość silnika by dokładnie sprostać obciążeniu.
  Jeżeli generator nie zasila wielu urządzeń, pracuje na wolniejszych obrotach. W ten sposób generator zmniejsza zużycie paliwa, wydłużając żywotność silnika i zwiększając przerwy pomiędzy napełnianiem zbiornika paliwa. W momencie, kiedy obciążenie wzrośnie, generator automatycznie zwiększy prędkość i obroty, dostosowując się do zapotrzebowania na energię. "
  Po prostu cud techniki :
  Po pierwsze - aluminiowe uzwojenia.
  Po drugie - ani słowa o przetwornicy która stabilizuje częstotliwość prądu przy małych prędkościach silnika jak i zbyt dużych.
  Z tego powodu jest tylko woltomierz a brak jest najważniejszego wskaźnika częstotliwości pracy choćby diodowa linijka.
  Te tak odradzane w tej reklamie proste agregaty ze stałą prędkością obrotową mają właśnie tak ustawione obroty silnika żeby prądnica miała częstotliwość pracy 50Hz i nie zależnie od obciążenia próbują ją utrzymać. Co do woltomierza to czy taki ważny? Dla urządzeń czy to 240 czy 210V wielkiej różnicy w pracy nie będzie ale zmiana częstotliwości szczególnie w dół to już inna bajka.
  Wniosków nie będę pisała każdy sam ocenić powinien co wart jest taki produkt
 • #7
  SmartBug
  Level 18  
  Został wymieniony AVR w tym agregacie i teraz troche lepiej to wygląda. Zarowka podlaczona do agregatu juz nie miga jak w stroboskopie. Natomiast w domu dla tego mam efekt migania, ponieważ 3 fazy łącze w jedna. I następuje powstanie zakłóceń.