Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niski zasięg LTE w centrum Poznania

antosiowaty1 24 Mar 2018 11:13 984 27
  • #1 24 Mar 2018 11:13
    antosiowaty1
    Poziom 5  

Witam,
    posiadam internet mobilny w ofercie cyfrowego Polsatu (teraz chyba plus) nielimitowaną. Posiadam router B315, mam zasięg LTE, natomiast na routerze wyświetlają mi się 1 do 2 kresek zasięgu. Czasem są 3 ale bardzo rzadko. Jestem zupełnie zielony w tych tematach, dlatego prosiłbym Was o pomoc co zrobić, żeby polepszyć trochę zasięg, bo po lokalizacji spodziewałbym się czegoś więcej. Aktualny download to 2-5MB/s, czasem jest to 15MB/s, także zasięg się zmienia wraz z prędkością i nie jest to ustabilizowane. Nie wiem, czy kupować jakąś antenę zewnętrzną, bo naczytałem się trochę o tym i większość to są tłumiki. Czytałem też o jakiś programach pozwalających wybrać częstotliwość i lokalizacje gdzie ma łączyć się internet ale tak jak napisałem, jestem w tym zielony i trzeba mi wytłumaczyć trochę bardziej jak się do tego zabrać. Liczę na Waszą pomoc w tej sprawie.
    Pozdrawiam :)

0 27
  • #2 24 Mar 2018 15:48
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

W CP nie ma czegoś takiego jak LTE bez limitu, prędkości są przycinane wg. nieznanych reguł FUP. Prędkości chyba 2-5Mb/s i taki poziom o 11 w sobotę to dowód na przeciążenie sieci ale to norma w CP/Plusie. Jaka to ulica w Poznaniu? Do wymuszania konkretnych pasm LTE na B315 służyhttp://www.lte-anbieter.info/ltewatch/count_huawei.php?Datei=ltewatch_h Pobierasz instalujesz na komputerze i logujesz się w nim na B315. Wybierasz po kolei LTE1800, LTE2100, LTE800 i LTE900. Pokażą się parametry sygnału i CID BTS-a. Dla każdego speedtest wieczorem

0
  • #3 24 Mar 2018 15:52
    antosiowaty1
    Poziom 5  

Dziękuje za odpowiedz i pomoc. Ulica to Rynek Łazarski

0
  • #4 24 Mar 2018 16:11
    matek451

w pobliżu działają 3 BTS-y LTE1800Aero2, Głogowska 92, Berwińskiego 2/4 i Calliera 3. Trzeba sprawdzić z którym się łączysz w LTEWatchH. Najbliższe BTS-y LTE2600Plusa to Wierzbięcice 36 i Górecka 104, daleko. LTE800Sferii też na tych dwóch. LTE900Plusa na BTS-ie Poranek 4. LTE800 i LTE900 z reguły wolne bo to tylko 5MHz pasma. Jedyna szansa na szybszy internet to znalezienie nieobciążonego BTS-a LTE1800 lub LTE2600. Ogólnie nie liczyłbym na wiele, to CP/Plus więc cudów nie ma. Operator nie buduje od dawna sieci LTE2600 w miastach.

0
  • #5 24 Mar 2018 21:55
    antosiowaty1
    Poziom 5  

A więc tak, poradziłem się Ciebie i pobrałem program i testowałem sobie prędkość na speedest.pl. Na routerze obojętnie co wybrałem pokazuje mi 1 kreskę zasięgu. Poniżej przedstawiam graficznie jak to wygląda:

1800 MHz / band 3
    Niski zasięg LTE w centrum PoznaniaNiski zasięg LTE w centrum Poznania

2600 MHz / band 7

900 MHz / band 8

800 MHz / band 20

Wniosek sam się nasuwa podczas analizy prędkości, choć ciągle uważam, że można z tego wyciągnąć coś więcej, może jakaś antena? Czy nie ma co inwestować?

0
  • #6 24 Mar 2018 22:01
    makosuu

Możesz zainwestować w innego operatora.

0
  • #7 24 Mar 2018 22:03
    antosiowaty1
    Poziom 5  

makosuu napisał:
    Możesz zainwestować w innego operatora.

Myślisz, że T-mobile dałby radę?

0
  • #8 24 Mar 2018 22:10
    makosuu

Myślę iż gorzej być nie może :) Ale najpierw zrób jakieś testy z kartą T-Mobile, w ciemno nie bierz. Ile masz jeszcze umowy z CP? Przetestuj także w swojej okolicy Play, bo oferta RBM 100 GB z pełną prędkością, potem możliwy lejek 2Mb/s za 5zł/mc może być dla ciebie ratunkiem.

0
  • #9 24 Mar 2018 22:24
    matek451

LTE1800 BTS LTE1800Aero2 Brewińskiego , sygnał prawidłowy, BTS zapchany UL>DL niski SINR. LTE2600 z Wierzbięcic, tragiczny sygnał mimo to niezłe prędkości. LTE900 z Waryńskiego 5, sygnał słabiutki i prędkość też, LTE800 z Drużynowej, słaby sygnał i prędkości. największy potencjał ma LTE2600 ale sygnał jest tragiczny, wystaw B315 za okno i sprawdź jeszcze raz LTE2600 i LTE1800. Na LTE1800 może połączy cię z innym BTS-em, może ten przy Głogowskiej 92 lub Callera sa mniej obciążone. Ja spróbowałbym w tej lokalizacji Play na tym B315, ma w tym rejonie zdecydowanie najlepszą infrastrukturę , czyli 5 BTS-ow z kompletem LTE2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800.

0
  • #10 25 Mar 2018 11:17
    antosiowaty1
    Poziom 5  

makosuu napisał:
    Myślę iż gorzej być nie może :) Ale najpierw zrób jakieś testy z kartą T-Mobile, w ciemno nie bierz. Ile masz jeszcze umowy z CP? Przetestuj także w swojej okolicy Play, bo oferta RBM 100 GB z pełną prędkością, potem możliwy lejek 2Mb/s za 5zł/mc może być dla ciebie ratunkiem.

Umowy mam jeszcze miesiąc. Tylko niestety będę musiał zdać sprzęt, a co za tym idzie kupić jakiś porządny router, albo ewentualnie wziąć internet w jakiejś sieci. W play mam akurat telefony wiec sobie dzisiaj przetestuje. Co masz na myśli mówiąc „możliwy lejek 2Mb/s”? Oferta ciekawa, tylko nie rozumiem jednego. Czy karty w routerach nie różnią się niczym od tych w telefonach jeśli chodzi o prędkość? Wystarczy kupić zwykły starter, wsadzić do routera i prędkość będzie taka sama jak bym wziął jakiś internet w sieci?
    Dziękuje za odpowiedz :)

0
  • #11 25 Mar 2018 11:20
    makosuu

antosiowaty1 napisał:
    Oferta ciekawa, tylko nie rozumiem jednego. Czy karty w routerach nie różnią się niczym od tych w telefonach jeśli chodzi o prędkość? Wystarczy kupić zwykły starter, wsadzić do routera i prędkość będzie taka sama jak bym wziął jakiś internet w sieci?
    Dziękuje za odpowiedz

Nie różnią się niczym.

antosiowaty1 napisał:
    Co masz na myśli mówiąc „możliwy lejek 2Mb/s”?

Po 100 GB możesz dostać lejek 2Mb/s, w praktyce można zużyć nieco więcej.

0
  • #12 25 Mar 2018 11:29
    antosiowaty1
    Poziom 5  

Czy możesz mi powiedzieć jak aktywuje się ten niby „nielimitowany” internet LTE? Bo przeczytałem gdzieś, że trzeba doładować konto za 30zł i używać jakiegoś pakietu za 5zł, ale nie wiem o co tam dokładnie chodzi. Na razie i tak będę sobie testował, więc na nic się nie nastawiam, bo pewnie zanim coś ustalę to przyjdzie mi kupno nowego routera, nad którym tez będę musiał się zastanowić.

0
  • #13 25 Mar 2018 11:30
    matek451

U mnie po 23 dniach bieżącego okresu rozliczeniowego wykorzystane 211GB transferu, prędkości http://www.speedtest.net/result/7169968413.png , lejka 2Mb/s nadal brak. Tak samo jest od 4 m-cy. Wszystko na temat DIL na RBM na Kartę5 i jak uzyskać na niej RWK w wielu moich postach.

0
  • #15 25 Mar 2018 11:48
    matek451

Zrób testy na B315 z kartą Play, wymuś po kolei pasma LTE2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800. Pokaż screeny z LTEWatchH dla każdego i speedtesty. Taki sam test z B315 na zewnątrz . Play korzysta z agregacji tych pasm więc optymalny zakup to router stacjonarny z agregacją minimum 2 pasm LTE. Internet w CP to był bład, płaciłeś dzierżawę a router do zwrotu. W Plusie jest chociaż na raty i na własność, sam mam od nich E5186 . Płace 30 zł w SmartDom za 100GB i LTE bez limitu( z FUP) a router dostałem na własność za 3 zł. Prędkość jak wyzej na LTE2600+1800.

0
  • #16 25 Mar 2018 11:56
    seb235
    Poziom 27  

matek451 napisał:
    U mnie po 23 dniach bieżącego okresu rozliczeniowego wykorzystane 211GB transferu, prędkości http://www.speedtest.net/result/7169968413.png , lejka 2Mb/s nadal brak. Tak samo jest od 4 m-cy.

Limit nie jest nakładany bo pobrałeś 300 czy 400GB, problem zaczyna się wtedy kiedy łącze lecące do nadajnika zaczyna się wysycać i nagle wkracza użytkownik X który uruchamia pobieranie 60 GB z steam. I w tym momencie tacy haevy userzy dostają fupem. Metody są dwie albo w tym momencie przekręcasz antenę na inny BTS i korzystasz normalnie z sieci o ile nie jest też obciążony, albo z wszelkiego rodzaju pobieraniami wstrzymujesz się do momentu jak zapotrzebowanie na pasmo na nadajniku się zmniejszy. Pamiętaj o tym że o fakcie dostania FUPem decyduje algorytm na BTS, z chwilą kiedy on stwierdzi że przeginasz on zgłasza to dalej i wtedy już kręcenie anteną ani inne sztuczki nic nie dadzą. Polecam zerknąć sobie na YouTube na kanał Adek4k tam wszystko ładnie jest wyjaśnione.

Ja osobiście z LTE korzystać nie zamierzam wolał bym mieć 10Mb/s od normalnego dostawcy najlepiej po kablu ostatecznie WSIP. Co do transferu to powiem Ci że ja w 7 dni mam zużytą porównywalną ilość danych (statystyki z routera) i jedyne co robię to tak na prawdę oglądam filmiki na youtube, tak więc ciężko by było zmieścić się w limitach operatorów LTE.

0
  • #17 25 Mar 2018 11:59
    antosiowaty1
    Poziom 5  

Muszę mieć mobilny bo nie mam możliwości u mnie w kamienicy zaintstalowania po kablu. Gdybym mógł to nie byłoby tematu. :(

0
  • #18 25 Mar 2018 11:59
    makosuu

seb235 napisał:
    Limit nie jest nakładany bo pobrałeś 300 czy 400GB, problem zaczyna się wtedy kiedy łącze lecące do nadajnika zaczyna się wysycać i nagle wkracza użytkownik X który uruchamia pobieranie 60 GB z steam. I w tym momencie tacy haevy userzy dostają fupem. Metody są dwie albo w tym momencie przekręcasz antenę na inny BTS i korzystasz normalnie z sieci o ile nie jest też obciążony, albo z wszelkiego rodzaju pobieraniami wstrzymujesz się do momentu jak zapotrzebowanie na pasmo na nadajniku się zmniejszy. Pamiętaj o tym że o fakcie dostania FUPem decyduje algorytm na BTS, z chwilą kiedy on stwierdzi że przeginasz on zgłasza to dalej i wtedy już kręcenie anteną ani inne sztuczki nic nie dadzą. Polecam zerknąć sobie na YouTube na kanał Adek4k tam wszystko ładnie jest wyjaśnione.

W Play nie ma czegoś takiego jak FUP. Po prostu lejek 2Mb/s który dają różnie. Ale 2Mb/s tylko w starych taryfach, teraz jest 1Mb/s sztywno po 100GB.

seb235 napisał:
    Ja osobiście z LTE korzystać nie zamierzam wolał bym mieć 10Mb/s od normalnego dostawcy najlepiej po kablu ostatecznie WSIP. Co do transferu to powiem Ci że ja w 7 dni mam zużytą porównywalną ilość danych (statystyki z routera) i jedyne co robię to tak na prawdę oglądam filmiki na youtube, tak więc ciężko by było zmieścić się w limitach operatorów LTE.

W T-Mobile masz zupełny no limit.

0
  • #19 25 Mar 2018 12:41
    seb235
    Poziom 27  

makosuu napisał:
    W T-Mobile masz zupełny no limit.

Ja Ci napisze szczerze, nie wierzę w no limit w odniesieniu do usług telekomunikacyjnych.

0
  • #20 25 Mar 2018 12:45
    makosuu

Wierz lub nie ale regulamin nie kłamie. Oferta Internet Domowy do 20 lub 60 Mb/s.

0
  • #21 25 Mar 2018 15:27
    matek451

Kolego @seb235 ,miejskie legendy tworzone przez tego gościa na YT na temat FUP w Plusie mnie nie interesują, dywagacje nie poparte informacją u źródła czyli u operatora. Żadne algorytmy nie istnieją, w Plusie/ CP jest limit podstawowy, potem operator w ramach LTE bez limitu daje około 100GB z maksymalną, dostępną w danej lokalizacji prędkością po czym włącza pierwszy lejek 10-20Mb/s. Po około 10-20GB zaostrza go a po następnych 20GB daje 1Mb/s lub nawet 0,5Mb/s. Ot cała tajemnica, sprawdzone na usłudze Plusa w ciągu 2 lat. Oczywiście te 100-150GbB na LTE bez limitu nie jest gwarantowane a reguły FUP oficjalnie nie są przedstawione. W Orange internet domowy to 250GB+ noce 0-8 poza limitem a potem lejek 1Mb/s do końca okresu rozliczeniowego Oprócz tego tzw. lejek techniczny czyli dobowe obniżenie prędkości do 10Mb/s w przypadku gdy ktoś pobiera duże ilości w ciągu krótkiego czasu. Po upływie doby prędkości wracają. T-Mobile za 49/59 zł oferta bez limitu z DL do 20/60Mb/s , w regulaminie możliwość włączenia lejka 16Kb/s gdy ktoś zagraża sieci. Póki co użytkownicy wykorzystują po kilkaset i więcej GB. DIL na RBM5 to gwarantowane 100GB na maksa na LTE , potem możliwość włączenia lejka 2Mb/s. Nie jest stosowany obligatoryjnie, transfery powyżej 200GB ostatnio to norma. W Play oferty bez limitu po 100GB od razu lejek 1Mb/s. DIL to koszt 5 zl/m-c i jak 200GB nie starcza to kilka kart z RWK rozwiązuje problem, sam mam kilka takich i nie wiem co to limit, koszt niewielki. Znajdź mi WISP który zapewni mi 50-80Mb/s a w nocy 150-200Mb/s za np. 20 zł na m-c. Bo Neostrada ADSL u mnie to kilka Mb/s. Z DIL-a korzystam od 54 m-cy, podobnie jak moja rodzina i znajomi. Koszt śmieszny ale to nie mój problem. W przypadku autora tylko dostęp bezprzewodowy a kilka BTS-ów Play w pobliżu więc powinno działać przyzwoicie.

0
  • #23 25 Mar 2018 15:43
    matek451

Trzeba by sprawdzić czy w RŚUT nie ma. Na pewno było i jest w regulaminach oferty MAX za 79,99 gdzie DL jest bez limitów prędkości. Ogólnie to taki bat i zabezpieczenie operatora, T-Mobile póki co nie stosuje.

0
  • #24 25 Mar 2018 17:07
    jarek7714
    Poziom 15  

seb235 napisał:

Ja Ci napisze szczerze, nie wierzę w no limit w odniesieniu do usług telekomunikacyjnych.
    Dziś operatorzy załatwiają to już inaczej (jeżeli będziesz zbytnio obciążał sieć w godzinach szczytu to np. z tych 20Mbps w umowie operator przytnie ci do 5Mbps-nawet nie będziesz wiedział o tym jak nie sprawdzisz na innej karcie, będziesz przekonany że jest większe obciążenie sieci przez innych użytkowników...). Poza tym DIL w Play możesz sobie sprawdzić i mieć awaryjnie (bo różnie to bywa, ja mam dostęp do 2 nadajników tego operatora i działa najgorzej z całej czwórki-lepiej wypadłby przy użyciu B715/B618, oferta jest "chowana pod dywanem"/nie ekonomiczna, żaden operator nie dostarczy ci internetu z prędkością nawet kilkunastu Mbps za kilkanaście złotych, wielu klientów WISP płaci kilka razy więcej a ma łącza o wiele gorszej jakości.

0
  • #25 25 Mar 2018 20:09
    antosiowaty1
    Poziom 5  

Tak jak pisałeś, tak zrobiłem. Testy wykonane na karcie Play.

2100 MHz / band 1

1800 MHz / band 3

2600 MHz / band 7

800 MHz / band 20

Jeśli chodzi o testy na zewnątrz, to nie mam tak długiego kabla, żebym mógł wystawić router za okno :(

0
  • #26 25 Mar 2018 20:30
    matek451

LTE2100, LTE2600 i LTE800 to BTS Play przy Kolejowej 38, LTE2100 zapchane na maksa, trochę lepiej na LTE2600 i LTE800 ale szału nie ma, jakiś potencjał ma LTE2600 przy poprawieniu sygnału bo jest słaby. LTE1800 z BTS-a Głogowska 55 ten przeciążony. Inne na różnych kierunkach to Szczanieckiej 7,Głogowska 114 i Kolejowa 1/3. Trzeba by sprawdzić jak one są obciążone. na zrwnątrz mozna robić test na telrfonie LTE z aplikacją Network Cell Info, zakładka DANE pokazuje eNB, ECI i parametry sygnału, do tego speedtest. Test pod BTS-ami na twoim kierunku pokaże jak obciążone jest pasmo LTE2600 na nich.

0
  • #27 25 Mar 2018 21:26
    antosiowaty1
    Poziom 5  

Niestety na iOS nie ma tej aplikacji. :(

0
  • #28 25 Mar 2018 22:22
    makosuu

Musisz mieć telefon/tablet z modemem LTE na Androidzie. Możesz ewentualnie zrobić to z B315 jakoś zasilonym i laptopem.

0
  Szukaj w 5mln produktów