Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tryb serwisowy - kody serwisowe dam

24 Mar 2018 11:51 2580 11
  • Poziom 12  
    Witajcie,

Ostatnio napisałem generator kluczy do Serii tomografów Philipsa (Philips K2000 Visa Entry).
    Mogę zainteresowanym wygenerować bezpłatnie kilka kluczy.

Szukam oprogramowania do innych sprzętów medycznych z trybem serwisowym, GE, Siemens, Toshiba, zamierzam napisać do nich generator, pomożecie?

Mam umiejętności łamana takich zabezpieczeń, potrzebuje tylko dostępu do oprogramowania, w zamian za oprogramowanie/instrukcje mogę dostarczyć kody serwisowe.
  • Poziom 12  
    To znaczy jakie "te", bo to jest mało precyzyjne pytanie.
    - Mówimy tu o przypadku gdy sprzęt został kupiony legalnie i właściciel (lub serwis przez niego wybrany) bierze odpowiedzialność za modyfikacje.
    - Sprzęt został zakupiony legalnie i nie ma tu przypadku piractwa jak np. gdy ktoś piraci Windowsa
    - Właściciel ma prawo znać działanie oprogramowania za które zapłacił wiec również ma prawo poznać działanie tego kawałka co odpowiada za weryfikacje klucza serwisowego
    - Właściciel decyduje czy korzysta z usług autoryzowanego, czy nie autoryzowanego serwisu
    - Jeśli właściciel sprzętu chce wejść w tryb serwisowy i bierze za to odpowiedzialność to co do tego producentowi.

Podobna sytuacje rozstrzygał amerykański sąd w sprawie serwisowania ciągników rolniczych firmy John Deere, decyzja sądu była jasna, właściciel ma prawo modyfikować legalnie kupiony sprzęt i oprogramowanie.

Jednak pytanie jest słuszne, nie zamierzam propagować piractwa.
    Trzeba tu odróżnić sytuacje gdy ktoś korzysta z oprogramowania nie płacąc za to, a sytuacje gdy producent odcina serwisy nie autoryzowane i stosuje praktykę monopolistyczną.

Swój post kieruje do firm które chcą naprawiać sprzęt medyczny i potrzebują poznać jego działanie bez dostępu do dokumentacji.
  • Administrator Systemowy
    Jak najbardziej działania właściciela sprzętu, który chce wejść w określone ustawienia jest legalne i uprawnione. Z tym się zgadzam i nie dziwię się wyrokom.
    Pytanie bardziej dotyczyło samej działalności polegającej na przełamywaniu zabezpieczeń programowych/sprzętowych.
    Stąd, właściciel sprzętu ma prawo i jest to legalne, gorzej z firmami, które takie rzeczy opracowują ;)

Tutaj dochodzi jeszcze jeden aspekt, może to być zabezpieczenie nie tylko z powodu tego, aby używać autoryzowanego serwisu. Może tutaj chodzić o rzecz najważniejszą - czyli życie ludzkie. Osoba nieuprawniona, która namiesza w ustawieniach tomografu komputerowego? Czy innego sprzętu służącego np. do naświetlania? Jaki będzie efekt? To nie jest traktor ;)

Dziękuję za wyjaśnienia.
  • Poziom 12  
    Mam nadzieje ze Pan Administrator podzieli mój pogląd na tą kwestuje.
    Odniosę się do wątpliwości kolegi:
    Jeśli właściciel może modyfikować/analizować to czy jego żona też? a jego sąsiad? a jego pracownik? a ktoś kogo on do tego zatrudni? a ktoś kogo on poprosi o to? to dlaczego nie mogę to być ja?

Czy jak jedziemy do ASO z samochodem i oni podłączają do interfejsu diagnostycznego urządzenie wyprodukowane nie przez producenta samochodu to jest to wówczas legalne? a czy produkowanie urządzenia serwisowego alternatywnego do samochodów jest legalne? Jeśli z samochodami jest ok to dlaczego nie z tomografami?

Czy gdybym napisał, że szukam właścicieli samochodu X bo chce podłączyć komputer pod CAN BUS i przygotować alternatywny box serwisowy to czy wątpliwości prawne były by takie same? Przecież sprzedaż boxów serwisowych na rynku automotiv jest wielkim biznesem i nikt legalności nie kwestionuje.

Mam nadzieje ze Kolega Administrator zostawi temat
  • Administrator Systemowy
    RobertOlechowski napisał:
    Jeśli z samochodami jest ok to dlaczego nie z tomografami?

Porównanie wydaje mi się nie trafione, chyba, że rozpatrujemy jedynie elektronikę w środku, a nie zastosowanie sprzętu.
    A chodzi o serwisowanie sprzętu medycznego przeznaczonego badań, ochrony zdrowia i życia ludzkiego.
    Ale niech serwisanci sprzętu medycznego się ustosunkują.
  • Poziom 12  
    Rozumiem wątpliwości kolegi i postaram się przekazać swoje rozumowanie, tej sprawy a jest tu kilka kwestii:

1) Urządzenie jest urządzeniem, Tomograf to tomograf i możne on prześwietla mumie w muzeum albo pracuje w gabinecie weterynaryjnym. To do czego zostanie wykorzystany i jaki serwis będzie go naprawiał to decyzja właściciela i on o tym decyduje. Tak samo jak samochód też odpowiada za życie ludzkie i tu nie ma wątpliwości ze można modyfikować nie mając błogosławieństwa producenta.

2) To ze serwis nie autoryzowany się do czegoś dotyka to nie znaczy ze to zepsuje, Tam pracują tak samo odpowiedzialni ludzie jak w autoryzowanym, i wiedzą co mogą zrobić a co nie. Sprzęt medyczny ma swoim certyfikacje i po istotnych wymianach np. lampy przeprowadza się pomiary ilości promieniowania, bezpieczeństwa itp.

3) W moim odczucie na runku są potrzebne zarówno autoryzowane jak i nie autoryzowane serwisy. Jest to naturalna sytuacja, są naprawy które zrobi tylko ASO ale są takie co zrobi wielu specjalistów a polityka producentów zamyka im rynek i sztucznie winduje ceny.

Jeszce doprecyzuje jedną kwestie:
    Daleki jestem od publicznego ujawniania tego algorytmu, posiadam umiejętności aby przygotować generator i mogę się nim podzielić w zamian za dostęp do innych sprzętów i zamierzam dzielić się wiedzą tylko w środowisku serwisantów. Czasem mogę wygenerować kod w ramach przysługi ale nie zamierzam upubliczniać algorytmu.

Wysłałem prośbę do administratora o dostęp do forum serwisanci, puki co nie otrzymałem żadnej decyzji ani pozytywnej ani negatywnej. Jeśli Administrator zdecyduje o przyznaniu dostępu to dalsze tego typu rozważania będę prowadził na zamkniętym forum
  • Moderator Sprzęt Medyczny
    O ile nie są to kody rozszerzające funkcję oprogramowania, a kody serwisowe niezbędne do wykasowania przeglądu, kalibracji sprzętu nie widzę problemu. To, że producenci blokują możliwość robienia przeglądów firmom zewnętrznym wprowadzając takie zabezpieczenia jak i brak możliwości kupienia takich kodów wraz z pakietem części niezbędnych do przeglądów jest łamaniem prawa i jawnym budowaniem monopolu. Ale tu to powinien się prawnik wypowiedzieć.
  • Poziom 12  
    Mówimy o dostępie do menu serwisowego umożliwiającego np. kalibracje.

Na chwile obecną potrafię generować kody do Philipsa aplikacja K2000 Visa entry
    Jeśli ktoś podzieli się ze mną oprogramowaniem to przygotuje generator.

• Poziom 17  
    Witam chętnie bym chciał kody do menu serwisowego FX2000 /nowe/,FX3000.
  • Poziom 12  
    Na chwile obecną tylko Philips Brilliance CT. ew. inne modele korzystające z kluczy weryfikowanych przez aplikacje K2000 Visa entry.

Jeśli udostępnisz aplikacje która oczekuje kodu to może napisze do niej generator, odezwij się na priv.

• Poziom 5  
    Jakby ktoś potrzebował oferujemy tą usługę za darmo, dowód:

Tryb serwisowy - kody serwisowe dam

https://www.pelock.com/pl/uslugi/inzynieria-w...-k2000-visa-entry-generator-kodow-serwisowych

To tylko jedna z dziedzin, którą zajmuje się nasza firma (inżynieria wsteczna). Posiadamy algorytm i możemy go dostarczyć do klienta w wybranym języku programistycznym C/C++, Delphi, Python, Ruby, C#, VB, Go, Java, JavaScript, PHP.

:spoko: