Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Dwufunkcyjny piec gazowy na razie do kaloryferów do mieszkania 50 m 2

szkieletor999 24 Mar 2018 14:49 2211 8
 • #1
  szkieletor999
  Level 9  
  Chodzi o to że jest już piec gazowy jednofunkcyjny do mycia naczyń i do kąpieli i są piece kaflowe. Ja chciałbym dołożyć kilka kaloryferów i kupić jeszcze jeden piec gazowy dwufunkcyjny i podłączyć na razie tylko kaloryfery a gdy będzie coś się działo z tym jednofunkcyjnym piecem to wykorzystam ten dwufunkcyjny do podgrzania do kąpieli.

  1. Czy od razu podłączyć dwufunkcyjny piec na podgrzewanie wody do kąpieli i na kaloryfery a ten jednofunkcyjny wymontować. Przegląd bym robił jednego pieca.
  2. Czy piece kaflowe zostawić czy rozebrać bo chciałem mieć jako awaryjne ogrzewanie na drewno.
 • #2
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Piszesz bardzo enigmatycznie.
  Czy obecnie masz gazowy podgrzewacz przepływowy, popularnie zwany "Junkersem"?
 • #3
  r103
  Level 31  
  Najsamprzód bym się z kominiarzem skontaktował - czy da się u ciebie zamontować jakiś systemowy wkład do komina z nierdzewki - bo zapewne jak dotąd to przepływowemu podgrzewaczowi starczy komin z cegieł...
  Jak już masz ten przepływowy podgrzewacz - to zapewne inne warunki techniczne są spełnione tak że nie ma się co o nie martwić.

  Jak chcesz mieć ogrzewanie "na drewno na wypadek W" - to oczywiście że pieców nie burzysz ?
  Ten metr kwadratowy straty jakoś się da wytrzymać chyba, zawsze na piecu będzie można położyć jakieś pudła czy tam co.
 • #4
  szkieletor999
  Level 9  
  Mieszkanie ADM ale sąsiadka na dole ma ogrzewanie gazowe czyli ,podzwonie po kominiarzach i z gazowni jak z podłaczeniem pieca dwufunkcynego .

  Nie wiem czy to jest junker mam zdęcie jeszcze nie mieszkam tam .
 • Helpful post
  #5
  r103
  Level 31  
  Może za bardzo byłem lakoniczny o co idzie z tym kominem:

  Podgrzewacz przepływowy tzw "junkers" taki jak masz teraz działa tylko chwilami, tak przeciętnie paręnaście - parędziesiąt minut dziennie. Jemu wystarczy komin choćby i z cegieł - przez tak krótki czas spaliny /mokre - gaz ziemny spala się do nie tylko dwutlenku węgla ale i wody/ nie dadzą rady nic zepsuć.

  Kocioł do ogrzewania - działa znacznie częściej i dłużej - i te spaliny uszkodzą i zniszczą każdy komin nieprzystosowany do tego /specjalna ceramika, stal/. W twoim przypadku nadto skoro kocioł będzie w kuchni nie w specjalnym pomieszczeniu /kotłowni/ - pasuje jednak kocioł z zamkniętą komorą spalania - czyli musi mieć dostarczanie powietrza z zewnątrz - zazwyczaj w realizacjach takich jak u ciebie jest to robione jakimś wkładanym do obecnego przewodu kominowego - stalowym przewodem kominowym takim specjalnym dwukanałowym że i zasysa powietrze i wyrzuca spaliny. Do tego jest potrzebny kominiarz czy się da taki zastosować - czy jest po prostu w ogóle wolny kanał kominowy i o odpowiednim przekroju - na to bym zwracał uwagę w konsultacji z kominiarzem.

  Dostawca gazu - słusznie zauważyłeś i ten problem - trzeba będzie zmienić umowę na taką z użyciem gazu do ogrzewania - technicznie raczej nie powinno być problemu raczej /?/ tylko pewnie będą inne ceny
 • #6
  szkieletor999
  Level 9  
  Czyli już wiem : muszę do kominiarza się udać zeby ustalić czy komin jest odpowiedni i wtedy odłaczyć i usunoć podgrzewacz junkiers i zamantować piec dwufunkcyjny i do gazowni pójść w celu zmiany przesyłu ilosści gazu i ceny ( przegląd pieca dwufunkcyjnego co rok .

  drugie rozwiązanie to ; zostawić tak jak jest i palić drewnem w piecach i to jest najtańsze rozwiązanie ale uciążliwe dosyć .

  Czy mam racię ?
 • Helpful post
  #7
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Jeżeli myślisz o własnym ogrzewaniu i chcesz zamontować kocioł to musisz pozbyć się podgrzewacza przepływowego. Dwa takie urządzenia nie mogą pracować w jednym mieszkaniu. Rzecz jest w tym, że obecnie w sprzedaży są tylko i wyłącznie kotły kondensacyjne z zamkniętymi komorami i wymuszonym obiegiem powietrza i spalin przy użyciu wentylatora.
  Natomiast piecyk, który tam się znajduje to urządzenie z otwartą komorą spalania, który odprowadza spaliny dzięki temu, że ciepłe powietrze unosi się do góry tzw. zjawisko konwekcji oraz efektu kominowego, który powstaje w kanale spalinowym.

  Mogło by się zdarzyć, że układ powietrzny kotła z wentylatorem zostałby rozszczelniony. Czasami wystarczy rozpięcie się rury powietrznej lub niedomknięcie obudowy kotła czy też podwinięcie się lub uszkodzenie uszczelki w obudowie kotła. Wtedy taki kocioł zasysałby powietrze z pomieszczenia wytwarzając w nim podciśnienie. Na skutek powstałego podciśnienia zostałoby zaburzone odprowadzanie spalin z podgrzewacza wody, a w efekcie cofanie się spalin, czad i śmiertelne zatrucie czadem.
  Dlatego też jeżeli chcesz używać kotła do ogrzewania to także musi on podgrzewać ciepłą wodę. Stary podgrzewacz musi być zdemontowany.

  Ale to wszystko nie takie proste, ponieważ przy gazie musisz spełnić szereg wymagań.
  Po pierwsze musisz wystąpić z pismem do administratora/właściciela budynku o zgodę.
  Musisz mieć opinię kominiarską czy jest możliwość zamontowania takiego kotła.
  Musisz wystąpić do gazowni o warunki przyłącza.
  Kondensacyjny kocioł gazowy wymaga wkładu spalinowego ze stali kwasoodpornej.
  Może się okazać, że nie ma możliwości, aby taki wkład zamontować.
  Musisz mieć projekt instalacji gazowej i podłączenia tego kotła. Czyli potrzebny będzie projektant i tu trzeba znaleźć takiego, który ma odpowiednie uprawnienia budowlane.
  Potrzeby Ci też będzie wykonawca z odpowiednimi uprawnieniami oraz nadzór.
  Jak już to wszystko załatwisz to występujesz do urzędu miasta o pozwolenie.
  Po uzyskaniu pozwolenia możesz rozpocząć inwestycję. Wszystkie te procedury mogą trwać nawet 3-4 miesiące.
  Po zakończeniu inwestycji musisz jeszcze podpisać nową umowę na gaz, ponieważ zmieni Ci się zużycie, a tym samym taryfa.

  Najlepszym rozwiązaniem jest od razu znaleźć firmę, która ma swojego projektanta oraz kierownika, a przy tym większość lub nawet wszystkie formalności załatwi za Ciebie.

  Inwestycja w kocioł gazowy przyniesie Ci też oszczędności na grzaniu ciepłej wody, ponieważ kocioł kondensacyjny podgrzewa taką wodę oszczędniej niż podgrzewacz przepływowy, popularnie zwany "Junkersem".
 • #9
  szkieletor999
  Level 9  
  Dziekuję za wyczerpujacą odpowiedz dałem punkty .Pozdrawiam .
  Chyba w piecu kaflowym nie bedę palił ale zostawię w razie awarynego ogrzewania .

  Dodano po 1 [godziny] 7 [minuty]:
  można zamknąć temat .