Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant VC 146, podłogówka, blokada palnika

24 Mar 2018 16:21 1098 13
  • Poziom 14  
    Cześć, mam nową instalację z tytułowym kotłem, za nim zwrotnica hydrauliczna z grupą pompową. Na poddaszu grzejniki ze sterownikiem pokojowym VR 91, i tu jest OK. Na dole podłogówka (60m2) ze sterownikiem pogodowym multiMATIC VRC 700, i póki chodzi pompa od grzejników i od podłogówki jest OK. Temp. zadana=rzeczywista na zasilaniu podłogi. Jak góra się dogrzeje zaczynają się schody:
    termostat wyłącza pompę grzejników,
    podłogówka nie odbiera ciepła ze sprzęgła,
    rośnie temp. na kotle,
    mieszacz zamyka ciepłe na podłogę,
    jeszcze bardziej wzrasta temp. na kotle,
    kocioł się wyłącza (klepsydra),
    po chwili temp. na sprzęgle spada,
    mieszacz otwiera ciepłe,
    spada temp rzeczywista poniżej zadanej na podłogówce,
    kocioł się włącza,
    rośnie temp rzeczywista osiągając zadaną (na podłogówce),
    mieszacz zamyka ciepłe,
    rośnie temp na kotle,
    ...
    cykl się powtarza ok. cztery razy na godzinę.
    i tak już trzecia doba.

Próbowałem różnych ustawień, nic nie pomaga. Może macie jakieś pomysły ?
  • Poziom 16  
    Prawidłowo wykonana instalacja z vrc700, vr91 (lub podobny pokojowy regulator vaillant), z dwoma obiegami grzewczymi, powinna zawierać jeszcze moduł vr70 (sterujacy mieszaczem, pompami itp).
    Masz taki moduł ?
    Co steruje teraz mieszaczem podłogowym i co załącza pompę podlogowa ?
    A tytułowa blokada palnika ma tutaj najmniejsze znaczenie :D
  • Poziom 14  
    Tak, oczywiście jest też VR 70.
    Blokada palnika jest o tyle istotna, że trwa dłużej niż samo grzanie, żywotności kotła też raczej nie służy. Do 20*C grzało się to 2 doby. I chyba tylko dlatego, że się dziś zrobiło +6*C na zewnątrz. Na mrozie nie było szans, z parametrem 35*C.
    Nie tego się spodziewałem po nowej instalacji.
  • Poziom 16  
    Potwierdzam brak modułu VR70
    Było pierwsze uruchomienie przez serwis ?
    Przykład schemat
    Vaillant VC 146, podłogówka, blokada palnika
  • Poziom 16  
    macki napisał:
    Tak, oczywiście jest też VR 70.

Skoro masz vr70 to jest to kwestia konfiguracji.
    Ktoś musi obejrzeć instalację, wybrać odpowiedni schemat, odpowiedni adres, sprawdzić podłączenie czujników, pomp i mieszacza. Skonfigurować vrc700. Zobaczyć jak z odbiorem ciepła przez instalację.
  • Poziom 14  
    Na instalację gapiłem się bardzo długo, sądzę że mam w pamięci większość ustawień kotła i multimatika, schemat nr 1, czujniki zewnętrzne są dwa: temp. wyjścia na podłogę, i temp. sprzęgła -nie są zamienione, mieszacz działa, pompy nie zamienione.
    Góra grzeje bez zastrzeżeń, dół podłogi wyraźnie cieplejsze niż te nieogrzewane-cały dół w płytkach. Co jeszcze można sprawdzić samemu ?
  • Poziom 16  
    Obie strefy masz aktywne ?
    Można to sprawdzić w 700 menu / poziom instalatora o ile nie zmieniono kodu.
    Symulator 700
  • Poziom 14  
    Tak, wiem co jest w menu instalatora, właściwie to znam je już chyba na pamięć (wraz z wyborami ustawień oraz wieloma kombinacjami tychże).

?
  • Poziom 33  
    Przydało by się zamieścić tutaj wszystkie ustawienia "Konfiguracji systemu" z "Menu instalatora"
  • Poziom 14  
    OK, tak z pamięci:
    DÓŁ:
    kg 0,3
    max zasil 35

GÓRA:
    kg 1
    max zasil 50

Obydwa w trybie CO, korekta termostat, nie wiem co tam jeszcze istotnego...

Góra mogłaby mieć kg pewnie 0,7, grzejniki są przewymiarowane. Wtedy góra chodziłaby dłużej, a i dół przez to też. No ale to nie jest wyjście, chyba powinna ta podłoga sobie chodzić sama.
  • Poziom 33  
    A co z adaptacją krzywej grzewczej?
    No i czy odpowiednio przyporządkowane VR91 i VRC700 do odpowiedniej strefy?

Na grzejniki zostaw wpływ temp. pom. na TERMOSTAT
    ale na podłogówkę ustaw KOREKTA

Odpowiednie ustawienie k.g. na grzejniki i o.p. też ma duży wpływ.

Zrób jeszcze zdjęcie kotłowni z rurami przy pompach mieszaczu i sprzęgle. Może ktoś pozamieniał powroty z grzejników i o.p. lub nie tak podłączył.
  • Poziom 14  
    Adaptacja na tak, termostaty nie zamienione, na korekcie próbowałem, ale chyba nie tu jest problem. Na obu termostatach 21 stopni, góra 21, dół od 2 dni ma 20,5 i ciągle próbuje grzać. W podglądzie parametrów na piecu widzę, że różnica między powrotem a zasilaniem to 3, max 4 stopnie, czy to nie za mało ? Może to sprzęgło jest felerne ? Gdybym miał skopane ocieplenie domu to nie byłoby problemu z ciepłym powrotem, a wręcz przeciwnie, tak ?
    Zdjęcia zrobię może jutro, za dnia.
  • Poziom 33  
    A wyłącz adaptację k.g. i ustaw k.g. na niskie wartości.
    Wtedy włącz na podłogówkę tryb korekta a na grzejniki termostat.
  • Poziom 14  
    Moje paproki-instalatorzy walczyli z tym przez 2 m-ce, przy okazji uszczelniania kolejnych wycieków (ciekło każde połączenie skręcane na taśmie w domu). Ilość błędów które popełnili zakrawa na komedię, choć wtedy nie było mi do śmiechu. Kończąc współpracę z rozłożonymi rękami stwierdzili, że "jest zimno, bo mury są jeszcze zimne, za rok będą cieplejsze i będzie lepiej". Chyba są fanami Barei.

Gdyby ktoś planował współprace z firmą CR Gaz z Wieliczki, to niech to jeszcze przemyśli.

Do rzeczy:
    Problemem okazały się być zły parametr D19, i lekko przytkany filtr na powrocie do kotła. Przypadkowy gość z ogłoszenia naprawił to w 30min i nie wziął ode mnie pieniędzy-stwierdził że nie ma za co. Najgorsze jest to, że zgubiłem nr do tego Pana i od dwóch lat nie robiłem przeglądu kotła bo próbuję Go znaleźć.