kapucyn116 napisał: Dla większości z Was to proste i znane, a dla mnie nie, dlatego używam forum w dziale początkujący i pytam dla potwierdzenia moich teorii, nie chce uszkodzić ogniw eksperymentami. Skoro wartość jest Ci znana to proszę podaj wartość w Ohmach, będę miał potwierdzenie. Czy się nie pomyliłem odczytując instrukcje.
Czy R3 zabezpiecza tranzystor tak jak napisałem, czy ma inną funkcję?
kapucyn116 napisał: A więc dla np 0,5A:
0,7/0,5= 1,4 Ohm - wydaje mi się trochę mały, ale jak mówiłem nie znam się, i nie wiem jakiej wartości się spodziewać.
Mam nadzieję że nie wybuchnie:D
A i jeszcze jedno czy te rezystory mogą być małej mocy? Posiadam 0,25W.
@kapucyn116, gdybyś zmontował tą ładowarkę już z podanymi wartościami rezystorów w poście #10 to ładowane ogniwo akumulatorowe Li-Ion w takiej ładowarce na pewno by nie wybuchło (tak, jak to określiłeś -
"Mam nadzieję że nie wybuchnie"), bo elementy tworzące układ ze stabilizatora LM317, tranzystora T1 i rezystorów R1, R2, R3, R4 kontrolowałyby napięcie ładowania oraz prąd ładowania tego ogniwa.
Cały problem odnosi się do oddzielnego obwodu czujnika prądowego składającego się z dwóch diod LED, tranzystorów T2, T3, diody D1 i rezystora R5, które to LED-y sygnalizują początkową fazę ładownia ogniwa dużym prądem (Led czerwona) i końcową fazę ładowania niskim prądem (LED zielona).
I dlatego rezystor R5 według konstruktora tej ładowarki należy dobrać po uruchomieniu tak, aby zielona dioda świeciła pod koniec ładowania, gdy nastąpi "spadek wartości prądu ładowania do poziomu od kilku do 20% pierwotnej wartości."
Według mnie wartość rezystancji opornika R5 może wynosić od 51 Ohm do 100 Ohm, ale to musisz sam sprawdzić.
Po zmontowaniu ładowarki i zastosowaniu rezystora R5 nawet o wartości 1,5k tak, jak napisałeś:
"R5 - 1,5 kohm jak rozumiem ten rezystor steruje tylko chwilą zapalenia zielonej LED nawet źle dobrany nie spowoduje złego ładowania a jedynie zbyt wczesną/późną sygnalizację zieloną diodą LED", to nie miałoby to wpływu na bezpieczne ładowanie ogniwa.
Rezystor R5 to jedyny element krytyczny (kłopotliwy) w tej ładowarce, który należy dobierać podczas końcowej fazy ładowania ogniwa, aby zaświeciła się dioda LED zielona.
Trzeba pamiętać, żeby zastosować diodę D1 o prądzie większym od maksymalnego prądu ładowania.
Dobrze obliczyłeś rezystancję opornika R4, a jego moc to 0,6W...2W (lepiej 2W), pozostałe rezystory 0,25W.
Napisałem, że wartość rezystora R3 jest znana, bo wynosi 1k i ten problematyczny dla Ciebie rezystor jest najmniej ważny w tym wszystkim.
0